Емоційне вигорання. Про реальність сучасного бізнесмена

6

Життя у виснаженні або в радості?

Світлана Тишкова, психолог в медицині і практикуючий 15 років консультант, написала для читачів Клубу Директорів колонку про емоційному вигорянні — проблему, яка вже набула масштабів епідемії серед сучасних бізнесменів.

90% підприємців хоча б раз відчували симптоми емоційного вигорання. Хтось долає його і йде далі, а хтось залишається на узбіччі життя зломленим. До цього часто призводять правила гри в успішність, правила бізнесу.

«Як же мене все дістало!» — з такою думкою прокидаються багато підприємців щоранку. Найстрашніше, що вони настільки зріднилися з цією думкою, що вже вважають ці неприємні відчуття нормою життя — так зване «звична напруга».

Що ж робити, коли дістав бізнес і клієнти, і ти відчуваєш себе в глухому куті?

Відповідь — звернути увагу на свою психіку і зробити її гармонійної, рівноважної. Це унікальна інвестиція, яка буде приносити «прибуток» все життя. Компроміси з самим собою, придушення напруги і хитрі психзащиты — пряма дорога до різноманітних захворювань тіла, зриву нервової системи і пишного розквіту психосоматики.

Стан, коли пропаде справжня радість в житті, — це «невидима» пастка, в яку дуже часто потрапляють бізнесмени і всі, хто активно працюють з людьми. В цю пастку потрапляють ті, у кого є проблеми в особистому житті або у взаєминах з близькими. Енергія покидає людину. Це крайній прояв емоційного вигорання називається станом «енергетичної ями».

Причиною цього стану є довгий хронічний стрес. Люди, які активно займаються бізнесом, часто піддаються неисчислимому кількістю таких стресів. Вони повинні швидко приймати рішення, керувати і координувати роботу людей і партнерів, повинні вміти гнучко реагувати на зміни реальності ринку, змінювати стратегічні плани своєї справи і т. д.

Знаходження тривалий час у такому режимі не витримує ніхто. Чому? Тому що гормон стресу — кортизол — здатна вбити людину. При різкому підвищенні рівня кортизолу людина живе всього кілька хвилин, а потім настає смерть. Тому людський організм захищається від стресу всіма способами, і перший з них — психологічні захисту. Тобто ілюзії, до яких ми вдаємося, але вони не вирішують питання психічного виснаження.

Підсвідомість людини штучно знижує чутливість особистості, щоб відчувати менше підйому кортизолу — менше стресу. Тому здатність відчувати «живі» емоції і стану зникає. На жаль, якість життя та її повнота теж падає одночасно з включенням психзащиты.

При тривалій маскування і придушення стресу і з’являється стан «енергетичної ями» — хронічного пригніченого стресу, нервового виснаження і безсилля.

Що при цьому відчуває підприємець? Все, що він відчував початку бізнесу або в вдалі періоди, — творчий запал, натхнення, прилив сил — все це вичерпується, психіка виснажується, і бізнесмен відчуває почуття безглуздості і роздратування. Він потрапляє в підступну пастку емоційного вигорання.

Чому підступну? — Для того, щоб вибратися з пастки, потрібна енергія, якої немає і взяти їх нізвідки. Всі крихти енергії «поглинаються» цієї самої енергетичної ямою і йдуть на підтримку подібності існування. Життя стає сірим, безрадісним, напруженою. З’являються «вірні» супутники — алкоголь, марнотратство, наркотики…

Стан виснаження психіки призводить до «паралічу» життєвих сил і супроводжується повною втратою радості до життя.

Хто в групі ризику?

У групі ризику емоційного вигорання знаходяться всі, хто працює з людьми: бізнесмени, педагоги, психологи, працівники правоохоронних органів і також люди, які мають затяжні проблеми в особистому і сімейному житті.

Симптоми емоційного вигорання: роздратування, тривожність, зниження самооцінки (невпевненість у собі), зменшення або збільшення ваги тіла, розлад сну, постійна втома, «емоційна» бідність, переходить у цинізм і скептицизм, депресія, відчуття безсилля і безглуздя життя, часті захворювання, погіршення в міжособистісних відносинах, нервові зриви.

Ускладнення: починається марна трата грошей, алкоголь, уникнення спілкування, адреналінова залежність, наркотики. Все це ще більше виснажує людину і його ресурси.

Крайня ступінь емоційного вигорання — повний «злам»: людина захворює душевно і тілесно, у нього з’являються суїцидальні думки.

Іноді бізнесмени кажуть, що вести бізнес по-іншому неможливо. Насправді вони знаходяться в невротичном змозі в силу однієї обставини. Справа не в бізнесі. Причини шукають в соціумі, уряді, законах, партнерів, країні. Причина — внутрішній стан, глибинний конфлікт бажань і свідомої діяльності.

В ситуації емоційного вигорання людина може заробляти великі гроші, але справжнього «живого» винагороди він вже не здатний для себе отримати: радості, легкості, наповненості. Його хибні орієнтири, ніби павутина, огортають психіку, все більше «відокремлюючи» її від радості і легкості.

Які існують виходи з такого емоційного глухого кута?

  • Усвідомити, що ви в енергетичний колапс. Це перший крок. Перестати вважати невротичний стан нормальним. Людині важливо показати різницю уявних і справжніх цінностей. Його гарний стан відноситься до істинним.
  • Почати змінювати ракурс бачення. З цього моменту людина почне виходити зі стану залежності, виснаження і самоексплуатації.
  • Повернути людині персональні «живі» смисли там, де він їх непомітно розгубив. Повернути йому почуття власної наповненості життям.
  • Показати людині, де в нього знаходиться джерело радості, про який він геть забув у гонитві за успіхом.

Все це можна зробити самостійно, дозволивши собі відійти від справ на тривалий час. Але мало хто з бізнесменів може це зробити. Найчастіше, навіть відпочиваючи, він все одно продовжує за роками склалася звичку думати і думати, нескінченно перебирати думки у своїй голові. Вірно і зворотне: його думки починають «нещадно» думати його. І людина знову потрапляє в капкан свого замкнутого кола сприйняття.

Також важливо чесно відповісти на питання: «Що дійсно важливо для мене в цьому житті?», «Чи вмію я насправді уважно піклуватися про себе?» Часто відповіді розглянути складно, так як заважає роздратування і накопичена втома. Синдром емоційного вигорання — це завжди час для перегляду цінностей, пауза, перепочинок, час для себе.

Історія про квіти…

Чоловік, 42 роки, успішний бізнесмен. Звернувся з повним комплектом симптомів останньої стадії вигорання. Його накопичена тривожність налічувала роки звичного «користування». Одружений, троє дітей. На консультації з’ясувалося, що він завжди хотів вирощувати… тюльпани. Але як тільки він починав будувати теплицю — дружина та рідні переставали з ним розмовляти. Він збирав агресію, і вона прорвалася проблемами з жовчним міхуром, стояло питання про операцію.

За одну консультацію він побачив, в які нетрі свого життя несвідомо, йдучи на приводу» соціуму, забрів, і яку насправді життя хотіла прожити його Душа на цій землі. Після зустрічі, виконавши «живі» практики, він розумно змінив рід своєї діяльності, знову відчув смак і сенс свого життя.

Інша історія

Жінка 37 років, успішний педагог. Звернулася з симптомами постійної дратівливості і огиди до своєї роботи. На рівні тіла проявилися захворювання: бронхіальна астма і ревматизм.

Причина — помилкові цінності, яким вона йшла з дитинства і про яких не підозрювала. Після «живий» практики на індивідуальній консультації усвідомила, що ж їй дійсно потрібно і де це можна всередині себе «взяти». Після консультації повністю змінила ставлення до роботи, з’явилися сили, хвороби вщухли.

Чому я згадую «живі» практики і в чому суть мого методу допомоги бізнесменам з вигорянням?

1. Поміняти ракурс бачення.

Жива практика — це не методика за підручником. Це — «імпульс» життя, який проявляється у співпраці зі мною на консультації чи на авторських курсах. Немов заряд дефібрилятора, при якому серце знову починає битися в нормальному режимі.

На жаль, велика частина бізнесменів повернені на «успіху», на «я повинен відповідати» і «конкуренції». Чомусь вважається, що якщо бізнесмен не розірвав всіх конкурентів на дрібні клапті, то він як би і не бізнесмен зовсім.

2. Повернути сенс, де людина його непомітно розгубив.

Людина не може аналізувати сам себе. Він всередині ситуації, а тим більше, будучи в «енергетичній ямі», практично не здатний відрефлексувати, що з ним відбувається, поки не дійде до «дна». Я з боку з допомогою кількох навідних питань виводжу людини з «глухого кута» і підводжу його до такого куті огляду, що він починає бачити корінь проблеми. І що саме головне, може в цьому зізнатися самому собі і сам ясно побачити оптимальний вихід. Я як би «піднімаю» його над ситуацією.

3. Показати джерело радості.

Точніше, нагадати його місцезнаходження. Серед бізнесменів немає слабких людей. В основному це зрілі, відповідальні лідери. Вони всі дуже швидко відновлюють опори, варто лише трохи допомогти і вказати напрямок. Тому так приємно з ними працювати.

Якщо людина знаходить у себе симптоми емоційного виснаження або відчуває, що життя зникла природна радість, дуже важливо зупинитися. І це найбільш непроста. Важливо чесно зізнатися собі, що життя стала іншою — гірше за якістю і змістом. Найкоротший шлях до відновлення — звернутися до фахівця, який працює з таким запитом. За одну-дві консультації ви зможете абсолютно по-новому побачити всю свою життя і варіанти виходу зі сформованої ситуації.

Світлана Тишкова розробила курс відновлення після емоційного вигорання для бізнесменів «Живий маяк», на якому учасники проходять «живі» практики повернути собі сенсу, цінності та радості життя. Кожна практика курсу представлена з такою подачею, завдяки якій учасник знаходить відповідь на заявлену проблему. Всі практики курсу «Живий Маяк» є практиками відновлення сил і профілактики при станах емоційного вигорання та енергетичної ями.

Детальніше про програму курсу тут

Наш сайтСвітлана Тишкова

автор і ведуча
В
Пізнай себе

Психолог. Тренер природності і життя по серцю. Дослідник миттєвих перетворень. Провідний співробітник центру Людини «Пізнай себе» (Білорусь).

Медичний психолог-консультант одного з лікувальних закладів міста. Автор програм з психології та літературі. Провела понад 300 тренінгів, більше 1500 особистих консультацій.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: