Піднімаємо піратські прапори в компанії

5

Як об’єднати людей в команду

Стан потоку для підприємця так само важливо, як і cash flow, заповідав нам майка чіксентміхайі. Іноді потік отримує несподівану блокування, хитро маскирующуюся під уявну чеснота. Філіп Гузенюк, засновник проекту «Щастя в діяльності», написав для КД колонку, розкривши тему на прикладі. Слово Філіпу.

…Йде зустріч закритого клубу керівників. Обговорюємо питання: «Що сьогодні допомагає компаніям вистояти?» Сьогодні — це час нестабільності. Воно відчувається не таким, як було до чи після. Час завжди унікально.

Ми занурюємося в бесіду. Атмосфера заряджена до межі, як майже завжди, коли працюєш з першими особами. На їх рівні бушують шторми, лютують урагани, заново народжуються світи. Нагорі Олімпу кипить життя, а що там, у його підніжжя?

— На кого в тебе бізнес тримається? — ніби прочитавши мої думки, задає питання один з директорів іншому.

— На мені! Хочеш зробити щось добре — зроби це сам, — прилітає миттєвий відповідь.

Постійно стикаюся з підходом, коли все залежить від однієї людини. Згадую хороший приклад з практики: рік тому працював з топ-менеджером великої IT-компанії. Системний, прагне до високих цілей, сильна людина. Його компанія проходила через кризу зростання. Бізнес стрімко розросталася, приносячи прибуток, але це зростання поглинав всі його особисті ресурси. Вихідні та відпустку були забуті. Ночівлі на роботі стали звичною справою. Сили практично закінчується.

Розбираємо ситуацію. Обрана ним стратегія управління — гуманістична, підтримуюча. Основні методи роботи з співробітниками — переконання, мотивування, навчання, роз’яснення причин. Однак чомусь це не спрацьовує.

— Ти знаєш, швидкість бізнесу висока, завдання складні. Мене розриває між тим, що потрібен хороший результат, і тим, що людей все-таки потрібно навчати. При цьому у мене є відчуття, що їм не вигідно брати відповідальність. Знають: я все одно допрацюю їх вирішення.

Ми проводимо інтегральну діагностику, аналізуємо результати роботи в сукупності з динамікою відносин в команді і логікою дії керівника «як я думаю про ситуацію і як я дію».

— Слухай, а в тебе є приклад керівника, який легше справляється зі схожими завданнями?

— Так, але він робить все навпаки. У його компанії чітке правило: один раз не впорався — допоможу. Другий раз провалив — кадрова заміна.

— І як почуваються співробітники при цьому?

— Так, як не дивно, нормально. Просто всі розуміють: важливі результати, а не виправдання. Зовні це здається жорстким, але насправді він дуже швидко виявив тих, хто реально справляється зі складними завданнями, і там дуже сильна команда зібралася.

У результаті нашої роботи розкрився парадокс: зовні демократичний керівник, який дбає про людей, насправді не довіряв їм, не спирався на них і брав всю відповідальність на себе. Так він не давав своїй команді навіть вийти на ігрове поле. Через кілька місяців йому вдалося вибудувати взаємодію по-іншому. В результаті зростаючі показники на тлі задоволення від роботи. Крапка, поставлена в стратегії «самотнього вовка», повернула сили і сон керівнику.

Дуже часто я бачу цей принцип в найкращих командах — вони працюють на парадоксі: 100% виклику при 100% підтримки.

Повертаюся в дискусію і задаю запитання:

— Скажіть, а у вас є співробітники, яких хочеться обійняти?

На мене дивляться з подивом. Очі вимагають пояснень.

Знаєте, є чудовий клоун і режисер Слава Полунін. Людина зі світовим ім’ям. Його постановки йдуть на найвідоміших сценах світу. Квитки розпродані на кілька місяців вперед. У нього фантастична команда акторів. Одного разу він сказав дивовижні слова: «Працюйте тільки з тими, кого хочеш обійняти. З тими, кого обійняти не хочеться, нічого не вийде».

Так ми підійшли до ключового моменту. У кожній компанії, як правило, вже є такі люди. Лідери корпоративної культури. Вони «сіль землі». Люди зі знаком плюс. Вони дають енергію компанії.

На мій погляд, керівники, які працюють поодинці або в рамках адміністративного функціоналу, втрачають величезний ресурс. Вони ігнорують головне.

Згадаймо історію Стіва Джобса і піратського прапора. У 1983 році в Macintosh випускається комп’ютер Lisa. У команді Джобса зростає напруга: стислі строки, жорсткі технічні вимоги, швидке реагування на виникаючі проблеми і їх рішення. Створення ідеального комп’ютера вимагало від команди максимальної концентрації. Що робить Джобс? Він проголошує гасло: «Краще бути піратом, ніж служити на флоті».

Джобс прагнув викликати дух відваги, нагадати про сміливості і рішучості. Співробітники виявилися настільки захоплені ідей бунтарської групи, що вивісили у своєму підрозділі чорний піратський прапор. У прямому сенсі цього слова. Вони зробили його самі.

На оці веселого Роджера замість чорної пов’язки красувався логотип Apple. Так команда стала працювати під прапором відчайдушного зухвальства і самої високої планки результатів.

Привітання Джобса в той рік теж було нетривіальною: «З днем народження, Стів! Подорож — це нагорода. Твої пірати».

Може, й вам прийшов час знайти у себе в компанії цю банду піратів? Тих, хто готовий не вмирати від складних завдань, а заряджатися від них. Тих, з ким можна було б дружньому обійнятися. До речі, з грецької слово «пірат» перекладається як «пробувати, випробовувати».

Давайте зробимо кілька кроків у пошуку своїх людей прямо зараз.

• Порахуйте, скільки ви знаєте реальних лідерів у вашій компанії, на яких ви можете покластися?

• Дайте відповідь на питання: наскільки ці люди об’єднані під єдиним прапором? Наскільки вони взяли на себе відповідальність за вирішення ключових завдань компанії?

Оцініть результат.

А) Так, така група є. Ключові співробітники усвідомлюють себе ядром бізнесу, мотивувати на спільну справу. Вони прийняли виклик. — 10 балів

Б) Так, такі є. Але вони розрізнені, їх робота не спрямована на спільну справу. — 5 балів

В) Ви не можете знайти таких працівників. — 0 балів

Якщо ви отримали 10 балів, корпоративна середовище у вашій компанії продуктивна. У вас багато чому можна повчитися.

Якщо менше десяти — є про що задуматися. Хто ці правильні люди, де вони, як їх об’єднати в одну групу? Можливо, в цьому зараз головний ресурс вашої компанії?

Тоді саме час вивісити прапор і почати сходження до нових висот.Філіп Гузенюк

Керівник і автор
В
Щастя в діяльності

Партнер в Інституті коучингу Санкт-Петербурга, коуч-консультант, бізнес-тренер, викладач, консультант MetaIntegral (США).

Збирає кращі практики управління енергією на сайті свого проекту «Щастя в діяльності».

Керівник дослідницького проекту«Розвиток лідерів російського бізнесу».

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: