Мільйон рублів на вітер. Що потрібно знати перш, ніж замовляти мобільний додаток для бізнесу

6

За даними дослідницької компанії Mediascope в кінці березня 2017 року кількість інтернет-користувачів у Росії досягло 87 мільйонів чоловік. З них:

 • 66 мільйонів використовують для виходу в Мережу і стаціонарні комп’ютери та мобільні пристрої;
 • 20 мільйонів заходять тільки з мобільних пристроїв (порівняно з 2016 роком цей показник виріс на 24%);
 • 40 мільйонів людей використовують для інтернет-серфінгу смартфони.

В опублікованому компанією App Annie рейтингу країн, жителі яких найактивніше скачують мобільні додатки, Росія за підсумками 2016 року посіла п’яте місце.

Вивчивши ці та подібні статистичні дані, багато власників бізнесу приходять до логічного висновку — пора! Нам теж потрібно додаток! Якщо мета — «розпиляти бюджет до Нового року», далі можете не читати. А для тих, хто вміє рахувати гроші і задавати питання, ми підготували інструкцію: «Як зрозуміти, чи варто вкладатися в розробку мобільного додатку».

80% додатків не окупаються

Статистика сумна — 8 з 10 додатків в App Store і Google Play не набирають і 1 000 завантажень, а значить, гроші на них були витрачені даремно.

Причина проста — більшість підприємців не може відповісти на питання «Навіщо?». Заради чого ваш клієнт буде встановлювати на свій смартфон чергове додаток? Що він отримає такого, чого немає на сайті?

Впевнені, що вашому бізнесу потрібно йти в ногу з часом? Зупиніться, візьміть в руки улюблений гаджет і підрахуйте кількість встановлених додатків. А тепер перевірте, скільки з них належать кафе, магазинів, служб таксі, салонах краси…Мій результат: 64 додатки, тільки 5 з яких не можна віднести до службових (під службовими я маю на увазі месенджери, додатки соцмереж, електронну пошту, мобільний банкінг тощо).

Оцінюємо перспективи. У яких сферах додатки працюють

Правильна відповідь — практично у всіх, якщо вчасно задатися тим самим сакральним питанням «Навіщо?». Але є кілька областей, представникам яких однозначно варто задуматися про розробку мобільного додатку.

Служби доставки їжі

Навіщо це клієнту?
 • менше зайвих рухів: один раз вказав адресу (або декілька, наприклад, робочий та домашній), ввів дані карти, щоб платити по безналу, і все: досить вибрати страви і відправити замовлення;
 • можливість заощадити, використовуючи промокоди і персональну знижку.
Навіщо це бізнесу?
 • шанс «прив’язати» клієнта до сервісу. Захотілося піца або суші, згадав, що є додаток, не став морочитися з пошуком варіантів (за умови, що в минулі рази все було смачно і вчасно);
 • збільшення середнього чека і кількості звернень за рахунок використання персональних знижок та спеціальних пропозицій для користувачів мобільних додатків;
 • залучення нових клієнтів. Ми не випадково поставили цей пункт в кінець списку, щоб пробитися в «ТОП» Play Маркету або App Store, потрібні спеціальні знання і додатковий бюджет на просування. Тому тут і далі говоримо в першу чергу про те, як додаток може допомогти в роботі з існуючими клієнтами та підвищення їх лояльності.
Приклади успішного використання

Мережа ресторанів японської кухні «Танукі»

Додаток дозволяє замовити будь-які страви з каталогу, а також знайти найближчий заклад мережі і побудувати маршрут до нього. Можна зберегти кілька адрес доставки та згодом вибирати потрібний, а також ввести дані картки і оплачувати доставку по безналу. Відображається історія замовлень на випадок, якщо захочеться повторити.

Додаток активно встановлюють, на сьогоднішній день воно входить у категорію «500 000-1 000 000 скачувань» Play Маркеті.Мережа піцерій «Папа Джонс»

Додаток дозволяє як замовити будь-які позиції з стандартного меню, так і прибрати/додати інгредієнти і сформувати піцу по своєму смаку. Є можливість оплати картою і бонусна програма для користувачів програми (балами можна розрахуватися за замовлення), доступні перегляд історії замовлень і пошук найближчого закладу мережі.

Додаток входить в категорію «500 000-1 000 000» скачувань Play Маркеті.Створити аналогічне додаток «з нуля»: з унікальним дизайном, без використання «коробкових сервісів», можна за 3-6 місяців (перша версія). Вартість залежить від функціоналу: 3 072 000-6 144 000 рублів.

Кафе і ресторани

Навіщо це клієнту?
 • можливість заощадити, використовуючи промокоди і персональну знижку;
 • можливість замовлення столика онлайн замовлення їжі (+безготівкова оплата);
 • зручна доставка їжі з улюбленого закладу додому або в офіс.
Навіщо це бізнесу?
 • підвищення лояльності клієнта і можливість «прив’язати» його до закладу, розробивши бонусну систему для користувачів програми;
 • розширення спектра послуг і збільшення прибутку за рахунок організації доставки страв;
 • прискорення роботи та зменшення черг (у кав’ярнях і піцеріях, наприклад),
 • завдяки можливості замовлення через додаток;
  залучення нових клієнтів.
Приклади успішного використання

Мережа кав’ярень Starbucks

Мобільна програма лояльності. Після реєстрації картки постійного клієнта в додатку, її власник отримує бонуси (їх розмір залежить від статусу учасника) за кожну покупку в кав’ярні. Крім того для користувачів програми доступні персональні знижки і можливість замовлення через смартфон (підтримується в деяких країнах).

Введення цієї опції дозволив зменшити черги в кав’ярнях, а кількість оплачуваних через додаток замовлень швидко досягло 20%.

Само собою, за допомогою програми можна знайти найближчий заклад мережі. На сьогоднішній день встановлено з Play Маркету 10 000-50 000 разів.

Мережа ресторанів «Рис»

За допомогою програми легко знайти найближчий заклад, замовити там столик, а після відвідування — залишити відгук про їжу і рівні обслуговування. Крім того доступна доставка будь-яких страв з меню з можливістю оплати онлайн, і зберігається історія замовлень, кожен з яких можна легко повторити при бажанні.

На сьогоднішній день встановлено з Play Маркету 10 000-50 000 разів.Створити аналогічне додаток «з нуля»: з унікальним дизайном, без використання «коробкових сервісів», можна за 1-4 місяці (перша версія). Вартість залежить від функціоналу: 1 024 000-4 096 000 рублів.

Магазини

Навіщо це клієнту?
 • швидке замовлення товарів з каталогу;
 • шанс отримати доступ до ексклюзивного контенту;
 • можливість у числі перших дізнаватися про новинки і економити, використовуючи промокоди і персональну знижку.
Навіщо це бізнесу?
 • підвищення лояльності клієнтів за рахунок надання додаткової цінної інформації, якої немає в інших джерелах;
 • можливість «прив’язати» його до вашого магазину, використовуючи бонусну систему і спеціальні пропозиції;
 • збільшення відсотка спонтанних покупок, які стають наслідком вдало підібраних акційних пропозицій для користувачів програми: побачив — захотів — купив;
 • залучення нових клієнтів.
Приклади успішного використання

Компанія Wenno, виробник іграшкових фігурок тварин

Один із вдалих прикладів того, як мобільні технології допомагають підвищити лояльність клієнтів і збільшити кількість повторних покупок. На коробках з наборами є QR-код, прочитавши який, можна скачати безкоштовний додаток.

Доступна інформація про кожну тварину з колекції: де живе, знаходиться під загрозою вимирання, що їсть, які звуки видає. Складно уявити собі дитину, яка після такого знайомства не почне просити у батьків поповнення для свого зоопарку.Rozetka, український інтернет-магазин

За допомогою програми можна знайти товар за штрих-кодом, считываемому за допомогою камери, оформити замовлення зі свого смартфона і оплатити його, складати списки бажань і ділитися такими товарами з друзями в соціальних мережах. А ще одним з перших дізнаватися про цікаві новинки та отримувати спеціальні пропозиції.

Входить в категорію «1 000 000-5 000 000 скачувань» Play Маркеті.Створити аналогічне додаток «з нуля»: з унікальним дизайном, без використання «коробкових сервісів», можна за 1-4 місяці (перша версія). Вартість залежить від функціоналу: 1 024 000-4 096 000 рублів.

Туризм: авіаквитки, бронювання готелів і т. п.

Навіщо це клієнту?
 • можливість швидко придбати і оплатити зі свого смартфона;
 • можливість заощадити, ставши учасником спеціальної програми лояльності для користувачів програми.
Навіщо це бізнесу?
 • підвищення лояльності клієнтів за рахунок надання йому більш зручного інструменту, ніж інші існуючі на ринку;
 • можливість «прив’язати» його до вашого сервісу, використовуючи бонусну систему і спеціальні пропозиції;
 • залучення нових клієнтів.
Приклади успішного використання

Aviasales

Додаток дозволяє швидко знайти і придбати недорогі квитки від більш ніж 800 авіакомпаній, агентств та систем бронювання. З допомогою «Календаря цін» можна вибрати оптимальні дати поїздки, є можливість підписатися на push-повідомлення і оперативно дізнаватися про зниження вартості квитків у потрібному напрямку.

Входить в категорію «1 000 000-5 000 000 скачувань» Play Маркеті.Зв’язковий Тревел

Додаток для пошуку і покупки дешевих авіаквитків (зібрані пропозиції більш ніж 700 перевізників, регулярні і чартерні рейси). Оплатити їх можна карткою або пізніше, готівкою в одному з магазинів.

Інтегровано з бонусною системою мережі «Зв’язковий»: 1% від вартості квитків повертається у вигляді балів, якими можна при наступному замовленні компенсувати частково або повністю вартість покупки.

Цікава «фішка» — гра, учасники якої можуть знаходити мітки, обмінювати їх на промо-коди і таким чином економити на квитках.

Через 4 місяці після запуску близько 45% всіх квитків «Зв’язковий» продавав через мобільний додаток, що приносило близько 50 мільйонів рублів на місяць.

Зараз додаток відноситься до категорії «100 000-500 000» скачувань Play Маркеті.Створити аналогічне додаток «з нуля»: з унікальним дизайном, без використання «коробкових сервісів», можна за 1-6 місяців (перша версія). Вартість залежить від функціоналу: 1 024 000-6 144 000 рублів.

Сервіси замовлення таксі

Навіщо це клієнту?
 • зручність — на виклик таксі витрачається мінімум часу. Можна заздалегідь зберегти адреси, куди часто їздиш (робота, будинок, дитячий садок, школа) і прив’язати до акаунта карту для безготівкової оплати;
 • можливість економити, ставши учасником бонусної програми. Найчастіше клієнтові або призначається персональна знижка після того, як він витратив певну суму, або за кожну поїздку нараховуються бали, які потім можна оплатити послугу.
Навіщо це бізнесу?
 • можливість «прив’язати» клієнта до сервісу: якщо додаток встановлено на смартфоні, мало хто почне шукати варіанти (за умови, що ви не проштрафилися раніше). А коли ще й бонуси є, ймовірність того, що клієнт стане постійним, підвищується;
 • залучення нових клієнтів.
Приклад успішного використання

«Максим»

Програма дозволяє за 7 секунд оформити замовлення і вже через 3-4 хвилини сісти в машину (такі дані озвучує адміністрація сервісу), працює в 233 містах Росії, України, Казахстану, Грузії, Болгарії, Таджикистану та Білорусі.

Є можливість вибрати категорію машини, вказати свої побажання, відзначити один зі збережених раніше адрес і оплатити поїздку карткою. Після того, як замовлення прийняв водій, клієнт бачить машину на карті і може стежити за її переміщеннями.

В Play додаток Маркеті відноситься до категорії «1 000 000-5 000 000 скачувань» і виділяється на тлі аналогів високими оцінками користувачів.Створити аналогічне додаток «з нуля»: з унікальним дизайном, без використання «коробкових сервісів», можна за 3-6 місяців (перша версія). Вартість залежить від функціоналу: 3 072 000-6 144 000 рублів.

Спортивні клуби, танцювальні студії

Навіщо це клієнту?
 • можливість отримати ексклюзивний контент: відео тренувань, «здорові» рецепти тощо;
 • зручне взаємодія з клубом: онлайн-розклад, можливість записатися на певний час до тренера, повідомлення про відміну тренувань, нагадування про призначеної тренуванні, оплата абонемента картою;
 • економія за рахунок участі в бонусній програмі і використання спеціальних пропозицій.
Навіщо це бізнесу?
 • можливість «прив’язати» клієнта до сервісу: ви робите його шлях до здорового і красивого тіла зручним, а він не шукає вам заміну;
 • скорочення кількості тих, хто запізнився, забув, не прийшов на тренування без попередження;
 • поліпшення іміджу: створивши корисний додаток, легко виділитися на тлі десятків конкурентів і запам’ятатися;
 • залучення нових клієнтів.
Приклад успішного використання

«Мій Тренер»

Додаток покликаний замінити персонального тренера: воно нагадає, коли настане оптимальний час для виконання вправи, визначить кількість підходів і поступово ускладнювати завдання. Ведеться статистика, що дозволяє відстежувати прогрес, є можливість поділитися результатами з друзями в соцмережах. В Play

Додаток маркеті відноситься до категорії «1 000 000-5 000 000 скачувань».Створити аналогічне додаток «з нуля»: з унікальним дизайном, без використання «коробкових сервісів», можна за 1-2 місяці (перша версія). Вартість залежить від функціоналу: в середньому 1 024 000 рублів (можна буде подивитися розклад, забронювати тренування, оплатити абонемент).

А воно вам треба? П’ять запитань, які допоможуть заощадити

Грамотні розробники самі уточнять все це при першій же зустрічі, але краще підготуватися заздалегідь.

1. Хто ваші клієнти?

Наскільки активно вони користуються смартфонами? Отримати базову статистику можна з допомогою інструментів аналітики пошукових систем Google і Яндекс, встановлених на вашому сайті (оцініть кількість користувачів, які заходять з мобільних пристроїв, їх активність).

Відповідь на це питання дозволить зрозуміти, чи варто вкладатися в розробку програми або достатньо створити мобільну версію сайту. Програма працює швидше, в ньому є цікаві «фішки» начебто push-повідомлень, але це не потрібно будь-якої аудиторії.

2. Які завдання (свої і клієнта) ви хочете вирішити за допомогою мобільного додатку?

Якщо єдина мета — забезпечити зручність тим, хто заходить на сайт зі смартфонів і планшетів, достатньо буде зробити мобільну версію. Це дешевше і швидше.

3. Чи є у вас бюджет на розробку програми?

В залежності від того, що ви хочете отримати на виході, потрібно буде вкласти від 1 000 000 до 6 000 000 рублів. Так, є фрілансери, які зроблять дешевше. Але ви враховуйте, що мова йде про програму для бізнесу, а значить, потрібно буде інтегрувати його з вашим сайтом, CRM або ERP системою, бухгалтерією. Це вміє не кожен розробник, а ті, хто вміє, знають собі ціну.

Можна істотно заощадити, використовуючи готові рішення і шаблони. Але в цьому випадку додавання нестандартних опцій може виявитися ще більш трудомістким, ніж написання програми з нуля.

4. Як будете просувати програму?

Для початку про нього потрібно буде заявити існуючим клієнтам, а це передбачає витрати на друк нового тиражу рекламних матеріалів, доопрацювання сайту, впровадження програми лояльності, що спонукає клієнтів встановлювати додаток.

Є кілька варіантів того, як стимулювати людей встановлювати додаток, ось лише один з них. Велика мережа супермаркетів регулярно розсилає власникам дисконтних карт купони на знижки: частина доступна тільки в мобільному додатку. Хочеш зекономити — знаєш, що робити.

Якщо вирішите, що варто спробувати залучити нових клієнтів, потрібні будуть гроші на контекстну рекламу, просування в App Store і Google Play, а також оплату послуг людини, яка в цьому розбирається.

5. За якими критеріями ви будете оцінювати ефективність програми?

Кількість скачувань не впливає ні на що, крім зарозумілості власника бізнесу — потрібно заздалегідь продумати KPI і уявити, які результати і за який термін будуть вважатися успіхом.

Ви все ще кип’ятіть сумніваєтеся?

Учасник Клубу Директорів, Юлія Єфімова, операційний директор компанії S Media Link, готова допомогти вам визначитися з тим, чи варто вкладати гроші в розробку мобільного додатку. Щоб отримати безкоштовну консультацію професіонала з семирічним досвідом роботи в цій сфері, просто введіть свій е-мейл у форму нижче!

Перші 5 осіб, які підписали контракт на розробку програми, отримають в подарунок супровід проекту QA-інженером (тестувальником, якщо простіше). Зазвичай така послуга обходиться близько 126 000 рублів, вам же вона дістанеться безкоштовно.
Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
70 мільйонів рублів на кикстартере або як заробити на страху?


Що подарувати директору: фітнес-браслет як у Путіна і ще 10 ідей для подарунка


5 причин задуматися про розробку мобільного додатка


Як збільшити конверсію сайту на 38%


По стопах Uber’a: огляд онлайн-сервісу для замовлення масажу в МосквіАвторизуватися для коментування: