«Правило 5/25». Чому так важливо вміти сказати «ні»?

5

Письменник, інвестор і серійний підприємець Джеймс Алтучер на прикладах з власного життя пояснює, як небезпечно погоджуватися на всі пропозиції поспіль. Хочете взяти життя в свої руки? Вчіться говорити «ні»!

У 12 років я був одержимий книгою «Не кажіть «так», коли хочеться відмовити», знайденої на батьківській полиці. Це був хіт популярної літератури з психології 70-х років. Я прикидався хворим, залишався вдома і перечитував її знову і знову. Історії заворожували.

Провал першого бізнесу

Ось підсумки моєї першої бізнес-ініціативи:

  • мрія про запуск ТВ-шоу зазнала краху. Я був на півдорозі до старту двох програм на HBO в той час, коли пішов, щоб стати бізнесменом;
  • я втратив всі зароблені на цьому проекті гроші;
  • ділові партнери (брат і сестра дружини) більше ніколи зі мною не розмовляли;
  • я відмовився від мрії написати роман;
  • з 1995 по 2010 рік (цілих 15 років!) я мало спав, чи не спав зовсім, що негативно позначилося на роботі мозку.

Я дізнався, що таке занепокоєння, стрес, ненависть і бідність, запустивши свій бізнес.

Шкода, що не зміг відмовитися від цієї ідеї.

До чого призводять заняття не своєю справою

Я багато років керував інвестиційним фондом, завдяки чому дізнався про всі секрети бізнесу. Заради цього довелося відмовитися від того, що виходило відмінно (розробки веб-сайтів).

Перший фонд я створив у 2003 році, після двох років роботи на біржі. Прочитав 200 книг про фінанси, написав програмне забезпечення для створення ринкових моделей, познайомився з менеджерами інших фондів, почав писати статті на цю тему.

Я став експертом у всьому, що стосується фондового ринку. І знаєте, що? Уолл-стріт — це обман. Я зневажаю більшість людей, що працюють тут.

У 2006 році я повернувся до розробки сайтів. Перший же створений ресурс досяг відвідуваності близько мільйона чоловік в місяць, і я вигідно продав його, через деякий час. Шкода, що я не зміг сказати «ні» спокусі.

Чого мені коштувало участь у новинних програмах

Кожен раз, коли дзвонили з каналу CNBC, я погоджувався. Був готовий все кинути, а іноді — і зробити довгу подорож, щоб протягом трьох хвилин красуватися на екрані. Зазвичай відбувалося наступне. Я сідав поруч з ведучою, вона заглядала в свої записи і цікавилася, як вимовляється моє прізвище. Я відповідав: «i’ll… touch… her. А тепер швидше: i’ll-touch-her». І вона сміялася до тих пір, поки не починався ефір.

Довгі роки я брав участь у зйомках двічі в тиждень. Щоб отримати сюжет тривалістю три хвилини, потрібно було близько п’яти годин мого часу (з моменту прибуття у студію до виходу з неї). Я втратив 1500-2000 годин тому, що не вмів відмовляти.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ >>

«Ми просто намагаємося заповнити проміжки між рекламними роликами», сказав мені продюсер одного з провідних каналів. Ось і все, що вам варто знати про цінності новинних сюжетів.

Шкода, що я не зміг сказати «ні» своєму марнославству.

Вчіться фільтрувати свої захоплення

Кілька тижнів тому я записався на курси ді-джеїв. А потім згадав про «правило 5/25», про який розповідав Уоррен Баффетт. Які 25 речей, які ви обов’язково хочете встигнути зробити за своє життя? Ді-джеїнг, вірите ви в це чи ні, був у моєму списку. Я обожнюю музику.

Уоррен також вчить:

«Візьміть п’ять перших пунктів, відокремте їх від інших і ніколи більше не згадуйте про залишилися двадцяти».

Так, вам подобаються ці двадцять занять. Але вони завжди будуть відволікати вас від п’ятірки лідерів, які ви любите більше за все на світі.

Я дуже люблю писати. Створювати подкасти. Дивитися комедії. Це все, чим я хочу займатися. Тому я відмовився від своїх музичних експериментів.

До чого призводить невміння відмовляти

Коли я був молодий, то сказав «так» одній дівчині. Розірвати відносини з нею згодом було вкрай складно.

Одного разу я погодився стати членом ради директорів заради грошей. Бізнес розвалився, а судові тяжби тривали ще кілька років.

Я погодився купити будинок. Двічі. І втратив на цьому все.

Я погодився на 5000 зустрічей «на каву». У 4950 випадках краще було залишитися вдома і почитати книгу.

Я погодився на пропозицію видавця написати книгу, хоча і не хотів цього. Результатом витраченого року стали 300 проданих примірників.

«Так» краде ваш час, що не вдасться повернути. «Ні» його додає.

На даний момент у моєму електронному ящику 248 433 непрочитані листи. Я почав говорити «ні» е-мейлам.

Я не читаю газети. Не голосую. Не орендую житло. Не оплачую рахунки. А ще — не витрачаю час на спілкування з токсичними людьми.

У мене немає медичної страховки (це занадто складно для розуміння). Я не ходжу на весілля і не виступаю на багатьох конференціях.

Роками я погоджувався на купівлю речей. Книги, картини, ігри, предмети колекціонування, меблі — все більше і більше. Зрештою, я сказав «ні», і очистив свій життєвий простір. Я не хочу, щоб діти успадкували неправильні установки.

Я ні про що не шкодую. Все, чого я сказав «так», показало, як важливо вміти відмовляти.Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: