Бізнес з родичами: плюси і мінуси

6

«І жили вони довго і щасливо. І померли в один день.
І разом з ними відійшов в інший світ їх сімейний бізнес…»

Чи варто будувати бізнес з родичами?

Цей відгук, а, точніше, «крик душі», був залишений на одній з наших сторінок в соц.мережах. Наводжу його, що називається, «без купюр»:

«…До сьогоднішнього вечора п’ятниці я дійшов до такого стану, що готовий був розірвати не тільки ділові, але й сімейні стосунки та відносини з партнером по бізнесу.

Я вже 22 роки займаюся бізнесом (у 19 років я відкрив свою першу фірму). І досить успішно і прибутково працюю і працював скрізь, якби не кілька «маленьких» АЛЕ«.

З-за свого неуцтва я втратив спочатку стосунки з сестрою (її чоловік був першим моїм бізнес-партнером). Потім з другим партнером. Потім з одним. Потім з батьком і матір’ю (вона «сосватала» мені батька на фірму в партнери, коли він втратив роботу). Усім цим людям я залишав працюючий бізнес, який після мого відходу» розвалювався.

За моєю спиною досвід у відкритті 6-ти фірм. Торгівля авто, туризм, торгівля нерухомістю, реклама. Але скрізь, як тільки починався розвиток — провал. Провал через невміння будувати партнерство. Я все залишав і йшов. «Заробив» собі кілька нервових зривів. Я не міг нічого на цьому досвіді навчитися.

І тепер у мене стався новий криза з новим партнером, який торкнувся вже і мої сімейні стосунки з дружиною. Що робити тепер?»

Отже, сьогодні ми будемо говорити про сімейному бізнесі. Тобто, про спільний бізнес, який будується з родичами і членами сім’ї.

Перш за все, давайте розберемося з термінами.

Що таке «взяти родича у свій бізнес»?

«Взяти в свій бізнес» — це не завжди «взяти в партнери». Це може означати «взяти на роботу» в штат компанії, довірити керівництво відділом, доручити виконувати ту чи іншу роботу, і так далі.

Родичі та бізнес – це досить широка тема, і сьогодні ми будемо говорити про один з аспектів, а саме, про те, що таке бізнес з партнером , де партнером по бізнесу є родич.

Почнемо з мотивів.

Чому власник (в даному випадку навіть не важливо – початківець або досвідчений) бере родича партнером (співвласником) в свій бізнес?

Насправді існують дуже різні причини. Отже,

Головне — довіра

Довіра! Наріжний камінь бізнесу взагалі і спільного бізнесу, зокрема. Кому, як не своїй дружині (чоловікові, свату, брату) я можу довірити частину свого бізнесу або (в операційному управлінні), наприклад, відділ маркетингу з величезним бюджетом або облік складських запасів?

Підтримка

Оскільки у мене сьогодні немає ні великих грошей, ні потрібних зв’язків, розвивати свою бізнес-ідею і придумувати все від початку до кінця набагато краще з людиною, який підтримає в скрутну хвилину, підставить плече, не кине в біді і т. д. Хто, як не близька людина буде готовий підтримувати мене у всьому, при цьому, ділити відповідальність, будучи співвласником.

Гроші

Я, звичайно, можу шукати інвестора, можу взяти кредит у банку, але… у родичів «просити і займати набагато простіше. При цьому, якщо родича взяти в партнери-інвестори, то домовитися з ним буде набагато зручніше і вигідніше. Свої люди розрахуємося…

Відсутність формальностей

Найманим працівникам вічно щось потрібно – відпустка, офіційне оформлення, опис посадових обов’язків, красива назва посади, висока зарплата і т. д. З родичами завжди можна домовитися… А якщо родичі є твоїми партнерами, то – тим більше… Свої люди…

Причини особистого характеру

У моїй практиці зустрічався випадок, коли цілком успішна бізнес-вумен взяла собі в партнери по бізнесу свого чоловіка для того, щоб (увага!!!) «він був на очах, під наглядом».
Будучи майже цілодобово зайнятої у власному успішному бізнесі, ця дуже мудра жінка почала турбуватися, «як він там» і не придумала нічого кращого, ніж зробити його партнером! Це була дуже сумна історія…

Як видно, приклади можуть бути самими різними. Від меркантильно-власницьких до найблагородніших.

У сімейному бізнесі все починається завжди дуже райдужно. Не потрібно притиратися один до одного, не потрібно дотримуватися якісь формальності…
Всі один одного знають, люблять, цінують і поважають. Все відбувається по-сімейному. Від душі.
Ми – родичі! Ми – партнери! Це – НАШ бізнес!

Проходить кілька місяців, і проблеми та нюанси починають вилазити назовні.

Як виявляється:

 • співвласник-сестра не тільки не вміє розмовляти з клієнтами, але і вважає свій внесок у спільний бізнес більш істотним, ніж здається вам,
 • співвласник-брат не тільки не має ні найменшого поняття про те, що таке «володіти бізнесом», але і сильно «задирає ніс», претендуючи на роль виконавчого директора, не маючи ніякого досвіду в управлінні компанією,
 • улюблена мама, як партнера по бізнесу, ухиляється від роботи, вважаючи, що якщо вона – власник бізнесу, то має право сама вирішувати, що їй робити і коли їй це зручно,
 • рідний дядько починає «витягувати» гроші з бізнесу на свої особисті потреби, ще до того, як компанія може собі це дозволити. Він же співвласник – це його прибуток (дивіденди)!
 • двоюрідний брат, при всьому своєму бажанні і порядності, абсолютно не уявляє що таке стратегія, а люба кузина, будучи одним з власників бізнесу, бачить себе через півроку на Канарах, в той час як ти сам плануєш вкладати кошти у виробництво…

А що зробиш?
Свої люди…

Важливо пам’ятати (!)

 • Що, співчуваючи родичу, краще допомогти йому чимось іншим (грошима, радою, часом…), але не ризикувати своїм бізнесом і не брати його в бізнес-партнери.
 • Що довіра до людини не робить його потрібним тобі професіоналом і ефективним бізнес-партнером.
 • Що клієнтам вашого бізнесу нема ніякого діла до вашої сім’ї.

Одним словом, уявіть собі ситуацію, коли ви приходите в клініку, а хірург не знає, що вам потрібно оперувати. Сильно вас утішить той факт, що він є співвласником клініки і рідним братом власника?

Завантажити книгу >>

«Так що ж, — запитують мене іноді, — СІМЕЙНИЙ БІЗНЕС (бізнес з родичами) – це однозначно погано?»

Звичайно, немає.

Я є співвласником сімейного бізнесу все своє свідоме життя і ніколи не скажу, що це погано.

Це прекрасно, якщо УСВІДОМИТИ два ключових, стратегічно важливих питання. Тільки вони допоможуть вам побудувати успішний спільний бізнес з родичами.

Стратегічний питання 1

Сім’я – це сім’я, а бізнес – це бізнес, родичів не вибирають, а партнерів по бізнесу – дуже навіть потрібно вибирати.

Уявіть, що родич, якого ви хочете взяти в партнери, – це не ваш родич, а потенційний партнер, з яким ви ведете переговори про майбутньому спільному бізнесі.

Важливо задавати собі питання:

 • o був би цей чоловік моїм партнером по бізнесу, якщо б не був родичем
 • o чому саме він, які у нього сильні і слабкі сторони, чому ми будемо ефективними і потрібні одне для одного
 • o чому саме з цим партнером я зможу досягти результатів швидше, зробити набагато більше, ніж сам (наш союз 1+1=більше ніж два або менше?)
 • o я готовий рахуватися з думкою свого партнера, довіряти йому не тільки людині, але і як професіоналу
 • o ….

Готові сприймати вашого родича не як родича, а як бізнес-партнера – тоді ВІДМІННО! Ваш вибір усвідомлений і продуманий.

Стратегічний питання 2

У бізнесі і в партнерстві є закони і правила, які діють незалежно від того, чи є вашим партнером родич або чужа людина.

Ці правила треба знати і дотримувати.

Як наприклад, одне з правил

«Партнери по бізнесу повинні укласти письмову партнерську угоду про старт спільної бізнес-діяльності і про всіх стратегічних питаннях в процесі розвитку бізнесу домовлятися на папері, тобто ПИСЬМОВО».

Готові запропонувати партнеру-родичу домовитися на папері?
Вас не бентежить, що ж він подумає про мене, може вирішить, що я не довіряю йому…?»

Якщо ви на ці два стратегічно важливих питання відповіли тверде «ТАК» і визначили, що ви готові робити усвідомлені дії, тоді — відмінно!

У вас великі шанси скористатися всі переваги, які дійсно дає партнерство та спільне володіння бізнесом з родичами.

Парадокс сімейного бізнесу полягає в наступному:

Хочете будувати успішний сімейний бізнес і ефективні партнерські відносини?
Забудьте, що він – сімейний!

Перевірено мною особисто, усіма членами моєї сім’ї (досвід в спільному бізнесі моєї родини — вже 24 роки) та клієнтами, які приходять до мене ось вже 8 років укладати письмову партнерську домовленість і вибудовувати ефективні відносини один з одним.

Катерина Ковальчук ,
співвласник KOVALCHUK business-direct center,
експерт в галузі побудови і розвитку спільного бізнесу


Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: