Інтроверт і екстраверт в ролі керівника: як стати ефективніше

6

Існує маса тестів, з допомогою яких можна дізнатися свій тип особистості, оцінити його переваги та недоліки. Першими в голову приходять типологія Майерс-Бріггс, система оцінювання DISC і модель «Велика п’ятірка», але список можна продовжити.

Зазвичай ці тести використовуються, щоб краще розібратися в собі і зрозуміти, чому ми робимо так чи інакше в повсякденному житті. Але чи екстраверсія інтроверсія рівним чином впливає на наші взаємини з усіма, включаючи колег. Тим, хто хоче розвивати в собі лідерські якості, вкрай важливо знати тип особистості.

У всіх керівників є власний стиль управління і способи мотивації команди. Було б неправильно ділити їх на «хороші» і «погані», але одні методи дозволяють налаштувати підлеглих на продуктивність і досягнення успіху, а інші ні.

Автор блогу HubSpot Софія Бернацани (Sophia Bernazzani) описала труднощі, які підстерігають інтровертів і екстравертів, і розповіла, як з ними впоратися.

Трохи теорії

У чому різниця між інтровертами і экстравертами? Інтроверти – це люди, які одержують і заповнюють емоційну енергію, перебуваючи в тиші і спокої. Екстравертам, навпаки, потрібно бути в центрі подій в оточенні інших людей.

Співзасновник і автор блогу Quiet Revolution Сюзан Кейн (Susan Cain) пише, що інтроверти слухають і думають більше, ніж говорять, і краще виражають свої емоції на листі, ніж у бесіді. Вона показала різницю між інтровертами і экстравертами на одному простому прикладі:

«Провівши три години на дні народження друга, що вам найбільше захочеться зробити: піти додому і провести залишок вечора в тиші або продовжити вечірку?» Без зайвих пояснень зрозуміло, що вибере інтроверт, а що – екстраверт.

З наукової точки зору відмінності між цими двома типами особистості випливають із будови нервової системи. Одним з важливих чинників є дофамін – нейромедіатор, який відповідає за почуття морального задоволення. Цікаво, що, коли вироблення дофаміну збільшується, і інтроверт, екстраверт і стають балакучими і чуйними.

Виходить, що дофамін більш активний мозку екстраверта. У той же час, для інтроверта нейромедіатором є ацетилхолін, який викликає почуття задоволення, коли людина занурюється в себе і протягом довгого часу фокусується на одній справі.

Таким чином, інтроверти не обов’язково скромняжки, а екстраверти – не обов’язково тусовщики. Вони просто отримують задоволенням від різних зовнішніх стимулів.

До речі, майте на увазі, що існує цілий спектр інтроверсії та екстраверсії. Учені навіть виділяють проміжний тип, так званих амбивертов, які мають риси як інтровертів, так і екстравертів.

Як лідерам-інтровертам стати ефективніше?

Виклик

Я запитала у Сьюзан, яка найбільша перешкода підстерігає лідерів з интроверсией. Вона відповіла, що таким людям властиво міркувати над вирішенням проблеми мовчки на самоті. Тому їм складно працювати над проектом в команді, і чим активніше потрібно проявляти себе, тим гірше.

Рішення

Лідерам-інтровертам потрібно визначити способи взаємодії з командою, які були б комфортними для всіх. Наприклад:

1. Призначте конкретний день і час для щотижневих нарад з командою. Так ви зможете підготуватися заздалегідь і накопичити достатньо енергії для ефективної взаємодії з колегами.

2. Визначте «прийомні години» для членів команди, які хочуть зустрітися особисто, крім спільних нарад.

3. Пропишіть і розішліть співробітникам інструкції та іншу супутню інформацію, яку вам складно обговорювати на нарадах.

4. Використовуйте сервіси для командної роботи, такі як Slack, Asana або Trello. Завдяки їм ваш колективна праця стане злагодженим, вся інформація буде знаходитися у відкритому доступі, так що не знадобиться збиратися на додаткові наради.

5. Продумуйте чіткий план кожного наради і розсилайте його всім учасникам для попереднього ознайомлення.

6. Заохочуйте членів команди (і себе) готуватися до нарад заздалегідь, так, щоб ваша спільна робота приносила максимум користі. Вважається, що інтровертам потрібно час на прочитання додаткових матеріалів, підготовку заміток і питань. Так вони будуть відчувати себе впевненіше. Але насправді, це повинен робити кожен член команди, незалежно від свого типу особистості.

7. З’ясуйте, яким чином колеги вважають за краще отримувати ваші відгуки: поштою або особисто. Потім спробуйте дотримуватися цієї схеми.

8. Хваліть підлеглих як особисто, так і в листуванні, щоб вони відчували свою важливість і користь. Майте на увазі, що екстраверти люблять отримувати схвальні відгуки за всіх, тоді як інтровертам комфортніше почути похвалу тет-а-тет.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ >>

Як лідерам-екстравертам стати ефективніше?

Виклик

Сьюзан також розповіла про труднощі, з якими стикаються лідери-екстраверти. За її словами, таким керівникам складно дозволити іншим пропонувати свої ідеї. Дослідження професора Уортонской школи бізнесу Адама Гранту (Adam Grant) показало, що лідери-інтроверти працюють з активною командою краще, ніж екстраверти, оскільки перші дають можливість іншим зробити свій внесок, тоді як другі ставлять у главу кута власну думку.

Рішення

Лідерам з экстраверсией слід формувати свою команду так, щоб дотримувався баланс між різними типами особистості. Тоді усі члени будуть мотивувати один одного на ідеї та вчинки. Ось декілька порад:

1. Проводите наради так, щоб кожен співробітник міг проявити свої здібності. Наприклад, глава компанії Amazon Джефф Безос (Jeff Bezos) починає все наради з того, що члени команди читають про себе підготовчі матеріали протягом 20-30 хвилин. Потім стартує дискусія без якогось певного плану. Це дозволяє всім співробітникам підготуватися до наради так, як їм зручно.

2. Переосмисліть мозкові штурми. Як з’ясувалося, брейнстормінг наодинці з самим собою може принести навіть більше хороших ідей, ніж в команді. Кейн пропонує гібридний варіант мозкового штурму, коли кожен член команди спочатку генерує ідеї самостійно, а потім на загальних зборах всі діляться своїми результатами.

3. Спробуйте відводити на наради як можна менше часу, щоб кожен зміг висловитися, але не став розтікатися думкою по древу.

4. Дозволяйте членам команди ретельно готуватися до нарад. Якщо це неможливо, поцікавтеся, чи вони хочуть отримувати ваш відгук на додаткових зустрічах або поштою.

5. Говоріть і слухайте в однакових пропорціях, щоб наради не перетворювалися на виставу одного актора.

6. Подумайте, як члени команди можуть проявити себе найкращим чином, в залежності від свого типу особистості.

7. Підтримуйте і захищайте більш скутих підлеглих-інтровертів, які ще не цілком усвідомили свої переваги в командній роботі.

8. Якщо ви бачите, що співробітникам-інтровертам складно обговорювати якісь питання на загальних зборах, робіть це при особистій зустрічі. І, навпаки, заохочуйте екстравертів тренувати своє красномовство на зборах команди.

Будьте відкритими

Найважливіша порада, яку ми можемо дати, незалежно від того, ви інтроверт або екстраверт, це бути чесним по відношенню до свого стилю управління. Не бійтеся прямо і відкрито обговорити з командою ваші особисті якості. Розкажіть їм про свої методи роботи, а вони розкажуть вам про своїх. І тоді спільна робота буде будуватися на взаємній довірі і повазі.Ксенія Єрьоміна
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: