Поїздка на безпілотник і захоплююче, і нудна

5

Майбутнє настає невідворотно. Нейронні мережі почали використовуватися в мобільних іграх, пацієнтам у клініках змінюють слабкі кістки на титанові, щоб продовжити термін їх життя, медики виписують менеджерам ноотропи останнього покоління для того, щоб вони могли працювати більше. Технології, які ми всього кілька десятиліть тому навіть не могли уявити, вже доступні широкій публіці.

Що ж тоді вже винайдено у секретних дослідних лабораторіях? Ми живемо в найцікавіше час. Ще ніколи світ не розвивався так швидко. 14 вересня на вулиці Піттсбурга виїхав безпілотний автомобіль Über. Ласкаво просимо в майбутнє.

За годину до світанку 14 вересня Über дав зелене світло проекту, про який багато говорили, але до цих пір не бачили.

Деякими з найбільш частих користувачів Über на електронну пошту відправив запрошення випробувати нові безпілотники, якими в майбутньому планують замінити водіїв-людей. Це перший раз, коли публіці так явно пропонують спробувати технобудущее на смак…

Ці автомобілі реально працюють? Судячи з демонстрації на цьому тижні — відповідь однозначна: «Так». Принаймні, в ідеальних умовах.

У якомусь сенсі безпілотник Über навіть краще подібного від Google. Випробувавши обидва, я можу сказати, що Über краще розганяється і гальмує, практично як якщо б вів чоловік.

Поки це лише випробування, і користувачі безпілотників — «лабораторні миші». Тим не менш, коли Über запросив мене випробувати безпілотник на початку цього тижня, поїздка виявилася досить звичайної і місцями навіть нудною.

Ми проїхали по Пітсбургу, перетнули два мости, проїхали по шосе з інтенсивним рухом, по вулицях з повільним, перетнули залізничні колії. На передньому сидінні знаходилися співробітники Uber, вони підстраховували робота і тестували твір своїх інженерів.

Uber не сказав, скільки запрошень роздано. Uber буде пропонувати своїм найбільш активним користувачам таку поїздку як опцію, від якої можна відмовитися. Поки ці поїздки безкоштовні. Ті, хто погодиться приєднатися до випробувань, отримають оновлення для додатка Uber, що дозволить їм викликати безпілотник через UberX.

Після того, як пасажир сідає в автомобіль, на планшеті він бачить дані про поїздку. Коли починається рух, планшет переключається на відображення інформації, такої як швидкість транспортного засобу, маршрут, показники датчиків — що вони бачать навколо. В якості приколу пасажири можуть натиснути кнопку, щоб зробити селфи 🙂

У салоні автомобіля серія світяться значків на приладовій панелі показує, в якому режимі знаходиться авто. Синій коло означає, що автомобіль перебував на ручному управлінні. Один зелений вогник з галочкою означає, що автомобіль готовий рухатися в автономному режимі. Коли горить зелений і білий — авто рухається без керування людини.

Щоб увійти в режим, водій за кермом натискає на маленьку сріблясту кнопку на консолі поруч з ручним гальмом. З цього моменту машина їде самостійно: вона сама знижує швидкість і зупиняється перед знаками «Стоп», потім вона м’яко набирає швидкість. Вона їхала за іншими машинами, дотримуючись пристойну дистанцію, і завжди дотримувалася швидкісні обмеження, які навіть людина іноді несвідомо (або свідомо) трохи порушує.

У якийсь момент машина наблизилася до пішоходів, які переходять вулицю. На мить здалося, що вона в них вріжеться, але страхує водій зупинив автомобіль до того, як спрацював автоматичний гальма. Водій проконтролював їзду ще в кількох випадках — наприклад, при повороті ліворуч на перехресті і при в’їзді на міст на розв’язці. Менеджери Über потім сказали мені, що компанія не буде гнати коней і буде ставитися досить спокійно, випускаючи на маршрут безпілотники, принаймні у перший час. По мірі того як користувачі будуть звикати до технології, Uber, можливо, розслабиться і дасть комп’ютера більшу свободу дій.

Кілька разів комп’ютер автоматично передавав управління водієві — наприклад, коли порахував зустрічну вантажівку непереборною перешкодою. Машина не дуже-то очевидно повідомила водія про передачу управління, вона лише тихо просигналила і перемкнула лампочки-індикатори — а значить, водієві дуже важливо завжди залишатися в стані бойової готовності. На протязі всієї поїздки страхує водій тримав руки на кермі. Теоретично будь-яка дія водія виведе машину з автоматичного режиму, достатньо лише натиснути на будь-яку педаль або повернути кермо більше, ніж на 17°. Якщо цього буде недостатньо, на консолі є велика червона кнопка, яка також вимикає автономний режим. Це все одно, що вимкнути круїз-контроль: машина як і раніше їде, але зараз нею керує водій.

Uber розробляє кілька безпілотних моделей. Один з них — седан Ford Fusion, він був модифікований під безпілотник з застосуванням вживаних деталей, чим і пояснюється масивна камера на даху. Ще одна машина — Volvo SUV. Пряме співробітництво Über з цим концерном означає, що на Volvo буде встановлений більш тонкий і витончений сенсор, схожий на цей:

Керівництво Über в цей понеділок поділилася інформацією про те, що також ведуться роботи над третьою моделлю автономного автомобіля, але показати його компанія поки не готова.

«Ця машина для нас — стаціонарний комп’ютер, — каже Ерік Мейхофер, головний інженер Über в Піттсбурзі, показуючи на Ford. — А це, — він повернувся до Volvo, ноутбук. Коли ви завітаєте до нас наступного разу ми покажемо вам смартфон».

Після поїздки на пасажирському сидінні настав час сісти за кермо. Я відстебнув товстий ремінь з вбудованою подушкою безпеки і помінявся місцями зі страхувальним водієм.

Цим пасажирам цього робити не доведеться, однак мені експеримент допоможе пролити світло на роль водія і зрозуміти, як виконувати таку роботу.

Кожен водій як мінімум два тижні тренується, виконуючи приблизно такі ж завдання, як при здачі іспитів на отримання прав — поїздки по різних районах і типам доріг в різний час доби. На посаду водія автономної машини компанія наймає як мінімум одного з вже працюючих на Über водіїв; я поговорив ще з одним кандидатом, він сказав, що його запросили попрацювати, але він ще не вирішив, чи хоче він спробувати себе в цій справі.

Незважаючи на те, що я тримав руки на кермі, було очевидно, що машина сама контролює маршрут. Кожен Ford буде оснащений сім’ю лазерними сенсорами, радаром з оглядом на 360° і 20-ю оптичними камерами, що дивляться в усі напрямки. Ви можете побачити камери навіть на нижній частині дзеркал бічного виду. Все це обладнання допомагає машині створювати тривимірну карту, кожну секунду отримуючи понад 1,4 мільйона координат.

Ця карта в режимі реального часу постійно порівнюється з картою, завантаженої в пам’ять машини. Uber двічі в день збирає у машин нові дані і щотижня завантажує в них оновлені карти. Карти зберігаються не лише в машинах, але і в хмарі, до якого машини можуть отримати доступ через бездротове з’єднання Wi-Fi або 4G LTE. (В цьому значна відмінність машин Über від автомобілів Google, які не були підключені до інтернету через острах хакерських атак.)

Для навігації автономні машини Über використовують свою власну систему, а не Google Maps або інші сторонні карти, які пасажири Über звикли бачити під час поїздок. Щоб усунути неточності GPS-навігації, які зараз так часто дратують пасажирів і водіїв, на Ford Fusion було встановлено додаткове обладнання компанії Garmin, що спеціалізується на GPS-технології. Мені сказали, що завдяки йому інтерфейс GPS буде працювати краще, ніж в смартфонах, але у компанії немає інформації про те, наскільки краще.

Uber ще належить перевірити роботу автономних автомобілів в умовах ожеледиці, коли люди з ще більшою пересторогою будуть довіряти управління (або його видимість) комп’ютера. Однак у даний момент технологія виглядає досить надійною. Мисливці до всього нового, готуйтеся дивуватися — і в той же час занудьгувати.


Саша Іванова
Пишу і перекладаю тексти про бізнес.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
5 новаторських і прибуткових ніш в агропромисловому секторі


Плач за «запрещенке», або чи Є майбутнє у російської агропромисловості?Авторизуватися для коментування: