3 уроку ділового листування від Джейн Остін

5

Щодня в кожній компанії відправляються десятки електронних листів, службових записок і пропозицій клієнтам. І те, наскільки грамотно вони складені, безпосередньо впливає на успіх бізнесу. Майстерність ділового листування можна (і потрібно) відточувати нескінченно. А щоб наблизитися до досконалості, варто рівнятися на класиків.

Наприклад, творець платформи Reedsy Еммануель Натаф (Emmanuel Nataf) бере приклад з Джейн Остін, автора таких безсмертних романів, як «Емма», «Доводи розуму» і «Гордість і упередження».

Еммануель вважає, що є як мінімум три причини стверджувати, що ця англійська письменниця, яка творила в XVIII — XIX століттях, може втерти носа будь сучасному підприємцю.

Правильно вказуйте ПІБ і посаду адресата

У всіх своїх романах Остін враховувала загальноприйнятий етикет, манери. Цей нехитрий прийом залишається актуальним донині і виражається, насамперед, у тому, що в листі слід правильно вказувати ім’я та посада того, кому ви пишете.

Здається, очевидна річ, але ви б знали, скільки людей не отримали відповідь на свої цікаві пропозиції просто тому, що звернулися до Валерія «Здрастуйте, Володимир», назвали Карину Христиною або випадково «знизили» на посаді генерального директора.

«Це неможливо! Я можу називати Вас тільки містер Найтлі і ніяк інакше», — відповідає Емма, героїня однойменного роману Джейн Остін, на запитання містера Найтлі, чому вона не звертається до нього просто «Джордж».

На щастя, ми не в XIX столітті, але правила пристойності ще ніхто не відміняв. Тому в першому листі звертайтеся до людини на Ви і, якщо того вимагає контекст, по імені та по батькові. Повірте, коли ваш адресат вирішить, що можна обійтися без формальностей, він про це обов’язково повідомить.

[Замок] замок [id=7339] не існує або замок за замовчуванням був видалений.

Не будьте місіс Беннет

На відміну від Елізабет Беннет (героїні роману «Гордість і упередження»), її мати по-перше, не дотримувалася субординації, а по-друге, була жахливою базікою. Не беріть з неї приклад. Ось як варто діяти:

Виберіть вірний тон. Перш, ніж узятися за ручку або відкрити нове вікно в електронній пошті, задайтеся питанням: «Кому я пишу?» (чого явно не робила місіс Беннет, яка замучила всіх від містера Бінглі до леді Кетрін своєї несообразительностью і мінливим настроєм). Міняйте звернення і формулювання залежно від адресата.

Висловлюйтеся чітко і лаконічно. На відміну від послань місіс Беннет, ваш лист має переслідувати певну мету. Пам’ятайте, що короткі пропозиції привертають увагу читача. Віддавайте перевагу активному заставі перед пасивним скрізь, де тільки можливо («Ми вжили заходів» замість «Нами були прийняті заходи»). Искореняйте слова-підсилювачі типу «дуже», «сильно», «неймовірно». Не пишіть п’ять слів, якщо замість них можна використовувати одне.

Чітко формулюйте свою ідею

Будучи жінкою, Остін пройшла всі кола пекла, щоб опублікувати свої романи. І першим несподіваним перешкодою стала правильна презентація твору.

У 1797 році батько Джейн, Джордж Остін, послав великому видавцеві лист разом з фрагментом рукопису під назвою «Перші враження», яка в подальшому буде перейменована в «Гордість і упередження». Але на той момент це не мало жодного значення, тому що Джордж з кращих спонукань не написав нічого ні про жанр твору, ні про його назві, ні про сюжет.

«Сер, у моєму розпорядженні є рукопис з трьох томів, по довжині приблизно як «Евеліна» міс Берні. Мені добре відомо, що роман буде краще зустрінутий публікою, якщо його вперше видасть шанована людина. Тому я вирішив звернутися до Вас. Буду дуже вдячний, якщо Ви повідомите мені, беретеся Ви за нього чи ні, які витрати понесе автор, які ризики і наскільки вони виправдані. Як тільки ми отримаємо Ваше схвалення, я пришлю Вам роботу.

Ваш покірний слуга,
Джордж Остін»

Як ви вже могли здогадатися, видавець навіть не глянув на рукопис, тому що її презентація залишала бажати кращого.

Ми знаємо, що в підсумку роман «Гордість і упередження» таки побачив світ у 1813 році завдяки іншому видавцеві. Але якщо ви не готові чекати 15 років, попрацюйте над презентацією свого товару чи сервісу.Ксенія Єрьоміна
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Як мені консалтинг по збільшенню продажів продавали


28 ідей, як вбити заперечення «Я подумаю»


Я міг торгувати силіконовими пиписьками! Історія про пошук роботи


5 проблем вашого бізнесу, які необхідно терміново вирішувати. З лайкою від Олександра Гельмана


Які 3 найбільш важливих питання задати РОПу на співбесіді?Авторизуватися для коментування: