Чому ритуали сильніше звичок

4

Добре мати звички, які приносять користь. Звички дали мені багато чого, але я також усвідомив, що у звичок є кілька великих недоліків, які заважають досягати результату.

Перш за все, уточнимо відмінність.

Звичка – це одна дія, яку ви робите.

Ритуал – це серія звичних дій, які працюють спільно.

Наведемо приклад.

Скажімо, ви хочете пити більше води. Всім відомо, що слід пити більше води, це добре позначається на здоров’ї.

Звичкою буде — випивати склянку води щоранку.

Ритуалом буде – налити склянку води перед сном і поставити його поруч з ліжком. Цей прийом робить ситуацію неминучою – ви не можете пропустити пиття води, і швидше за все ви будете пити більше води (звичка – не гарантує це, звичка – це тільки схильність).

Ви бачите різницю? Ритуал робить пиття води гарантованим. Ви виконуєте його не замислюючись. Це спрощений приклад. Але, ви бачите силу ритуалу.

Ось кілька причин, чому ритуали сильніше звичок.

1. Звички розпливчасті.

Одним з найбільших недоліків звичок є те, що вони не конкретні. Коли ви говорите собі: «Я збираюся більше читати», ви думаєте, що це буде звичка, яку ви будете розвивати.

Але чи це так?

Насправді, ви визначаєте намір, від якого у вас поліпшується настрій, але намір не змушує вас діяти.

Нашою поведінкою, за замовчуванням, є бездіяльність. А для змін в житті потрібні дії. Від нас потрібно формування наміри, енергія і, що важливіше, — конкретика.

Чим точніше ви визначите те, що хочете зробити, тим більша ймовірність того, що ви це зробите. Ось чому обіцянки, які ми даємо собі на Новий рік, не працюють – вони всього лише туманні наміри. У них немає конкретики.

Тому, припиніть говорити подібні речі:

 • Я буду більше займатися спортом
 • Я буду читати більше
 • Я буду планувати

Це дуже розмито. Давайте скажемо більш конкретно:

 • Я буду робити вправи кожен пн, ср, пт в 8 ранку в спортзалі.
 • Кожен вечір перед сном я буду читати протягом 30 хвилин
 • Щоранку о 7:30 я буду переглядати план на день

Бачите різницю?

Потрібно деталізувати наскільки це можливо. Чим більш детальним буде намір, тим вище ймовірність дії.

Ритуали змушують вас бути більш конкретними, тому ритуали перевершують звички.

2. Звички не здійсненні.

Наступним недоліком звичок є те, що вони не дають підстави приводу діяти. Частково із-за того, що їм не властива конкретність, але більше тому, що звичка не визначає перша дія.

Коли ми не знаємо, яким має бути перша дія, ми за замовчуванням не діємо. Ми прагнемо зберегти енергію на випадок більш важливих і небезпечних для життя ситуацій, точно також як робив печерна людина. Ми несвідомо намагаємося не витрачати енергію на якісь безглузді звички, які зроблять нас розумнішими, як наприклад, читання книг.

Щоб подолати інертність, ми повинні полегшити вчинення першої дії. Кожен ритуал, який ви створите, потребує визначення вашого першого дії.

Наприклад, уявімо, що ви конкретизували вашу звичку. Замість фрази “Я збираюся робити більше вправ” ви говорите “Я буду робити вправи кожен пн, ср, пт в 8 ранку в спортзалі”.

Супер! Яким тут буде перша дія?

Якщо ви ЗАДУМАЛИСЯ про те, яким має бути перша дія – ви програли. Ви докладаєте непотрібні зусилля в цей момент, ваша сила волі і мотивація знижуються, і виникає велика ймовірність того, що ви відступите.

Давайте уявимо ситуацію. Чи Будете ви дійсно займатися спортом, повернувшись додому втомленим після роботи, якщо для цього вам потрібно буде на ходу продумувати порядок дій?

Звичайно ж, немає. Ви виберете перегляд телепрограм на зручному дивані.

Тому, потрібно уточнити для себе перша дія, і воно повинно бути простим.

Воно має бути настільки простою, щоб ви не змогли від нього відмовитися. Наприклад, якщо ви хочете більше ходити пішки/бігати, першою дією повинно бути “надіти кросівки”.

Бачите, наскільки це просто? Розумієте, чому безглуздо відмовитися від цієї дії? Але ви знаєте, що якщо ви вже наділи кросівки, то, швидше за все, ви підете на вулицю займатися.

Отже, визначте для себе просте, наскільки це можливо, перша дія. Якої дії ви не зможете сказати «ні»?

Кожен ритуал містить перша дія, тому він настільки ефективний.

Я колись натрапив на прекрасне перша дія для початку ранкового комплексу фізичних вправ.
Це сухе розтирання тіла по китайській системі. Немає нічого простіше, ніж потерти себе розігрітими долонями зверху донизу. А потім … ви вже в процесі ранкового комплексу вправ.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ >>

3. Звички не мотивують

Ви, можливо, зустрічалися вже з цим виразом:

“Мотивація – це те, що допомагає почати. Звичка – це те, що допомагає продовжувати”. Я не можу погодиться з цим твердженням. Якщо звички допомагають продовжувати, то, як так трапляється, що вони закінчуються нічим? Тому що у них немає ключового компонента: «навіщо?».

Ваше рішення «навіщо» послужить вашої емоційної прихильністю до того, чого ви хочете досягти. Коли ви можете емоційно прив’язатися до вашого ритуалу, ваші шанси на успіх зростають у геометричній прогресії.

Для приносять успіх ритуалів нам потрібна логічна і емоційна прив’язка. Більшість з нас сильні у створенні логічних зв’язків з нашими ритуалами.

За логікою речей ви знаєте, що:

 • вам потрібно харчуватися здоровою їжею, щоб краще виглядати
 • вам потрібно більше займатися спортом, щоб залишатися здоровим
 • читання зробить вас розумніші, більш успішними і допоможе вам заробити більше грошей
 • зменшення витрат і збільшення заощаджень добре для вашої фінансової стабільності

Всі ці твердження логічні, вони зазвичай допомагають починати, але не допомагають продовжувати діяти.

Якщо прихильність у вас лише на рівні розуму, все, що неминуче закінчиться нічим. Якщо у вас недостатньо мотивації або сили волі, логіка вам не допоможе. Якщо ви втомилися і енергія на нулі, абсолютно не важливо, що ви хочете краще виглядати. Ця логічна зв’язок не досить сильна, щоб змінити ваші наміри і відірвати свою дупу від дивана.

Нам потрібно ПОЄДНАТИ логіку зі змістом.

Правда в тому, що ми здійснюємо грандіозні вчинки тоді, коли досягаємо нижчої точки нашого життя. Звільнення. Партнер розриває відносини. Відчуття повної самотності, настигающее вночі. Втрата самовладання, побачивши в дзеркалі хмари зайвих кілограмів.

Ось у цей момент з’являється емоція, яка змушує зробити щось грандіозне, і саме емоція буде тим двигуном, що підтримує нашу активність.

Але не потрібно досягати крайньої точки, щоб зробити щось грандіозне. Коли ви зрозумієте ваше «навіщо», у вас будуть і вигоди і результати. Без цього ви неодмінно програєте. При наявності розуміння сенсу дій, ритуали просто приживаються і немає необхідності ні в якій мотивації.

4. Звички з часом зникають.

Як було сказано раніше, звички ґрунтуються тільки на логіці, але щоб дії тривали однієї логіки недостатньо. Потрібна емоційна прив’язаність.

Якщо ваші ритуали емоційно забарвлені, цього більш ніж достатньо, щоб продовжувати діяти. Коли часи погіршаться, ваше «навіщо» буде спонукати вас діяти.

Для кожного ритуалу підберіть «тригер» (спусковий гачок). Як тільки спрацював тригер, всі інші дії ритуалу стають передбачуваними. А порядок їх відомий заздалегідь. Результат дій також зумовлений, якщо, звичайно, не трапляється щось непередбачене.

Якщо ви хочете бути впевненими в тому, що ви завжди будете дотримуватися ритуалу, “тригер” допоможе вам у цьому.

Тепер ви знаєте, як можна успішно дотримувати ритуал, слід:

 • бути конкретним
 • визначити перша дія
 • прив’язатися емоційно до вашого ритуалу (ваше «навіщо»)
 • використовувати «тригер» для старту ритуалу

Якщо ви дотримуєтеся всіх зазначених пунктів, то ви без сумніву досягнете успіху.
Успіхів!

Юрій Васильченко,
експерт в області тайм-менеджменту і досягнення цілей

Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: