«Джедайские техніки»: у прокрастинації немає шансів на перемогу!

6

Доброго дня, мене звуть Катя, і я — прокрастінатор зі стажем. За довгі роки боротьби з цією напастю випробувано багато: розстановка пріоритетів, планування за допомогою програм на папері, списки справ, постановка самій собі суворих дедлайнів і обіцянку бонусів — все даремно.

Нещодавно мені в руки потрапила книга Максима Дорофєєва «Джедайские техніки», що вийшла у видавництві бізнес-літератури «Манн, Іванов і Фербер», і виявилося, що з такою проблемою стикаються багато. Хто винен і що робити? Зараз розповім!

Декілька слів про автора

Максим Дорофєєв — фізик за освітою, майже 20 років присвятив розробці програмного забезпечення, і прокрастинатолог за покликанням. Він проводить відкриті тренінги, займається корпоративним навчанням, допомагає людям встигати більше. Автор блогу http://cartmendum.livejournal.com. «Джедайские техніки» — його перша і поки що єдина книга, яка побачила світ 7 квітня 2017 року.

Що ховається під обкладинкою

Максим стверджує, що не придумав нічого нового:

«Перед вами конструкція з навичок і знань, яка свого часу врятувала мій мозок (і моє особисте життя) від колапсу перевантажень. Я розібрав його на частини і, спираючись на сучасні погляди на психологію і фізіологію людського мозку, сплавив заново, намагаючись викладати все максимально просто».

Ті, хто шукає «щось новеньке», будуть розчаровані — в кожній главі автор посилається на відомі методики. Ця книга для людей, які все це вже знають, але застосовувати з якоїсь незрозумілої причини так і не почали.

Як виховати свою мавпу, спустошити инбокс і зберегти мыслетопливо

Ця дивна фраза — підзаголовок книги, і до її прочитання він буде здаватися вам безглуздим набором слів. Спойлер: всі вони мають безпосереднє відношення до процесу мислення і обробки вхідних завдань.

● Мавпа — один з персонажів, що живуть в нашій голові. Пульт управління більшу частину часу знаходиться в лапах цієї вітряної особи, яка обожнює прості, веселі і швидко вирішувані завдання. Єдиний, кого боїться мавпа, — Панічний монстр, що з’являється на горизонті, коли дедлайн наближається. У цей момент мавпа збігає, а її місце займає другий мешканець нашої голови — раціональний тип, в авральному режимі разгребающий завали.

● Мыслетопливо — енергія, якою живиться наш мозок. Людина здатна використовувати її швидше, ніж виробляти, тому іноді рівень «палива» падає практично до нуля. З цим стикався кожен: в такі моменти мозок відмовляється працювати, ми здатні тільки реагувати на зовнішні подразники і зриватися на оточуючих (для самоконтролю теж потрібно мыслетопливо).

● Инбокс — місце, де живуть наші «вхідні» всі проблеми, які потребують вирішення).

«Джедайские техніки» — книга про те, як подружитися з мавпою (Максим пояснює, чому її не можна ні прогнати, ні залякати Панічним монстром), навчитися економити мыслетопливо і тримати инбокс порожнім.

Прочитавши її, ви дізнаєтеся…

 • як влаштовані наша пам’ять і мислення, і як з цим жити;
 • чому принципи тайм-менеджменту для багатьох людей неефективні;
 • куди витікає мыслетопливо і як його економити;
 • як формулювати завдання, щоб вони виконувалися, а не прокрастинировались;
 • як управляти проектами і оцінювати їх результати;
 • яку ціну ми платимо за багатозадачність;
 • що робити з ідеями, які приходять в голову в самий невідповідний момент;
 • як позбутися від фіксації на незавершених справах;
 • чому в нашій культурі не прийнято завершувати проекти раніше, і звідки беруться роздуті терміни;
 • як впровадити в життя описані техніки і не рушити розумом.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ →

Чим хороша книга

 • написана з гумором, Максим використовує запам’ятовуються назви на кшталт «методу хом’ячка» або «методу раціонального фланера»;
 • враховує вітчизняні реалії. Для мене це жирний плюс, оскільки більшість американських книг про особистої ефективності можна описати фразою: «Людина з особняка в Беверлі-Хіллз рекомендує жителю Магадана вийти з зони комфорту» (з);
 • містить багато ілюстрацій і схем, які допомагають запам’ятати прочитане;
 • автор посилається на результати досліджень і книги по темі (джерел набралося цілих 8 сторінок!), так що бажають вникнути глибше можуть поповнити свій Must read список;
 • всі описані особливості мислення і поведінки супроводжуються прикладами з життя;
 • є рекомендації щодо адаптації методики під себе — що можна міняти і що не варто.

Один (умовний) мінус

Автор багато років провів у сфері IT, і частина прикладів взята з роботи програмістів. Мені, гуманітарію, зрозуміти їх важко, доводилося перечитувати кілька разів і вникати в кожне слово. Чоловік-програміст, якому я переказувала деякі історії, схвально кивав головою і говорив, що так справи і йдуть. Думаю, для технарів цей «мінус» швидше виявиться плюсом.

Кілька рекомендацій, які я почала застосовувати

Записувати ідеї

Ми здатні утримати з’явилася ідею в робочій пам’яті протягом 20-40 секунд, після чого вона вилітає з голови. Максим рекомендує фіксувати думки, щоб відстежити повтори і мати можливість в будь-який момент повернутися до цього списку.

Нагадувати про себе тим, хто не передзвонив або не відповів на лист

Виявляється, виною всьому «ефект дірявого стека» — спрацьовує правило «хто останній, той важливіше». Якщо чоловік не встиг вирішити ваше питання до появи наступного, той падає на підлогу» і забувається. Часто список завдань зберігається тільки в голові, і ймовірність того, що про зникнення згадають, прагне до нуля.

Використовувати кожен вільний інтервал

Багато хто впевнені, що для роботи потрібно багато часу, а «тирса» в 10-40 хвилин непридатні. Люди скаржаться на постійний брак часу, а воно є, але по чуть-чуть: 10 хвилин у черзі, 20 хвилин в метро, півгодини на дитячому майданчику…Як раз думала про те, коли прочитати три книги зі списку. Еврика!

Правильно формулювати завдання

Часто для економії часу я записую справи в блокнот у такому вигляді: розібратися з пейпалом, постригтися і т. п. Ці формулювання здаються мавпі незрозумілими, тому завдання можуть тривалий час переноситися. Максим рекомендує описувати їх так, щоб був зрозумілий перший крок.

Уявіть, що пояснюєте комусь не дуже розумному, що йому потрібно зробити. Наприклад, не «домовитися з Васею про зустріч», а «подзвонити Васі, запитати, чи зручно йому зустрітися о 12:00 в понеділок». Спробувала — працює!

Вимкнути зайві оповіщення

Здається, що, якщо не заглядати в смартфон кожні 10 хвилин, повз пройде щось дуже важливе. Виявилося, нічого страшного не трапиться, навіть якщо видалити додатки соцмереж зовсім.

Перевіряю їх кілька разів в день на ноутбуці (Максим називає це обробкою комунікаційних потоків в асинхронному режимі) — політ нормальний. Ще й телефон став працювати швидше.

Не намагатися відразу робити ідеально

Про методику Lean start-up і мінімально життєздатному продукті я вже чула раніше, але вроджений перфекціонізм не дозволяв застосувати це на практиці.

Максим дотримується думки, що зробити все добре з першого разу найчастіше неможливо, тому потрібно домогтися того, щоб отриманий продукт можна було використовувати, а потім його «допілівать».

Розвантажувати робочу пам’ять

Із запропонованих методик мені найбільше сподобався «метод спускових гачків».

Він передбачає такі дії:

1. Скласти список «спускових гачків» (в книзі є приклад). У нього можуть входити сім’я, навчання, спорт, особисте життя та інші пункти з розбивкою на підпункти (наприклад, для сім’ї це будуть чоловік/дружина, діти, батьки).

2. Знайти місце, де можна деякий час побути в тиші, взяти чистий аркуш паперу і ручку.

3. Вдумливо читати список «гачків» і, якщо один з них спрацював, записувати на лист справа, яке спливло в пам’яті.

4. Коли список закінчиться, почекайте ще кілька хвилин, протягом яких можуть виникнути думки по темі.

Заодно можна підняти з глибин довготривалої пам’яті колись термінові завдання, до виконання яких занадто довго не приступали.

Вести список книг, які можуть бути мені цікаві

Не обіцяти собі їх прочитати, а вносити в табличку, відзначаючи, хто порекомендував книгу і чому, на думку цієї людини, мені варто звернути на неї увагу. Це допоможе через кілька місяців не ламати голову над тим, як «це» тут виявилося. Подібним чином можна вести список країн для подорожей, фільмів і т. п.

Кому я рекомендую «Джедайские техніки»

Менеджерам проектів і керівників усіх рівнів — щоб зрозуміти, чому підлеглі зривають будь-які, навіть найбільш оптимістичні терміни, і як вирішити проблему. Всім іншим — щоб перестати, нарешті, виконувати завдання в ніч напередодні дедлайну. Як би сміливо це не прозвучало, але я впевнена, — ця книга здатна замінити десятки бестселерів, присвячених особистої ефективності.

Як читати книгу

Зараз буде рада Капітана Очевидність, але…виконуючи всі описані в ній рекомендації. Інакше ця корисна книжка ні на крок не наблизить вас до мети — життя без завалів, авралів і хронічної втоми. Готові діяти? Тоді приємного читання!Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
ТОП-10 книг максимально корисних для менеджерів з продажу


25 ділових книг, які читають круті бізнесмени


Топ-20 книг з маркетингу від вершків маркетингу по Рунету


Атлант розправив плечі: 10 улюблених цитат


Рецензія на книгу «тексти, що Продають: модель для складання»: як навчитися писати, якщо ви — не копірайтер


Рисовий штурм + 7 вподобаних цитатАвторизуватися для коментування: