Ефект акразии: чому ми не слідуємо планами і що з цим робити?

7

Хотів написати статтю, але замість цього годину дивився ролики на YouTube. Місяць тому купив абонемент в спортзал, але так жодного разу туди не дійшов. Вирішила схуднути, але знову заїдав вечеря тортом. Знайоме?

Виявляється, у цього поширеного явища, яке не щадить навіть великих людей, є звучну назву — акразия. Чому так виходить і як повернути контроль над подіями в свої руки? Розповідає Джеймс Клір!

Рецепт від Віктора Гюго

Йшов 1830 рік. Дванадцять місяців тому Гюго уклав контракт на видання нової книги, яку планував назвати «Горбань із Нотр-Дам». Час минав, Віктор приймав гостей, вирішував нагальні питання і постійно відкладав роботу над рукописом. Незадоволений видавець встановив суворий дедлайн — до початку лютого 1831 року твір має бути готове. Менше, ніж через шість місяців!

Гюго склав план, який повинен був допомогти вкластися у стислі терміни, а потім позбувся всього свого одягу, залишивши лише велику шаль. Він припустив, що такий підхід виключить всі відволікаючі чинники і виявився прав. Вийти з будинку було банально не в чому, залишалося лише сидіти в кімнаті і писати.

Стратегія спрацювала. Всю осінь і зиму 1830 року Гюго щодня зачинявся в кабінеті і працював над текстом. Роман був опублікований на два тижні раніше призначеного терміну — 14 січня 1831 року.

Історія явища

Вважаєте прокрастинацию проблемою сучасного суспільства, викликаної появою інтернету та соціальних мереж? Виявляється, що з нею стикалися і наші далекі предки багато століть тому. Ще давньогрецькі філософи Сократ і Аристотель придумали термін для цього явища — акразия (akrasia).

Так називають стан, коли дії людини розходяться з його намірами і планами. Можна сказати, що акразия — синонім відсутності сили волі. Ви точно знаєте, чим повинні займатися, а робите зовсім інше (скажімо, замість роботи сидите в соцмережах).

Чому ми плануємо, але не діємо?

Одне з пояснень широкого поширення акразии звучить наступним чином: людський мозок оцінює тимчасові бонуси вище, ніж теоретичні майбутні досягнення. Вчені називають це «ефектом тимчасового протиріччя».

Коли ви плануєте схуднути, написати книгу або вивчити іноземну мову, то, насправді, малюючи в уяві свою майбутню особистість. Ви вирішуєте, яким хочете бачити себе, і в цей момент мозку легко уявляти вигоди.

А потім справа доходить до реалізації. Тепер ви знаходитесь в сьогоденні, і мозок думає про переваги, які можна отримати прямо зараз. Це одна з причин того, що ви можете лягати спати, повні рішучості почати вранці нове життя, але прокидатися і знову діяти по-старому.

Ось чому так важливо навчитися відкладати задоволення на потім. Якщо ви зможете протистояти спокусі, цей навик допоможе подолати прірву між тим, хто ви є, і тим, ким хочете стати.

Як побороти акразию?

Ось три дієвих способу подолати акразию, перемогти прокрастинацию і виконати те, що ви запланували.

Стратегія 1. Застосуйте метод самообмеження

Коли Віктор Гюго позбувся одягу, щоб сфокусуватися на роботі, він використовував так званий метод «самообмеження». Потрібно або збільшити кількість перешкод, які відокремлюють вас від небажаного вчинку, або спростити правильного виконання дії.

Вирішили схуднути? Почніть купувати продукти в менших упаковках.

Видаліть з телефону ігри і програми соціальних мереж, і стане не потрібно постійно тримати його в руках.

Часто дивитеся телевізор? Сховайте його в шафу і виймайте тільки під час трансляції цікавих спортивних матчів.

Щоб почати відкладати гроші, налаштуйте регулярний автоматичний переказ визначеної суми з основного рахунку на резервний.

Обставини можуть бути різними, але суть одна: обмеження допомагають автоматизувати бажані дії замість того, щоб сподіватися на силу волі.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ >>

Стратегія 2. Не бійтеся почати

Почуття провини від постійних зволікань і зірваних дедлайнів дається нам складніше, ніж виконання роботи. Еліезер Юдковски (Eliezer Yudkowsky) сказав: «Перебувати в середині шляху до наміченої мети легше, ніж переживати про те, що ви знову обійшли завдання увагою».

Чому ж ми так любимо відкладати? Тому що найважче в будь-якій справі — почати. Всі наші страхи і переживання зазвичай пов’язані з цим. Після того, як ви зробите перший крок, стане легше. Важливо змусити себе діяти відразу, як тільки у вас виникла ідея, не даючи мозку часу на сумніви і переживання. Не турбуйтеся про результати. Направте свої зусилля на те, щоб без зволікання стартувати.

Стратегія 3. Складайте графік

Якщо потрібно виконати в конкретний час, увімкніть його в свій розклад в такому вигляді: «Я буду працювати над книгою у своєму кабінеті 30 хвилин, з 15.00 до 15.30, щоденно, починаючи з 30 березня».

Є сотні прикладів того, як розклад позитивно впливало на виконання будь-яких завдань, будь то спортивні тренування або вакцинація проти грипу. Дослідники спостерігали за групою з 3 272 співробітників компанії, і виявилося, що ті, хто запланував щеплення на конкретну дату і час, реалізували свій намір протягом декількох тижнів. Звичка складати детальний графік в 2-3 рази підвищує шанси на реалізацію плану.

Перемога над акразией

Мозок віддає перевагу одномоментні бонуси — так вже він влаштований. Знаючи про цю особливість, ми йдемо на неймовірні хитрощі (згадайте Гюго), щоб привести справи в порядок. Але, якщо поставлені цілі важливі для вас, варто приділити цьому достатньо часу.

Аристотель згадує у своїх роботах термін энкратия (enkrateia) — антонім акразии. Акразия характеризує схильність до відкладання справ на потім, а энкратия описує дисципліну і зібраність. Застосовуючи метод самообмеження, поборовши страх першого кроку і навчившись складати розклад, ви виключите вплив ефекту акразии і повернете контроль над ситуацією в свої руки.Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: