Навчання персоналу через вебінари: навіщо це компаніям?

5

Анастасія Карпова, керівник проекту «Платформа вебінарів eTutorium», розповіла про те, які завдання допомагає вирішувати навчання співробітників у форматі онлайн і чому вебінари — це корпоративний must-have-інструмент для компаній з розвиненою мережею філій або віддалених співробітників.

Наведу приклад з нашої практики. Ми вже більше року співпрацюємо з однією компанією, у якої дуже розгалужена регіональна мережа: 32 філіальних підрозділів в найбільших містах Росії і СНД. До нашого знайомства навчання і розвиток співробітників проходило в двох форматах: виїзд фахівців на очні тренінги в центральний офіс компанії в Москві і навчання в регіонах із залученням тренера. Чому було прийнято рішення змінити формат корпоративного університету? По-перше, залучаючи тренера, дуже велика частка витрат йшла на оплату проїзду, проживання та харчування. По-друге, відрядження в Москву передбачали довгий відсутність працівників на роботі і, знову ж таки, фінансові витрати.

Про впровадження онлайн-навчання керівництво замислювалося давно, але завдання було не просто скоротити витрати, але й утримати якість підготовки фахівців на високому рівні. З цього і почалася наша співпраця. Результат: 80% навчальних програм компанії переведено в дистанційний формат за допомогою вебінарів (навчання топів і важливі корпоративні зустрічі, як і раніше, проходять очно), зроблений упор на швидке навчання з мінімальним відривом від робочого процесу, а витрати скоротилися на 67%.

Чому керівники масово йдуть від очного навчання співробітників та виїзних корпоративних тренінгів?

Що є першочерговим завданням для компаній з розвиненою мережею філій, представництв та дилерів? Правильно: забезпечення однакового рівня обслуговування, сервісу, якості товарів і послуг на всій території, де вона веде бізнес. І головна рушійна сила у цьому питанні — своєчасна, оперативна підготовка персоналу, розкидану по всіх підрозділах і віддаленим регіональних точках.

Але, враховуючи широку географію бізнесу, збирати співробітників на очні тренінги в одному місці стає все складніше. Та й недоцільно це зовсім. По-перше, це пов’язано з великими фінансовими витратами, по-друге — з серйозними тимчасовими витратами. Тому керівники впроваджують нові методики і інструменти. Більш швидкі, бюджетні та короткострокові. Що цілком логічно і розумно. Вже немає часу на виїзну підготовку персоналу. Всі хочуть навчання без відриву від бізнес-процесів, прямо на робочому місці, дистанційно

І в якості вигідною альтернативи очним семінарів, міжрегіональним тренінгам і виїзних нарад керівники роблять ставку на вебінари — заходи, що проходять у режимі реального часу (online). Тут один чи декілька спікерів можуть проводити презентації, тренінги, корпоративні наради, сейлс-мітинги, мозкові штурми, зустрічі з партнерами, залучати на них групи від кількох людей до кількох тисяч учасників. При цьому як провідні, так і слухачі можуть перебувати в будь-якій точці світу. Єдине, що потрібно — вихід в інтернет і гарнітура (веб-камера, навушники, мікрофон).

Фінансова вигода очевидна: замість 10-15 тисяч рублів, які виділяються тільки на одну відрядження, наприклад, менеджера з продажу, навчання всіх співробітників обходиться в 3000-4000 рублів. Ця сума вкладається в оренду платформи для проведення онлайн-заходів на місяць. У розпорядженні компанії з’являється готова майданчик, при цьому кількість проведених вебінарів не буде обмежено.

Які вигоди отримує компанія від впровадження вебінарів?

 • Навчання на робочих місцях без відриву співробітників від функціональних обов’язків. Виключаються тривалі відрядження і додаткові витрати, пов’язані з відвідуванням очних заходів (проживання, харчування, проїзд та ін).
 • Зручне і швидке підключення до прямого ефіру з будь-якого зручного для співробітників і провідного місця (робота, дім, відпустка, відрядження) + доступність з мобільних пристроїв.
 • Можливість залучити в якості спікера як співробітника компанії, так і зовнішнього тренера, безпосередньо або через професійних організаторів.
 • Ефект «живої присутності». Учасники бачать ведучого, чують, мають можливість обговорити те, що їм показують, та задати будь-які питання.
 • Максимальне залучення слухачів: онлайн-чати, дошка, презентації, показ робочого столу і матеріалів, інструменти малювання, роздатки для скачування, опитування, тести, голосування та ін
 • Дуже важливий момент — відеозапис вебінару. Учасники завжди можуть повернутися до матеріалу, освіжити знання, заповнити прогалини. Більш того, нові співробітники, яким також потрібна ця інформація, просто переглядають запис і легко вбирають матеріал, який раніше вивчили їх колеги.
 • Оренда залу замінюється орендою віртуальної площадки, що для компаній в кілька разів вигідніше, ніж зняти зал на десятки або сотні людей.

На організацію вебінару йде мінімум часу. Наприклад, якщо ввечері виникло питання, що потребує термінового участі представників всіх філій, на наступний день можна буде обговорити його в онлайн-режимі. Це дозволяє оперативно реагувати на актуальні проблеми компанії, доносити інформацію одночасно до всіх співробітників філій, швидко сформувати єдине інформаційне поле, допомогти зорієнтуватися в швидко змінних умовах, поширити успішний досвід та ефективні інструменти роботи.

Як зрозуміти, коли і навіщо навчати співробітників через вебінари?

Можна назвати кілька вагомих факторів, які призводять до того, що в компанії вирішують впровадити вебінари:

 • наявність дилерської та партнерської мереж;
 • бізнес, в якому гравці (мерчендайзери, торгові агенти, консультанти, дистриб’ютори) зосереджені у віддалених один від одного регіональних точках;
 • територіальна розгалуженість підрозділів і філій компанії;
 • висока плинність лінійного персоналу, відповідального за продажі і поширення продукції;
 • постійно оновлювана продуктова лінійка;
 • часто мінливі процеси і технології роботи.

Через вебінари можна швидко доносити до співробітників інформацію про поточний стан компанії, продуктових новинки, нові стратегії і правилах роботи, важливих змінах, новини, оновлення. Причому такого роду формат навчання може проводити і генеральний директор компанії, і керівники підрозділів, і вузькоспеціалізовані фахівці, яким є чим поділитися, а також сторонні експерти та зовнішні тренери.

Які категорії працівників доцільно навчати допомогою вебінарів?

В першу чергу, це персонал, який безпосередньо працює з продажем і розповсюдженням продукції. Вебінари в даному випадку виступають свого роду «продуктовими тренінгами». Тут вони аналізують продуктовий ряд компанії, миттєво отримують інформацію про новинки, акції, знижки, знайомляться з новими прийомами взаємодії з споживачами, вчаться працювати з запереченнями і постійно прокачують навички ефективних продажів.

Під цю категорію потрапляють менеджери з продажу, дистриб’ютори та консультанти, розташовані в різних регіонах, мерчендайзери, торгові представники, працівники торговельних залів, продавці в магазині, співробітники call-центрів та інші.

По-друге, співробітники юридичних відділів, бухгалтерії та служби персоналу. Для них критично важливо тримати руку на пульсі і бути в курсі нових принципів і вимог бухгалтерського, податкового і трудового законодавства, які змінюються день у день.

Нові співробітники, стажисти. Вебінари — це дуже зручний формат, в рамках якого тільки що прибули кандидати ознайомлюються з історією компанії, тенденціями ринку, портретами цільової аудиторії, технологіями та стандартами роботи.

Наведу кілька прикладів з досвіду клієнтів нашої платформи.

Приклад 1. Бізнес компанії побудований на прямих продажах. Мережа нараховує більше 50 філій по всій Росії, де працює близько 15 тисяч співробітників. Більшість з них — менеджери по продажах, яких наймають до штату без досвіду роботи. Але зовсім скоро вони повинні вийти до клієнтів. Їх потрібно навчити практично всьому: активним продажам, технік взаємодії з споживачами. Для цього організовуються корпоративні вебінари. Ключове завдання: швидко і ефективно підготувати «новобранців» — познайомити з історією бренду, тенденціями ринку, цільовою аудиторією, технологіями роботи, продуктовою лінійкою. А потім безперервно прокачувати і актуалізувати їх знання.

Приклад 2. Для компаній з регулярним оновленням продуктової лінійки швидкість виходу на ринок є конкурентним перевагою. Тут завдання керівників — оперативно ознайомити всіх працівників з новинками. Якщо ще 2-3 роки тому торговому агенту з невеликого філії, скажімо, в Сибіру, потрібно було їхати до Москви, щоб пройти такий тренінг, сьогодні він може проходити навчання онлайн.

Приклад 3. Керівництво зіткнулося з такою проблемою: співробітники ніяк не можуть розібратися, як користуватися новим спеціалізованим ПЗ. Системний адміністратор вже втомився особисто пояснити кожному працівнику, як слід діяти. Та й часу у нього немає. Для цього було прийнято рішення організувати вебінар-огляд, де в інтерактивному режимі IT-фахівець спочатку презентує програму, а потім демонструє покроковий алгоритм та особливості роботи з нею.

Прийнято рішення проводити вебінари з метою навчання персоналу. З чого почати?

Для початку потрібно вирішити, хто буде проводити ці самі вебінари.

Варіанти:

 • сторонній тренер або запрошений експерт;
 • навчання всередині компанії (внутрішній співробітник, наставник, штатний корпоративний тренер).

Якщо в компанії не передбачена посада внутрішнього корпоративного тренера, то роль наставника з навчання може бути передана безпосередньому керівникові, старшому менеджеру або HR-менеджеру.

Безумовно, більш ефективно, коли всі варіанти використовуються в сукупності. Чому? Все просто: сторонній тренер добре навчить загальноприйнятим методам і технологіям роботи, дасть корисні інструменти для особистісного розвитку. Але він же не знає специфіку побудови бізнес-процесів в компанії, а також навряд чи зможе дати глибокі знання продаваного асортименту або послуг. Цього зі свого боку може досить якісно навчити внутрішній тренер або наставник.

А провести вебінар дійсно просто. Головне — вибрати хороший сервіс, і тоді не потрібно ніяких технічних чи спеціальних навичок. На базі нашої платформи eTutorium щомісяця проводиться сотні корпоративних онлайн-заходів. Ми розробили багатофункціональний сервіс, в якому об’єднали всі інструменти, необхідні для організації ефективних вебінарів. Опитування, голосування, тестування, демонстрація робочого столу, управління записами, показ презентації — все це забезпечує ефект «живої присутності». А фахівці технічної підтримки завжди знаходиться на зв’язку, надають всебічну допомогу на будь-якому етапі і готові відповісти на будь-які питання.

Організатор може запросити учасників заздалегідь або безпосередньо перед початком заходу, відправивши їм посилання на сторінку реєстрацію або лист-запрошення з прямим посиланням на вхід в вебинарную кімнату. Будь-які повідомлення і нагадування відправляються автоматично. Як бачите, насправді все дуже просто, а результат і вигоди не змусять себе чекати.

Впровадження вебінарів в систему навчання співробітників дозволить компаніям не просто оптимізувати витрати, але ще утримати і навіть підняти планку розвитку персоналу. Сьогодні потрібно робити акцент на швидке навчання з мінімальним відривом від робочого процесу, орієнтований на результат і тренування конкретних навичок. Всі ми знаємо, що в будь-якій непростій ситуації сильна, прокачана команда — це гарант розвитку бізнесу і ключ до конкурентної перемоги.

Спеціальна пропозиція для читачів Клубу Директорів

Платформа eTutorium відкриває безкоштовний доступ до проведення корпоративних вебінарів на 14 днів. Протягом цього періоду вам буде доступний весь функціонал і можливості сервісу, необмежену кількість вебінарів і техпідтримка 24/7.


Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: