4 питання, щоб обчислити слабка ланка в команді

6

Деякі моменти менеджменту краще за все розбирати на живих прикладах. Експерт з мотивації Марія Савченко, PR і бізнес-консультант, фахівець з кинотренингам, написала для КД колонку, в якій на уривку з фільму «Пластик» показує, як зрозуміти, хто чого вартий в команді.

Професіонал може стати хорошим фахівцем-ремісником, але ніяк не творцем великого підприємства. Коли підприємець створює свій бізнес, важливо подумати про те, хто продовжить з ним шлях до перемог і результатами. Чи зможуть ці люди забезпечити подальший успіх розвитку бізнесу? Без команди не створити бізнес.

Якою має бути бізнес-команда? Розглянемо на прикладі фільму «Пластик».

У фільмі ми бачимо 4-х розумних і талановитих хлопців, які придумали не зовсім законний, але прибутковий спосіб заробітку. Опишу їх бізнес-модель. Всього працює 4 людини, кожен виконує своє завдання. Двоє — в супермаркеті на заправній станції, де дуже великий потік людей. Велика частина оплат — кредитками. Найкрутіші кредитки беруться на олівець: друзі збирають потрібну для покупки через інтернет інформацію (номер карти, пін-код CVV). Дані передаються двом продавцям-покупцям. Вони роблять замовлення в інтернеті і чекають у будинку господарів, щоб забрати «свої» покупки. Всі куплені товари потім проходять розпродаж в коледжі — дешевше, ніж у магазині.

У свої 18-20 років вони дуже непогано заробляють. Все йде добре, працюють. Є керівник, який планує, є команда. І є безліч цікавих факторів, які молоді керівники, як правило, втрачають при підборі персоналу.

Які основні фактори упускаються при підборі персоналу?

Це:

— функціональність людини на даний момент для конкретного проекту,

— його здатність рости разом з бізнесом і вирішувати більш складні завдання,

— вміння грати у команді, як не дивно,

— бачити свою вигоду від співробітництва з даними керівником в поточному контексті.

Факти

Спочатку розкладемо по поличках кожного героя.

Отже, є команда: Сем (керівник), Форди (його права рука), Сафа (працює на заправці), Йетси (блондин).

Керівник — Сем. Як і всі керівники проектів, він розробляє стратегію, приймає участь у ключових питаннях і заробляє. Без нього не заробляв би ніхто. Відразу поставлю запитання, чи тільки в цьому полягає роль керівника? Поки ви думаєте, я опишу інших героїв.

Форди — права рука Сема, він постійно з ним як заст. Чіткий, логічний, раціонально приймає рішення, виконує свою функцію і дає результат.

Сафа — працює на заправці, і цим дуже незадоволений. Досить м’який, підлаштовується, але не реалізується, як того хотів би. І це важливий момент, так як нереалізованість завжди виходить боком.

Йетси — добре працює, хоче заробляти більше, але робити при цьому менше. Цікаво, так буває взагалі? 🙂 Хлопець тямущий, але з короною на голові. Ставлення до іншим рівня: ви все г…но, а я крутий. Насправді цей момент потрібно відстежувати ще під час співбесіди — така людина навряд чи буде працювати в команді. По фільму це чітко простежується.

Переломний момент: вони потрапили в складну ситуацію, і потрібно шукати вихід. Розберемо кожного учасника по 4-м пунктами на основі невеликого уривка з фільму.

Сем

Функціональність людини на даний момент для даного проекту
Функціональний він для даної ситуації? — Так, він приймає рішення і бере на себе відповідальність перед Марселем (бандитом) за всю команду.

Здатність рости разом з бізнесом і вирішувати більш складні завдання
У діалозі дуже хороша фраза, яка його характеризує: «Більше можливостей для маневру». Буде він мінятися? Так, буде.

Вміння грати в команді
Так, грає в команді, створює умови, розподіляє ролі, отримує результат.

Бачити свою вигоду від співробітництва у поточному контексті
Так, бачить вигоду, вміє знайти спосіб, щоб заробити, але як багато керівників — не бачить, що творять у нього під носом найбільш наближені співробітники. Здогадалися, хто?

Форди

Функціональний він для даної ситуації?
Так, допомагає Сему, закриває безліч питань, здатний визнати, що він у цій ситуації не приймає рішення і допомагає шукати рішення керівнику

Його здатність рости разом з бізнесом і вирішувати більш складні завдання
У діалозі видно, що він готовий рухатися далі і допомагати Сему вирішувати проблеми — по суті, вся їх діяльність могла мати кримінальні наслідки.

Вміння грати в команді
Грає в команді.

Бачити свою вигоду від співробітництва з даними керівником в поточному контексті
Він бачить свою вигоду і розуміє реальність ситуації, не біжить, а несе відповідальність за свої вчинки.

Сафа

Функціональний він для даної ситуації?
Ні, не функціональний. Не готовий вирішувати проблеми на рівні з іншими, хоча його частка дорівнює.

Його здатність рости разом з бізнесом і вирішувати більш складні завдання
Він хоче Феррарі, і йому повинні її надати. Гадаю, цим усе сказано. По діалогу видно, що він найслабша ланка в команді.

Вміння грати в команді
Грає, поки йому платять, в будь-який момент готовий стрибнути, для нього головне, щоб не було складно. І ще дуже кажемо, не хоче думати своєю головою.

Бачити свою вигоду від співробітництва з даними керівником в поточному контексті
Дуже вузький кругозір, він не бачить свою вигоду і не хоче рости, не готовий відповідати за свої вчинки. Просто дайте йому Феррарі, тому що заробляти на неї він не хоче, це ж складно 🙂

Йетси

Функціональний він для даної ситуації?
Періодами, але гординя іноді заважає. Для цього проект він був функціональний до якогось моменту, але якщо б його прибрали раніше, то не було б усієї цієї кримінальної ситуації в принципі.

Його здатність рости разом з бізнесом і вирішувати більш складні завдання
У діалозі видно, що він не шукає вихід, а лише погіршує ситуацію і потім саботує всі варіанти дістати гроші.

Вміння грати в команді
Грає тільки за себе, в самому початку фільму це дуже добре видно. Всі йому повинні.

Бачити свою вигоду від співробітництва з даними керівником в даному контексті
Не бачить вигоди, гординя не дозволяє побачити всю функціональність проекту і можливість заробітку.

Аналіз

Тут вже мова не про гроші, а про те, щоб зберегти життя. Давайте подумаємо, чому так вийшло? Є ситуація, і вона є наслідком прийнятих раніше рішень.Що стало причиною? Один з учасників став забивати на результат усієї команди ще в самому початку. Можливо, він був колись функціональний для проекту, але на момент, коли ми бачимо його у фільмі, він абсолютно не хоче результату, не хоче змінюватися. І дуже агресивно налаштований проти керівника Сема. Тут важливий момент — опір особистості керівника. Зазвичай опір виникає внаслідок неправильної роботи з працівником, і багато керівників не відстежують цього моменту. А коли настає ситуація ахтунг, вже пізно. В даній ситуації якби його вчасно прибрали з команди, то не було б проблеми на такому рівні.

Хоча сама проблема залишилася. Цьому декілька причин:

  • Рівний розподіл часток у проекті. Більше заробляти повинен той, хто більше робить. Інакше ми зміцнюємо в людині інфантильну претензію мати, а не заробляти.
  • Не присвячувати всі деталі. Це також помилка, так як рівень розуму керівника і рівень розуму співробітника за зрілості різні. Те, що для керівника нормально, у співробітника може викликати розрив шаблонів і він просто не зрозуміє, чому було вчинено ту або іншу дію. Тому краще всього фільтрувати, що і кому говорити, щоб не нашкодити і самій людині. Помилкою було говорити про зломі електронної пошти. Не тому що це погано, а тому що вони зробили це з точки зору свого піднесення і приниження інших. Ніхто не любить бути дурнем, і це завжди дає наслідки.
  • Дивитися завжди і скрізь, як проявляються люди і діють вони в інтересах проекту. Цей уривок відео показує, що тільки двоє з чотирьох готові вирішувати проблему, інші шукають відмазки і саботують процес.

Сподіваюся, що стаття була для вас корисною. Дивіться кіно і залишайте коментарі.Марія Савченко

психолог, бізнес-тренер.


Фахівець з кинотренингам: досліджую причинно-наслідкові зв’язки на прикладі кіно.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: