15 забійних фішок правильної організації робочих місць

7

Бережливий бізнес починається з правильної організації робочих місць, вивчення процесів і пошуку втрат як на місцях, так і в процесах.

Почали покращувати свої робочі місця? Використовуйте 5С — японську систему організації робочого місця. Вона включає в себе етапи сортування, дотримання порядку, утримання в чистоті, стандартизації та вдосконалення.

За 7 років проектів по поліпшенню я навчився 15 непорушною істини при організації 5С. Майже завжди, коли я не застосовував ці правила, впровадження 5С закінчувалося плачевно.

1. Виберіть команду впровадження. Включіть в неї працівників підрозділу, де буде розгортатися 5С. Працівники самі хочуть покращувати свої робочі місця. Понад 70% з них знають, що саме потрібно поліпшувати на їх робочому місці. Підштовхніть їх до цього!

2. Розкажіть команді впровадження:

  • яка загальна мета й очікуваний результат проведених заходів,
  • що саме буде робити кожен працівник в рамках впровадження
  • як і за допомогою яких ресурсів він буде досягати мети.

Це значно підвищить лояльність працівників до нової системи.

3. Обов’язково вислухайте і запишіть пропозиції працівників щодо поліпшення своїх робочих місць. Ніхто не знає процеси і робоче місце так добре, як той, ко на ньому працює. Нікому не відмовляйте в подачі пропозицій. Які з них будуть реалізовані — вирішите пізніше.
Такий підхід збільшить залучення працівників у процес поліпшень.

4. Перед початком впровадження системи виберіть місце для фотозйомки ситуації «До поліпшення». Обов’язково зробіть декілька фотографій місця майбутнього поліпшення. Робіть фото і в процесі роботи.
Без цього ви не зможете показати масштаб поліпшень і переконати тих, хто сумнівається в користі змін.

5. Підберіть і використовуйте всі необхідні для роботи засоби індивідуального захисту. Видайте їх кожному учаснику. Ризик травм помітно скоротиться. Працівники побачать, що про них дбають і дорожать їх здоров’ям.

Маркування робочих зон по системі 5С у складальному цеху. Джерело: commons.wikimedia

6. Перед проведенням етапу сортування організуйте спеціальну зону для предметів, чиє призначення і статус незрозумілі. Це зона «червоних ярликів». Навчіть працівників користуватися нею. Роздайте всім, хто бере участь бланки «червоних ярликів».
Якщо немає спеціальної зони, то не буде і предметів для цієї зони. Без цього етапу сортування проводити безглуздо.

7. Визначте відповідального за зберігання предметів в цій зоні, термін зберігання предметів в ній і порядок вилучення з неї. Після закінчення терміну предмети із зони необхідно видалити. Відсутність відповідального призводить до поступового «розповзання» предметів назад на робочі місця. Працівникам шкода втрачати «улюблені» молотки, цанги, пасатижі і т. п. Вони постараються повернути їх назад, як тільки це стане можливо.

8. Проведіть вимірювання параметрів процесів, що реалізуються на робочому місці. Зафіксуйте, скільки і яких вантажів переносить працівник, як часто він це робить. Скільки кроків він проходить протягом робочої зміни і т. п.

9. Реалізувавши перших три кроки 5С на робочих місцях, обов’язково стандартизируйте отриманий порядок. Робіть це негайно!

10. Розташуйте на робочому місці отриманий стандарт чистоти, порядку та правильного розташування предметів. Він нагадає працівнику про те, як має виглядати його робоче місце після закінчення трудового процесу.

Такі приклади будуть змінювати культуру організації, прищеплюючи працівникам мислення категоріями постійних поліпшень.
Це ключовий фактор успіху! Без цього все скотиться до первісного хаосу і безладу!

11. Зробіть декілька фото «Після поліпшення» рівно з того ж місця, з якого ви робили фото «До».
Так ви точно зможете зрозуміти масштаб отриманих поліпшень і донести це іншим працівникам.

12. Публічно подякуйте брали участь працівників за отриманий результат.
Це підвищить їхню мотивацію до подальших поліпшень.

13. Розмістіть на загальнодоступному інформаційному стенді звіт про захід разом з фотографіями команди впровадження та фото «До» і «Після».
Інші працівники побачать, що їхні знайомі колеги легко змогли поліпшити свої робочі місця та отримати користь для себе і підприємства.

14. Особливо покажіть отриманий ефект від проведеної акції (зекономлені метри, кілограми, хвилини і т. п.). Пишіть чесно, не перебільшуйте.
Ці результати сильно мотивують працівників інших підрозділів на поліпшення своїх робочих місць.

15. Презентуйте оновлений ділянку працівникам інших підрозділів.
Цим ви привернете загальну увагу до отриманого позитивного результату.

Присутність і схвалення керівництва покаже зацікавленість перших осіб підприємства темою постійних поліпшень і їх залученість в процес.

Це не вичерпний список хитрощів 5С. З часом у вас з’являться свої фішки і тонкощі. Однак без дотримання цих 15 правил прищепити і привнести культуру 5С на робочі місця буде дуже складно.
Перевірено досвідом! Підтверджено купою витрачених нервів!

Вам цікава тема кайдзен і бережливого виробництва? Хочете стати бережливим? Підписуйтесь на розсилку Кайдзен від Клубу директорів. Ми допоможемо вам заощадити мільйони!Дмитро Соловйов

Керівник проекту Кайдзен
В
Клуб директорів

| [email protected]

7 років досвіду впровадження Кайдзен-проектів. Сертифікований експерт в області бережливого виробництва від німецького інституту Lean Management Institut. Працював з ТОВ “ПК НЭВЗ”, ТОВ “Крафт Фудс Рус”, ТОВ “Свеза-Лес”, ТОВ “ТБМ-Південь”. Я надаю консультації по впровадженню Кайдзен.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
13 уроків менеджменту від Procter and Gamble, дають 100% якості та безпеки


Як кайдзен позбавив фірму від касового розриву


15 безкоштовних фішок експерта, швидко поліпшують ваші процеси


Ваш бізнес скоро помре! Ці 4 речі його врятують!


Як підняти ефективність обладнання до рівня Ford. Перший крок


Як ми за тиждень підвищили продуктивність ділянки в 4 разиАвторизуватися для коментування: