Бізнес-інстинкт. Коли варто довіряти інстинктам в бізнесі?

6

Ми КД вже публікували інтерв’ю з HR компанії Касперський, і вона розповіла про випадок, як на співбесіді приємний і легкий у всіх відносинах кандидат справив дивне враження. Інтуїція говорила: «Не треба брати його». Тим не менш кандидата взяли з раціональних міркувань, а вже на випробувальному терміні розкрилися непереборні дефекти особистості, людини довелося звільнити, компанія втратила гроші.

У наступній статті Девід Вільямс розглядає, як знаходити баланс між інтуїцією та раціональністю, який, будучи знайдений, зможе заощадити компанії мільйони. Слово Девіду.

…Сьогодні я розгляну важливість інтуїції в бізнесі. Ваші інстинкти — і інстинкти вашої команди — один з найбагатших ресурсів. Інстинкти — джерело безцінної інформації, але і вони можуть помилятися, що я і спробую пояснити.

У чому цінність інстинктів?

В першу чергу, тому що вони значно швидше логічного розуму. Наука показала нам важливість «соматичних маркерів», які підштовхують (або відштовхують) вас в сторону «інтуїтивно правильних речей швидше, ніж самий гострий на світі розум. Швидкість інстинктів — ще одна причина, по якій мова тіла є таким точним індикатором: тіло відповідає на стимулятори за одну десяту секунди і реагує на візуальні сигнали неприязні, брехні тощо, які складно або навіть неможливо приховати.

Щоб домогтися успіху в справах, потрібно поважати свої інстинкти.

Інстинкти — важливий механізм виживання, який споконвіку оберігає нас від небезпек. Інстинкти також цінні для бізнесу тим, що є блискавичним і неконтрольованим критерієм оцінки тієї чи іншої ідеї, якого так потребують лідери. Можливо, долю вашого проекту визначить швидкоплинний коментар співробітника. Навіть інтонація може нести в собі ключову інформацію.

Незначні, на перший погляд реакції можуть бути дуже важливими, тому керівникам не варто ними нехтувати. Сумнів? Страх? Можливо, передчуття, що для втілення вашої ідеї слід посилити сервіс підтримки клієнтів? Ставитеся до подібних реакцій з усім повагою, так як хороші передчуття або інстинктивні коливання можуть сильно вплинути на успіх того чи іншого проекту.

У виданні FastCompany Magazine Лідія Дишман з допомогою дослідника Шабнам Мусаві, асистента професора бізнес-школи університету Джона Хопкінса Керрі, показує силу інстинктів. Мусаві була головним автором роботи «Ризик, непевність і евристика», доводить, що іноді інтуїція буває більш корисна, ніж обережний розрахунок.

На думку Мусаві, іноді надлишок інформації заважає чітко бачити бажаний результат. Наприклад, вона запитала у німецьких та американських студентів, яке місто, на їхню думку, більше, Детройт або Мілуокі. Дивно, але правильно відповіло 90% німців і лише 60% американців. Чому? Тому що німці просто називали місто, про яке чули більше, припускаючи, що причиною такої популярності є більший розмір. Вони «слухали внутрішній голос». Американці ж копалися в наявних у них знань про двох містах, це завадило зупинитися на очевидному відповіді, що і призвело в результаті до помилки.

Чому внутрішній голос іноді помиляється?

Іноді інстинкти зраджують нас. Ми можемо прийняти на роботу привітного і милого працівника, який згодом виявиться добре маскирующимся соціопатом. Ми навіть можемо почати жити з сусідом або партнером, якого ледь знаємо, тому що він здався «хорошою людиною». Коли ми дозволяємо емоціям узяти гору і не аналізуємо співвідношення мети і засобів та супутні ризики, то можемо ступити на абсолютно хибний шлях.

У мене в житті були епізоди, в яких спроба «інтуїтивного і швидкого прийняття рішення» не пішла мені на користь. Іноді, перш ніж прийняти таке рішення, має сенс взяти невелику паузу. А іноді варто подумати протягом декількох годин або навіть відкласти рішення на наступний день. Як правило, хороші ідеї тільки зміцнюються. В іншому випадку ви зрозумієте, що інтуїтивне рішення було емоційною реакцією, не підкріплена ніякими раціональними доводами.

Наприклад, на початку кар’єри я був учасником масштабного проекту перебудови будівлі, яке раніше використовувалося як металургійний комбінат. Справа відбувалося в моєму рідному штаті Юта. Внутрішній голос (правильно) підштовхнув мене до вирішення очистити місцевість від забруднює середовище заводу. Я вклав стільки емоційних (матеріальних) ресурсів позитивні аспекти проекту (очищення повітря в місцевості, де ми жили, працювали і виховували дітей), що послідував інтуїції (помилково) у наполегливій реалізації проекту до переможного кінця, що спричинило за собою крах мого підприємства і справді сумний фінал всієї затії. Я дозволив емоціям відносно тієї користі, яку проект принесе моєму рідному штату, бути сильніше аналізу співвідношення мети і засобів, які потрібні для продовження цієї справи. Я присвятив усього себе підприємству, приречену на провал.

Ще один ризик довіри інстинктам — тенденція деяких людей, часом навіть займають керівні позиції, приймати свої інстинкти як божий дар. Вони довіряються інстинктам по відношенню до того або іншій людині, проекту або напрямку і не хочуть навіть чути альтернативних думок. Це самообман. Людина, яка живе за таким принципом, не тільки ігнорує раціональний аналіз, але і також мають право на існування інстинкти інших членів команди або акціонерів. У бізнесі покладатися тільки на божу волю не можна. Коли хтось починає розповідати мені, що молиться про успішне завершення переговорів, у мене в голові спалахує червоне світло, і я намагаюся якомога швидше припинити цю розмову.

І хоча стратегія «мої інстинкти визначають хід справи і обговоренню не підлягають» може в деяких випадках принести позитивний результат, в довгостроковій перспективі добра від неї чекати не слід.

Почуття міри

Щодо інстинктів важливо мати почуття міри. Деякі експерти вважають, що інстинкти, засновані на емоціях, краще залишити для романтичних відносин або виховання дітей. Вони радять приймати ділові рішення винятково на раціональному аналізі співвідношення мети і засобів. На мій погляд, це інша крайність. Замість цього потрібно вчитися приймати рішення, водночас прислухаючись до внутрішнього голосу і спираючись на факти. Це дозволить вам критично ставитися до обох підходів.

У своєму дослідженні Мусаві рекомендує малювати ментальну карту у вигляді дерева рішень, яке починається з фундаментального питання: «Переживу я найгірший варіант розвитку подій?». Якщо немає, не варто приймати рішення. Якщо так, наступного питання: «чи Може моя компанія коли-небудь добитися того ж успіху, що і першопроходець в цій сфері?». Послідовно приймаючи кожне рішення, компанія може працювати більш ефективно фокусуватися лише на важливих аспектах.

А ось підхід Анджели Джії Кім, співзасновника спільноти жінок-підприємців — «радійте успіху» — мені подобається навіть більше. Кім радить розібратися з внутрішнім голосом, задавши йому наступні питання:

«Подобається мені ця людина чи вибір?»

«Заряджає мене ця людина або ситуація енергією?»

«Чи відчуваю я приплив або відтік енергії?»

«Я спрагу пригод або бігу від страху?»

«Користуюся я уроками, отриманими в минулому?»

«Взяв би я таке ж рішення, будь у мене в гаманці мільйон доларів?»

«Чи відчуваю я, що мене поважають і цінують?»

«Я намагаюся контролювати ситуацію або прагну пустити все на самоплив?»

Дайте відповідь на ці питання, а потім зважте всі плюси і мінуси при аналізі співвідношення мети і засобів. (Зізнаюся чесно, такий підхід зміг би заощадити особисто мені мільйони доларів). З цієї точки ви ясно будете бачити, що лежить перед вами шлях. Слухайте свою команду. Прислухайтеся до свого внутрішнього голосу. Вчіться довіряти їм і знаходити компроміс між голосами розуму і почуттів, які визначають, чи в правильному напрямку ми рухаємося.

Колеги, поділіться, у вас був випадок, коли ви вдало проинтуичили в бізнесі?


Саша Іванова
Пишу і перекладаю тексти про бізнес.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: