Кайдзен: Щоб Муда не поховала вашу Гембу

4

Дивні слова, схожі на лайку, чи не правда?

Але, почнемо з невеликої історії.

Кінець 1940-х рр. Післявоєнна Японія. Зруйнована економіка, принижений поразкою і ядерними бомбардуваннями народ. Майже нічого не працює, та ще американське панування і контроль дають про себе знати.

І практично ніяких природних ресурсів. Навіть найбільш успішні виробники, такі як Тойота, майже запанікували.

Але, японці не той народ, який приходить у відчай від таких негараздів. Століттями вихована в собі здатність опиратися лише на власні сили, природна допитливість, логічність мислення, працьовитість допомогли вижити в найгірші часи.

Та ще приїзд в 1950 р. цього дивного американця з важковимовною назвою Вільям Едвардс Демінг зі своєю переписом населення та пропозиціями «працювати і мислити по-новому».

Але, японці швидко вчаться. Вони досить швидко взяли ідеї Демінга про управління виробництвом на основі якості. У наступному році був організований цілий курс лекцій, на якому були присутні керівники більшості провідних компаній країни.

Трохи пізніше у Демінга з’явилися успішні японські послідовники, значно поліпшили і розширили його ідеї (К. Ісікава, Р. Тагуті, С. Сінго). Вони розвинули підхід Демінга на основі якості, циклічності прийняття рішень, економності в цілу філософію, поєднує в собі японський працьовитість, спостережливість, терпіння і прагнення до досконалості з американським комерційним раціоналізмом.

Все це лягло в основу виникла пізніше філософії постійного поліпшення — кайдзен.

На початку 1980-х рр. більш предметно принципи покращення виробничого процесу визначили американські професори Джеймс Вумек і Деніел Джонс, придумавши термін Бережливе виробництво.

Але, японці не були б самими собою, якби не внесли в цю філософію ще й свій східний колорит — чені японські терміни, що викликають сміх і подив російськомовного слухача.

І так і ходять працьовиті і старанні японці кожен день на Гембу шукати і знищувати Муду. А по-російськи кажучи — йдуть на робоче місце шукати і усувати втрати і все, що не сподобається клієнту. Все, за що він не захоче заплатити!

А з ними і весь прогресивний світ займається тим же, бо кайдзен давно довів свою високу ефективність навіть дуже великим скептикам.

Японські ієрогліфи «Кай» і «Дзен». Джерело: Wikimedia Commons

В тому й полягає головний сенс постійного поліпшення — знайти і прибрати те, що Ваш Клієнт Вам НЕ заплатить. І робити це постійно, день у день. Постійно!

Що потрібно на робочому місці? Порядок! Щоб все завжди лежала на своєму місці і його не потрібно було постійно шукати у купі сміття, шлюбу і «якихось креслень». Для цього розроблена система (п’ять кроків по поліпшенню робочого місця, що починаються на букву С).

І 8 видів втрат (ті самі «муда») з’явилися в кайдзен на основі простого щоденного спостереження.

 • Бігаєте навколо незрозумілих коробок та шаф, тумбочок і пагорбів деталей, які «можуть ще згодиться»? Коли це все закінчиться? Стільки непотребу, а викинути шкода, адже воно «на всякий випадок». У вас зайві запаси, панове!

 • На повну потужність завантажуєте верстати, адже «дороге обладнання повинно бути завантажено повністю» і купуєте нове, щоб працювати ще швидше… на склад? На ньому і так вже зберігається піврічна норма виробництва. Нам просто потрібно хорошого маркетолога і умілих продажників» і все швидко «розійдеться». І накопичиться знову і знову, повірте! Це перевиробництво. Страшний бич ощадливих!

 • Ви все ще катаете свої деталі з будівлі в будівлю по кілька разів, як у дитячій грі. По іншому, адже, не можна? Така технологія! Це не технологія, а зайва транспортування!

 • Коли ж приїдуть деталі з цеху №…. Що вони там, чай пити сіли, чи що?! І так кожен день! Ми ж так нічого не заробимо! А потім привезуть все в кінці дня і працюй, як загнана коняка! Це очікування, та ще нерівномірність поставок.

 • Ваш працівник займається щоденним «обов’язковим фітнесом», бігаючи від шафи з цангами (в одному кінці ділянки) до ящика з калібрами (в іншому кінці) і верстата (посередині ділянки). Скільки він ще буде «покращувати свою фізичну форму», здійснюючи зайві рухи.

 • А цю гору деталей потрібно трохи «довести до розуму, доробити, подъэтывать» і вони будуть у повному порядку. Для цього у нас є Іванич, верстатник 6 розряду в 4 поколінні. Іванич — це добре, а от шлюб і переробка — дуже погано, дорого і нікому не потрібно.
 • Покупці скаржаться, що «цей отвір тут не потрібно, незручно», а «ця ручка взагалі незрозуміло, для чого». Але, адже така у нас недосконала технологія, але ж ми з нею працюємо вже 40 років і нічого.
 • Мій начальник мене не цінує!!! Я вчора запропонував таку ідею! А він сказав, що це нікому не потрібно і не піде і він знає, як краще. Яке кричуще нехтування творчим потенціалом працівника.
 • Ці втрати давно навчилися виявляти у себе і безжально усувати і Тойота, і Мацусіта, і Форд, і Ніссан, і багато-багато інших, які стали пізніше Великими.

  Хочете стати такими, як вони? Дерзайте! Бережливе виробництво і кайдзен чекає своїх одержимих героїв!

  Всі втрати ви вже знаєте, модне слово кайдзен — теж!

  Читайте правильні книги, які покращують Вас і навколишній світ.

  Застосовуйте отримані знання без вагань!

  Кращий день, щоб почати змінюватися — сьогодні, найкращий момент — зараз!

  І не бійтеся «неправильних рішень»! Краще впевнено приймати «неправильне» рішення, ніж роками діяти в пошуках «відразу ідеального»!

  Чарльз Дарвін сказав, що виживає не розумна і не найсильніший, а зумів найкраще пристосуватися до змін.

  Пам’ятайте це і не зупиняйтеся!

  Якщо вас зацікавила ця тема, нові матеріали по ній ви зможете отримувати, передплативши розсилку.  Дмитро Соловйов

  Керівник проекту Кайдзен
  В
  Клуб директорів

  | [email protected]

  7 років досвіду впровадження Кайдзен-проектів. Сертифікований експерт в області бережливого виробництва від німецького інституту Lean Management Institut. Працював з ТОВ “ПК НЭВЗ”, ТОВ “Крафт Фудс Рус”, ТОВ “Свеза-Лес”, ТОВ “ТБМ-Південь”. Я надаю консультації по впровадженню Кайдзен.

   This author does not have any more posts.

  З цією статтею читають
  13 уроків менеджменту від Procter and Gamble, дають 100% якості та безпеки


  15 забійних фішок правильної організації робочих місць


  Як кайдзен позбавив фірму від касового розриву


  15 безкоштовних фішок експерта, швидко поліпшують ваші процеси


  Ваш бізнес скоро помре! Ці 4 речі його врятують!


  Як підняти ефективність обладнання до рівня Ford. Перший крок  Авторизуватися для коментування: