Бізнес з Китаєм: інструкція по застосуванню

7

Прийшовши додому з роботи, Аня першим ділом почула регіт чоловіка, що доноситься з кухні. Зазирнувши в двері, вона побачила, як Кирило що читає в телефоні і сміється так, що майже плаче.

– Можна й мені посміятися? – Запитала Аня, попутно змінюючи туфлі на домашні тапочки.

– Ой, привіт! Не почув, як ти прийшла. – Обернувся до неї Кирило. – Так пам’ятаєш, Валера все хотів співпрацювати з китайською фабрикою і на пробу замовив партію гумових поплавців?

– Щось пригадую.

– Але це ж Валера. Він не просто замовив партію, а побудував грандіозні плани – мовляв, заживемо! Чекав постачання, руки потирав. І знаєш, що йому привезли?

– Кажи вже, не томи! – Не витримала Аня.

Кирило все одно витримав театральну паузу і тріумфально вигукнув:

– Партію гумових качечок!

– Геніально! – Посміхнулася Аня, хоча Валеру їй, звичайно, було шкода. – І що тепер? Можна повернути товар назад?

– Вже нічого не зробиш. На митниці товар задекларований як «гумовий виріб», так що виробник чистий. – Розвів руками Кирило. – Благо, сума не дуже велика, так що все могло бути і гірше.

– І варто було зв’язуватися з цим Китаєм? – Дивувалася Аня.

– Взагалі варто було. Китай – це міць! Ціни низькі, асортимент гігантський. Просто треба було все робити з розумом. – Заперечив Кирило.

– А з розумом – це як? – Іронічно запитала дружина.

– Ретельно перевірити фабрику, навести довідки, всі 10 разів перепитати і уточнити. Там ж не всі шахраї, але краще зайвий раз перестрахуватися. Якщо у Кирила це пригода полювання не відіб’є, наступного разу він зробить все правильно. Я сподіваюся.

– Слухай, а, може, цих качечок використовуватися як поплавці? – Осінило Аню. – Риба буде клювати чисто з інтересу.

У Кирила розпочався новий напад реготу.

– А що, гарна ідея, тягне на стартап. – Сказав він крізь сміх. – Треба запропонувати Валері.

Десь між днем, коли фраза «Made in China» перестала бути лайкою, і вдень, коли світ охопила лихоманка по імені AliExpress, бізнесменам з самих різних сфер терміново захотілося познайомитися з китайськими фабриками ближче і скористатися всіма благами цього співробітництва.

Але за Великою Китайською стіною ховається зовсім інший світ, так що, перш, ніж почати бізнес з Піднебесної, потрібно ретельно вивчити питання.

Про що слід пам’ятати і як обійти підводні камені? Про це й поговоримо у статті.

Чому саме Китай?

Традиційно, підприємці звертають увагу на Китай, якщо хочуть:

 • check
  закупити сировину або комплектуючі за нижчою ціною, мінімізувати витрати і тим самим підвищити рентабельність;
 • check
  доповнити матеріально-технічну базу виробництва і за рахунок цього розширити асортимент товару;
 • check
  організувати виробництво продукції під власним брендом.

Наприклад, компанії, які виробляють продукти харчування, цікавляться новими фасувальними лініями, підприємства з видобутку і доставки питної води – лініями розливу, пекарні — спеціальним обладнанням (печі, магазинні ларі, розстоєчні шафи).

Де знайти виробника?

Багатьом тут же приходить на розум AliExpress, Alibaba. На другому сервісі дійсно представлені оптові торговельні компанії і виробники, які можуть задовольнити потребу бізнесмена в довгостроковому співробітництві і замовленні великих партій.

Якоюсь мірою можна покладатися на ступінь захисту, яку надають ці послуги, а також рейтинги китайських виробників. Але навряд чи Alibaba Group зможе гарантувати 100% безпеку угоди.

Ще одним популярним способом пошуку виробників є відвідування виставок. Їх у Китаї безліч, але найбільшою вважається Кантонський ярмарок в Гуанчжоу.
Користь від відвідування цього заходу незаперечна. На виставці ви однозначно заведете корисні знайомства, отримаєте прямий контакт постачальника, особисто познайомитеся з директорами фабрик, зможете підписати договір і з’їздити на виробництво.

А ще напевно побачите, на які товари звертають увагу ваші конкуренти.

Проте якщо у вас специфічна галузь, краще віддати перевагу галузевих виставок за певною тематикою. В такому випадку якість контактів з виробниками буде набагато вище.

Також діє негласне правило:

hand-o-up

ніж галузь, у якій працює компанія, тим простіше знайти якісного постачальника.

Візьмемо, наприклад, фабрики, які виробляють модні нині електронні цигарки.

Їх у Китаї близько трьохсот, кожен місяць відкривається 10-15 нових і ще стільки ж закривається.

Крім цього, є ще фабрики, які виробляють комплектуючі: рідина, колби і батарейки. Так як цей напрям зараз в тренді, то і виробничий сектор перебуває в динаміці.

А тепер порівняємо їх з фабриками по виробництву гумотехнічних виробів зі старих автомобільних покришок. Таких постачальників в Китаї від сили кілька десятків. Звичайно, з цієї кількості вибрати набагато простіше.

Як підготуватися до початку співпраці?

Незалежно від того, як ви знайшли фабрику, в якій плануєте зробити замовлення, майбутнього партнера краще перевірити. Очевидно, що для цього вам знадобиться перекладач або людина, яка має великий досвід у цій справі.

Було б неправильно сказати, що китайські виробники — шахраї, які будують свій бізнес, обманюючи чесних людей. В іншому випадку з цією країною не співпрацював би весь світ.

Точно так само не можна стверджувати, що обманом промишляють тільки китайці, адже люди скрізь залишаються людьми. Мова йде про запобіжні заходи, які допоможуть уникнути збитків.

Перевірку варто провести по трьох напрямках:

1

Документи

Запитайте реєстраційні документи компанії. Одна тільки реакція керівництва фабрики на це прохання скаже багато про що. Самостійна перевірка може полягати в тому, щоб звірити дані отриманих паперах з реальним виглядом діяльності.

Наприклад, якщо ви звернулися до виробника хімічної сировини, в його документах не повинно значитися, що він продає електроніку.

Ви також можете звернутися в податкові органи Китаю, щоб переконатися в існуванні компанії.

2

Інформація в інтернеті

Постарайтеся знайти максимум інформації про фабриці, вивчіть відгуки клієнтів, перевірте чорні списки компаній та інше.

Назва краще вводити на китайською та англійською, а ще можна додати до нього слово «scammer», тобто, «ошуканець». Можливо, пошук видасть вам багато цікавої інформації.

3

Огляд виробництва

Якщо належить замовлення великої партії товарів, не зайвим буде відвідати фабрику, щоб переконатися в тому, що вам дійсно виготовлять потрібний товар. Ви можете зробити це особисто — під час виставки, бізнес-тури або спеціального візиту, або звернутися до посередника.

Інакше може вийти, як у одного російського підприємця, власника фармацевтичної компанії, який був так зачарований ціною на хімічну сировину, що не став турбувати китайського партнера зайвими перевірками. У підсумку за 55 000 доларів він отримав три контейнера добірного крейди.

Іноді навіть огляди показують виробника з несподіваного боку.

Був випадок, коли привітний китайський виробник світлового обладнання обіцяв влаштувати екскурсію партнеру, який займався зовнішньою рекламою і хотів закупити LED лампи, але чомусь привіз його на фабрику з вироблення свинячих шкур. Так, лампами він теж займається, але в цей раз чомусь вирішив показати інше виробництво.

Чи варто говорити, що клієнт відмовився від співпраці?

Виробник або посередник?

Існує думка, що краще всього працювати з виробником напряму, щоб купити товар за вигідною ціною і уникнути махінацій посередника.

Однак, якщо мова йде про великому китайському заводі, у нього також ряд вимог до клієнта, наприклад, регулярні замовлення на великі партії.

Якщо ваша компанія не буде відповідати цим вимогам, то виробник без жалю відмовиться від співпраці, адже існуючих і потенційних клієнтів у нього достатньо.

Крім того, деякі китайські підприємства відмовляються від власного відділу продажів або торгового представника на користь співпраці з агентом, тому що їм так простіше.

Так що трейдери — це не табу, а іноді і єдиний варіант придбати потрібну вам продукцію. Робота з посередником має ряд переваг:

більш широкий асортимент товару порівняно з фабриками;

можливість отримати знижку навіть на невелику партію, адже трейдер зацікавлений в тому, щоб скоріше продати товар;

наявність сертифікатів для експорту продукції, тоді як виробник дбає про це не завжди.

Зрозуміло, трейдерів побоюються неспроста. Шахраї і «лихварі» забезпечили їм погану славу, так що спілкуватися з ними слід обережно. До речі, трейдерів можна перевірити точно так само, як і фабрику.

Таким чином, ідеального варіанту немає, тому вибирати між виробником і трейдером вам доведеться залежно від специфіки запиту і величини партії.

Особливості співпраці з китайськими виробниками

Незаперечна перевага китайських виробників у тому, що вони блискавично підхоплюють нові тренди. Старанність працівників також викликає повагу. А ось з креативністю і почуттям прекрасного справи йдуть гірше.

З одним підприємцем трапилася кумедна історія: він хотів показати, як має виглядати його логотип компанії, і намалював його олівцем на папері, а китайський партнер просто оцифрував цей малюнок і переніс на товар.

Не менш смішний інцидент стався з іншим бізнесменом, який попросив фабрику відцентрувати рамку на екрані гаджета. Працівники зробили все, як їх просили: рамку вирівняли, а текст у ній залишили без змін.

Тому у ваших інтересах прописувати детальні технічні завдання, давати детальні інструкції і обговорювати навіть самі незначні деталі.

І тоді велика ймовірність, що вам вдасться уникнути казусу під назвою «Я художник, я так бачу», і отримати в результаті те, що потрібно.

Як організувати доставку з Китаю

На початковому етапі у підприємців часто виникають складнощі з організацією доставки. Причиною стає неправильно обрана логістична модель.

Щоб знизити витрати на транспортування невеликої партії, вигідно звернутися до транспортної компанії, яка об’єднає ваш вантаж з товаром інших клієнтів і відправить в пункт призначення.

Це також добре працює в тому випадку, коли ви замовили продукцію відразу декількох китайських фабрик. Зручніше консолідувати цей товар і відправити одним лотом.

Ще один вдалий варіант — зібрати замовлення на одному складі, розподілити за видами доставки (авіа -, авто -, ж/д, морем) і потім відправити.

Про те, який вид доставки з Китаю підходить для різних вантажів, вже якось писала директор московського офісу Fialan і учасниця Клубу директорів Ірина Ободовська.

Як визначити китайських шахраїв і не попастися на обман

Наші партнери з компанії Fialan, що займається супроводом бізнесу в Китаї, поділилися вебинаром і посібником про те, як убезпечити себе при роботі з Піднебесної не стати жертвою шахраїв.

Вкажіть свій email формі, і ми надішлемо вам посилання на матеріали.Ксенія Єрьоміна
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: