12 уроків від «морських котиків», або чому спецназівці можуть навчити бізнесменів

6

Бути лідером — означає не тільки нести велику відповідальність, але і завжди бути відкритим до нових знань і вміти витягати користь для себе їх досвіду інших людей.

Приміром, коуч П’єр-Ів Хиттелет (Pierre-Yves Hittelet) надихнувся бестселером колишніх спецназівців Joko Віллінга і Лейфа Бабіна (Jocko Willink, Leif Babin) «Extreme Ownership, how US Navy SEALs lead and win» (книга не видавалася російською мовою) і сформулював 12 уроків для бізнес-лідерів.

Екстремальна відповідальність

У лідера є тільки два варіанти: взяти на себе відповідальність за те, що відбувається зараз, або за те, що вже відбулося. Якщо член команди не зрозумів інструкцію, в цьому варто звинувачувати не його, а керівника, який не пояснив все досить дохідливо. І навпаки, якщо лідер команди не розуміє інструкцію, отриману від вищого керівництва, він візьме на себе відповідальність і попросить докладних роз’яснень.

Це актуально і в бізнесі. Підлеглий виконав завдання не так, як треба? Швидше за все, при постановці завдання ви не переконалися, що він зрозумів, чого від нього чекають. Глава компанії не дав вам достатньо часу для розкриття потенціалу? Зберіть волю в кулак і поясніть йому при особистій зустрічі.

Перевага «екстремальній відповідальності» в тому, що вона підштовхує вас до дії. Так що на ниття і критику просто не залишається часу.

Як використовувати цей прийом? Порахуйте кількість випадків, коли ви перекладали відповідальність на когось іншого або на обставини. А тепер подумайте, як би ви могли вирішити кожну з цих проблем самостійно.

Не існує поганих команд, є погані лідери

Одна з головних характеристик спецназівців — вміння працювати в команді, тому що одинокий спецназівець — це мертвий спецназівець. Ось чому стільки сил і часу витрачається на згуртування колективу.

Однак важлива не тільки команда, але і лідер, який її очолює. Саме він може допомогти прийти до успіху або стати винуватцем поразки.

Joko Лейф приводять в приклад команди, які систематично завалювали тести з базового курсу підводного розмінування, тому що очолювалися слабкими лідерами. Але як тільки командир змінювався, їх показники витривалості і швидкості тут же підвищувалися.

Так що якщо команда не справляється, спочатку подивіться на лідера.

Довіра — це перший крок

Коли Joko Лейф дізналися, що їм доведеться взяти в підрозділ іракських солдатів, які ледве вчора закінчили школу, вони прийшли в жах. Не тільки тому, що було дещо дивно змішувати елітних бійців з новобранцями, але і тому, що за іракцями ходила недобра слава. Вони могли втекти з поля бою при першому ж звуці пострілу або навіть ненавмисно вбити себе.

Уявіть, яке було командирам розповісти про цьому плані своїм підлеглим.

Дійсно, лідер не зможе донести ідею до своєї команди, якщо він сам в неї не вірить. Найгірше, що він може сказати в цьому випадку: «Це не моє рішення, я просто дотримуюся наказу зверху».

Щоб цього не допустити, Joko Лейф попередньо поговорили з вищестоящим керівництвом, щоб краще зрозуміти мотиви цього дивного плану. З’ясувалося, що причина проста — якщо «морські котики» поїдуть додому, іракські війська візьмуть верх. Це пояснення зробило Joko і Лейфа більш переконливими. В результаті підлеглі погодилися з таким рішенням саме тому, що їх командири вірили в успіх місії.

Якщо ви хочете залишатися лідером, у членів команди не повинно виникати відчуття, що ви не розумієте, що відбувається, і тупо виконуєте чиєсь розпорядження. Коли вам не до кінця зрозуміла стратегія, спочатку самі розберіться в ситуації.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ >>

Засуньте своє его куди подалі

Чи Можете ви уявити місце гірше, ніж поле бою, щоб зіткнутися з хвальком, який все знає сам і не приймає жодних порад? На жаль, так буває і в армії. Різниця лише в тому, що солдат чи офіцер, який вважає, що йому нема чого повчитися у людини, пробуло на війні довше, ризикує не тільки своїм життям, але й життям команди, незалежно від рангу.

Joko Лейф кілька разів стикалися з людьми, які, в силу свого звання, досвіду або віку, вважали, що і так всі знають. З-за цього вони потрапляли в небезпечні ситуації, яких можна було уникнути, якби вони хоч трішки мудрішими.

Его — це небезпечна штука. І в бізнесі теж. Якщо з’являється відчуття, що ви все самі знаєте і нічиї поради вам не потрібні, можливо, настав час приборкати самолюбство. В іншому випадку, за вас це зробить життя.

Всупереч поширеній думці, ви не впадете в очах своєї команди, якщо погодитеся з тим, що не знаєте все на світі. Більш того, це тільки зміцнить ваші позиції, як лідера.

Прикривайте і рухайтеся

На мові «морських котиків» це означає, що перш, ніж ви вийдете на поле, незалежно від того, йде перестрілка чи ні, ви завжди повинні переконатися, що одну команду прикриває інша. Це має бути так само органічно, як при ходьбі одна нога не може піднятися, поки інша не опустилася на землю. Як ви розумієте, це передбачає вміння працювати в команді, бездоганне взаєморозуміння і довіру.

Кожна команда рівним чином бере участь в операції, незалежно від того, пересувається вона або прикриває. У цей момент всі повинні бути пов’язані єдиним бажанням — забезпечити безпеку товариша.

Повторюся, і в бою, і в бізнесі дуже важливо розуміти значення роботи в команді і культивувати довіру один до одного. І ця довіра має поширюватися на всіх учасників, які разом ідуть до однієї мети.

Не ускладнюйте

Коли я натрапив на фразу «Складність — ворог виконання» і відразу подумав: як це точно і правильно. Адже, правда, чим простіше і зрозуміліше план, інструкція або стратегія, тим охочіше ми діємо. І навпаки, чим менше ясності, тим менше бажання щось робити. Очевидно, що у військових операціях всі хочуть розуміти, чого від них чекають і що має статися в результаті.

У бізнесі багато любителів створювати надмірно складні процеси, загадкові маркетингові стратегії та дуже докладні цінові графіки. Не уподібнюйтеся їм, спрощуйте, навіть якщо через це трохи постраждає точність. Принаймні, підлеглі будуть працювати, а не розшифровувати ваші послання.

Кажуть, що в кабінеті дизайнера Apple Джонатана Айва (Jonathan Ive) висить слоган «Простота, простота, простота».

Визначте пріоритети

У бізнесі, як і у воєнних операціях, бувають періоди, коли люди особливо гостро сприймають вимоги, тиск і невизначеність. У таких ситуаціях важливо залишатися зосередженим, спокійним і вміти вчасно зупинитися і прийняти рішення.

Неможливо зробити все і відразу. Але якщо відчуваєте, що загрузли в невизначеності, саме час зупинитися, розставити пріоритети, вибрати саму «гарячу» завдання, розробити план дій і виконувати його, поки результат не буде отриманий. Потім можна переходити до наступного пункту.

Звичайно, це не позбавить вас від необхідності бути в курсі всього, але зате навчить вирішувати проблеми з урахуванням ступеня їх важливості.

Децентрализуйте команду

Одна з головних особливостей підрозділів «морських котиків» — це діяти на ворожій території в повній секретності і бездоганною автономії. На відміну від традиційних збройних сил, які пересуваються при світлі дня і наводять страх своєю кількістю, спецназівці можуть виконати операцію групою від чотирьох до шести осіб в непроглядній пітьмі, не видавши ні звуку.

Часто у таких ситуаціях складно зв’язатися з командуванням і адаптувати місію до нових умов. Тому бійцям доводиться приймати рішення самостійно.

Децентралізація команди увазі, що план операції розробляє вище командування, але деталі його виконання залишаються за бійцями, які лицем до лиця зіткнутися з реальністю. Ці люди пройшли першокласну підготовку, знають свої обов’язки і мають чітке уявлення про те, чого від них чекають. У них є повне право визначати хід подій.

Це добре ілюструє необхідність створювати компанії, які будуть працювати не тільки зверху вниз, а й знизу вгору, як писав Фредерік Лалу у своїй книзі “Відкриваючи організації майбутнього” (Frédéric Laloux, “Reinventing Organizations”). Якщо компанії, в яких топ-менеджмент спускає інструкції підлеглим, зустрічаються на кожному кроці, то компанії, де співробітники мають повноваження приймати важливі рішення самостійно, знайти не так-то просто.

Між тим, це найефективніший спосіб домогтися конкретного результату і максимально використовувати потенціал співробітників. Крім того, не варто чекати високої мотивації працівника, якому належиться розстріл за крок убік без попереднього узгодження з керівництвом.

Плануйте

Очевидно, що неможливо все спланувати і передбачити наперед. Спецназівці регулярно переконуються в правоті фрази: «Жоден план не витримує зустрічі з противником». І все одно, чим більше буде зроблено для запобігання проблем і нещасних випадків, тим вище шанси на успіх.

Завдання лідера — продумати максимальна кількість сценаріїв і запасних планів, щоб бійці були готові до будь-якого розвитку подій. Кожну стратегію потрібно докладно пояснити всім членам команди і переконатися, що їм все ясно.

Заохочуйте ініціативу

В ідеальному світі, якщо рішення або стратегія, яку прийняло керівництво, не має ніякого сенсу, підлеглі набираються сміливості і просять внести корективи, а начальство прислухається до них і змінює план дій.

В реальності на це дурне рішення будуть скаржитися, що над ним будуть знущатися, але нічого не зроблять для того, щоб його змінити. Інший варіант: коли керівництву все ж говорять про це, але воно нічого не робить, тому що «знає краще».

Повторюся, ваше завдання — налагодити взаєморозуміння з підлеглими і заохочувати ініціативу з їх боку. Як керівнику важливо знати, що працівник чітко розуміє своє завдання, так і працівникові потрібно розуміти, що керівник знає справжній стан речей і попереджений про всі небезпеки. І все це з глибокою повагою один до одного.

Позбавтеся від нерішучості

Для спецназівця немає нічого гірше нерішучості. Коли ситуація загострюється до межі і люди ризикують своїми життями, не можна перебувати в ступорі і занадто довго зважувати всі за і проти. Це в звичайному житті можна дозволити собі почекати і прийняти рішення пізніше, а ось у «морських котиків» навряд чи буде другий шанс.

У Joko і Лейфа величезний досвід у прийнятті рішень «тут і зараз», і вони кажуть, що це набагато краще, ніж сидіти, склавши руки. Деякі з цих рішень можуть бути складними, як, наприклад, звільнення працівника-шкідника. Але чим довше ви будете чекати, тим гірше буде для всіх.

Я б також хотів додати, що нерішучість — це наслідок невпевненості. Людина, яка приймає рішення, не обов’язково знає більше за інших. Зазвичай він просто розуміє, що в разі помилки зможе все виправити. Але навіть невпевнені в собі люди можуть навчитися приймати рішення, потрібно тільки почати.

Дисципліна дає свободу

Joko Лейф переконалися на своєму військовому досвіді в тому, що, чим ретельніше вивчений план, тим простіше реагувати на непередбачені ситуації. Чим більше спецназівець тренується в повному спорядженні, тим легше він пересувається під час реальної операції. Чим краще засвоєна місія та інструкції, тим простіше бійця на полі бою приймати рішення самостійно.

Це правило працює і в інших областях. Наприклад, музиканти підтвердять, що чим більше вони репетирують, тим краще знають свій інструмент і вільніше імпровізують.

Дисципліна і зобов’язання вимагають багато часу і сил, але результат повністю себе виправдовує. Немає необхідності говорити, що в тих умовах, в яких знаходилися Joko Лейф, недисциплінованість була абсолютно немислима з-за можливих наслідків. Але і в звичайному житті відсутність дисципліни не веде ні до чого хорошого.Ксенія Єрьоміна
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: