Моделювання бізнес-процесів

5

Ренат Хилажев у своєму інтерв’ю розповів, що його компанія досягла успіху за рахунок стандартизації та моделювання бізнес-процесів з дня у день. Також він зазначив, що багато починаючі бізнесмени недооцінюють важливість стандартизації та налагодження процесів, вибудовуючи бізнес на натхненні. Натхнення — річ хороша, хто б сперечався. Для художників. А бізнес, як вірно зазначив Ренат, — це практично робота біля верстата. Ми КД пошукали і знайшли по темі.

Чому моделювання бізнес-процесів важливо для бізнесу

Моделювання бізнес-процесів — це механізм для опису поточного стану бізнес-процесу або прогнозування майбутнього стану. У цій статті ми поговоримо про важливість моделювання бізнес-процесів з точки зору вашого бізнесу і стратегії його розвитку.

Ось як графічно моделюється бізнес-процесу:

Чого таке графічне моделювання дозволяє домогтися

1. Синхронізації існуючих процедур з нової бізнес-стратегії

Впровадження нової або зміна існуючої бізнес-стратегії, як правило, вимагає коригування процедур і іноді зміни працівників. За своєю природою люди чинять опір змінам. Через це процедури, правила та персонал, задіяний в старої стратегії, можуть суттєво (і часто негативно) вплинути на нову стратегію. Саботувати — по-простому.

Моделювання бізнес-процесів полегшує цей перехід. Наприклад, так.

 • Допомагає менеджерам і керівникам підтримувати узгодженість, маючи перед очима цілісну картину розвитку компанії.
 • Створює впевненість, що поточні завдання і заходи, що виконуються членами команди, насправді допомагають організації реалізувати свою стратегію. Якщо процеси і стратегії не синхронізовані, це, як правило, призводить до провалу в досягненні мети: навіть якщо оперативні завдання виконуються правильно, загальні цілі компанії не досягнуто.
 • Реінжиніринг бізнес-процесів через розуміння існуючих і зміна їх для підвищення продуктивності. Аналіз бізнес-процесів допомагає виявляти вузькі місця і недоліки у процесах і таким чином покращувати їх.
 • Процеси стають більш гнучкими. Гнучкість бізнес-процесів потрібна для здатності швидко змінюватися, щоб скористатися перевагами нових бізнес-можливостей.

2. Поліпшень в комунікаційному процесі

Однією з областей, яка відрізняє успішні бізнеси і команди, полягає в тому, що вони мають дуже чітке уявлення, що вони повинні робити, як вони повинні це робити і яка точна роль кожного члена команди. Чітка комунікація операційних процесів має вирішальне значення для забезпечення рівного функціонування команди.

Моделювання бізнес-процесів дозволяє задокументувати і обкатати бізнес-процеси організації. Яким чином?

 • Процес моделювання пропонує єдиний мову та методологію для комунікації, інформації про процеси і правилах прийняття рішень.
 • Ідеально підходить для підготовки нових людей і швидкої передачі знань: при ретельно задокументованому процесі будь-новий учасник команди може бути дуже швидко навчитися того, що робити в будь-якій ситуації, з якими він може зіткнутися.
 • Мінімізує потенційну небезпеку втрати персоналу і витоку знань з компанії.
 • Допомагає бізнес-менеджерам обмінюватися своїми ідеями швидко і чітко.
 • Ініціює організований документообіг.
 • Упаковує досвід команди в документований бізнес-процес.

3. Посилення контролю та узгодженості

Організації та компанії, які досягли успіху, зберігають свої бізнес-процеси; правила їх добре розроблені і послідовно застосовуються одноманітно кожен раз. Контроль і узгодженість процесів є ключем до успіху в будь-якій організації.

Моделювання бізнес-процесів робить це можливим. Як саме?

 • Допомагає формалізувати процеси, які, можливо, не задокументовані або які з часом еволюціонували в «неформальні знання».
 • Допомагає виконувати процеси послідовно: замість того, щоб покладатися на пам’ять (що люди згадають і що вони повинні робити) документований процес може бути переданий користувачам.
 • Підвищує ефективність прийнятих рішень — видаляється фактор «здогадатися», і користувачі можуть мати документовані бізнес-правила перед собою.
 • Дозволяє обробляти виключення швидше і краще.
 • Повністю відповідає нормативним вимогам, гарантуючи, що документовані процеси слідують рекомендаціям компанії і правовим нормам.
 • Накладає відповідальність на людей.

4. Підвищення ефективності операцій і процедур

В сучасній бізнес-середовищі кожен бізнес і кожен менеджер хоче бути впевненим, що вони досягають найкращих результатів з наявними ресурсами. Не залишається місця для неефективність і марних витрат ресурсів.

Симуляція процесів і аналіз кожного етапу є критично важливими інструментами для менеджерів і аналітиків, дають гарантію, що процеси оптимізовані і працюють, як годинник.

Симуляція процесів дозволяє провести аналіз і розуміння потоків, показує менеджерам, де є місце для подальшої оптимізації та ефективності. Як?

 • Допомагає побачити, де необхідно вибірково провести зміни скоротити часовий цикл процесу.
 • Підвищує продуктивність існуючих ресурсів і персоналу — відповідно, допомагає команді робити більше з меншими витратами.
 • Допомагає проводити бізнес-експерименти з меншим ризиком і полегшує обмін ідеями щодо поліпшення процесів.
 • Симуляція допомагає сконструювати процес до фактичної реалізації, тим самим зводячи до мінімуму можливість помилок.
 • Аналіз процесів дозволяє більш ефективно використовувати ресурси.

5. Отримання конкурентної переваги

Всі пункти, перелічені вище, призводять до значних конкурентних переваг для організації, яка інвестувала час і зусилля, щоб документувати, моделювати й удосконалювати свої бізнес-процеси.

Дослідження багатьох особливо успішних компаній часто показують, що вони досягли успіху не тільки з-за кращих ідей або кращою бізнес-моделі, але й тому, що постійно вдосконалювали і покращували свої бізнес-процеси за допомогою моделювання.

Невелике поліпшення в одному місці діяльності, невелике в іншому приводить до поліпшення процесу в цілому. І ці маленькі поліпшення допомагають компаніям працювати ефективно і мати перевагу перед своїми конкурентами.

Колеги, а у вас є відмальовані бізнес-процеси? Пишіть в коментарях і надсилайте нам на [email protected] Ми зробимо підбірку кращих з них і розмістимо з активним посиланням на вашу компанію.


Саша Іванова
Пишу і перекладаю тексти про бізнес.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: