Програміст бізнесменові вовк? Як отримати сайт та уникнути проблем з веб-студією

6

Є те, чого підприємці бояться більше позапланової перевірки податкової. Готові?

Виявилося, що гірше може бути тільки процес створення сайту. Ночами працюють самі, вивчаючи основи програмування та верстки, пробують різні конструктори, до останнього обмежуються групами в соцмережах…

А все тому, що існує думка — «ці» (айтішники, тобто) витягнуть всі гроші і будуть довго морочити голову, а в результаті зроблять не те, про що їх просили.

Складно з ними: говорять на незрозумілій мові, дивляться зверхньо, вникати в деталі бізнесу замовника не люблять. Давайте розберемося, хто винен і як із цим жити.

Домінуй, пануй, ускладнюй

Віктор Борисович — колишній військовий. Строгий, але справедливий, а ще дуже прискіпливий і уважний до деталей. Підлеглі за очі називають боса «дядя Вітя» і трохи побоюються.

Його бізнес — продаж будинків у котеджних селищах. «Як ти без сайту крутишся?», поцікавився старий товариш, який приїхав в гості, «всі серйозні компанії давно в інтернеті клієнтів шукають».

«А це думка!», відповів наш герой і відправився на пошуки тих, хто випише його бізнесу квиток у Всесвітню павутину.

Сайт зробили, от тільки розібратися, як він працює, дядька Віті так і не вдалося.

На першій зустрічі він сказав, що хоче навчитися додавати інформацію самостійно, хлопці-розробники покивали головами, але за підсумком видали щось складне для «чайника» і запропонували свої послуги щодо подальшої підтримки (платні, звичайно ж).

Другий «дзвіночок» пролунав, коли запустили контекстну рекламу — гроші вилітали в трубу, люди заходили на сайт і швидко йшли з нього, так і не залишивши контакти для зв’язку. Пізніше з’ясувалося, що клієнти були в такому ж «захваті» від сайту, як і його власник.

Нічого унікального в світі не залишилося

Марина Віталіївна — господиня салону краси 50 років від роду (питати жінку віком непристойно, між іншим!). Пам’ятайте бородату жарт про матір двох програмістів, яка просить когось менш нервозного навчити її користуватися комп’ютером?

Марині вона не здається смішною. Діти подарували мамі наворочений смартфон лежить в ящику комода, не відвоювавши місце під сонцем у кнопкової Нокії. Уявляєте масштаби трагедії?

Так от, нещодавно Марина замовила сайт в одній з московських веб-студій.

«Вони всі однакові, ну як я могла вибрати? Портфоліо красиве і ціни божеські, інші набагато більше просили». Два місяці раділа, поки співробітниця не показала їй чужий сайт, який виглядав точно так само.

Виявилося, що підприємливі розробники взяли з пані гроші за дизайн і продали їй безкоштовний шаблон. Скандал був знатний, але роботу-то вона вже взяла і підписала акт. Нічого не поробиш.

Продати безкоштовне, привласнити чуже… Як «розводять» бізнесменів російські IT-компанії

Вирішувати проблеми зазвичай доводиться не тим, хто їх створив, тому у менеджерів багатьох веб-студій в загашниках знайдеться десяток-інший клієнтів з подібним анамнезом.

Проблема стара, як світ — якщо замовник не розбирається в питанні, він стає ласим шматочком для нечистих на руку виконавців.

Ось лише кілька «гріхів», в яких помічені IT-компанії:

✔️ завищення строків та відсутність прозорої схеми контролю для клієнта. Менеджери з серйозним виглядом відповідають, що робота рухається і точні терміни назвати не можна, тому що «створення сайту — це складне завдання, зрозумійте» (з);

✔️ переконання клієнта в необхідності покупки «унікальною, ексклюзивної, єдиною в своєму роді» CMS-системи («адмінки», як її називають у народі). Щоб додати нову сторінку або щось поміняти, замовнику доводиться знову і знову користуватися послугами студії;

✔️ продаж того, що нічого не варто — безкоштовних CMS, плагінів і шаблонів. Якщо у кошторисі не вказана вартість кожного пункту, а є тільки підсумкова сума, причепитися ні до чого, а виглядає така велика кількість включених послуг солідно;

✔️ реєстрація доменного імені та хостингу на студію. Далі з клієнта можна брати завищені суми, оскільки зміна адреси сайту пов’язане з рядом труднощів для його власника.

Не дивно, що багато бізнесменів замовляють сайти у знайомих просто заради того, щоб уникнути обману. Теж відтягуєте момент, коли доведеться спілкуватися з розробниками?

Ви просто не вмієте їх готувати! 5 секретів успішного співробітництва з веб-студією

У багатьох випадках шахрайства винен і сам замовник, не прочитав уважно договір перед його підписанням.

Тому правило №0 — читайте договір. Ні, не так — ЧИТАЙТЕ ДОГОВІР. Інакше ризикуєте опинитися в заручниках у підприємливих ділків, які будуть тягнути з вас гроші і диктувати свої умови.

Якщо що-то в договорі вас бентежить, наполягайте на його зміну і доповнення, залучайте юристів, але не пускайте справу на самоплив (якщо, звичайно, не хочете подарувати розробникам пару сотень тисяч рублів або чекати здачі проекту роками).

Що ще потрібно врахувати бізнесменові, далекій від IT, перед підписанням договору з розробниками?

Ми поставили це питання керівнику студії інтернет-рішень WOW Studio Олені Божевільною і отримали такі рекомендації:

1. Насамперед визначтеся з тим, чого ви хочете від свого майбутнього сайту. Подивіться ресурси конкурентів, виберіть ті, які подобаються, складіть список обов’язкових розділів (блозі, фотогалерея тощо).

Витрачений на це час — ваша інвестиція в майбутні прозорі відносини з розробниками. Той, хто не знає, чого хоче, — відмінна мішень для студій, які женуться за легкими грошима.

2. Не орієнтуйтеся тільки на низьку ціну. Спокуса велика, але демпінг може говорити ось про що:

▪️студія тільки починає свій професійний шлях і хоче таким чином поповнити портфоліо. В цьому немає нічого кримінального, але потрібно бути готовим до того, що виконувати замовлення будуть новачки і розробка може зайняти більше запланованого часу через відсутність у менеджерів досвіду оцінки таких проектів;

▪️студія дотримується тактики «головне зачепити, а потім розберемося». Спочатку озвучується приваблива ціна, клієнт підписує договір, а в процесі роботи спливають все нові пункти, за які треба заплатити. В результаті вартість може виявитися вище, ніж у інших, але «човен-то підводний»;

▪️це не студія, а фрілансер, який гордо іменує себе студією. Він може довго годувати «завтраками» і в один прекрасний день абсолютно несподівано зникнути з передоплатою.

3. Переконайтеся, що з вибраними розробниками вам комфортно: вони оперативно реагують на листи, не намагаються завантажити термінами, відповідають на всі питання (і не в стилі «нам що, програмування вас навчити?», як часто буває)…

Не ті люди — практично 100% гарантія проблем у процесі, оскільки там, де немає взаєморозуміння, неминучі конфлікти.

4. Обговоріть «на березі» всі принципово важливі моменти: хто і як буде звітувати перед вами про просування проекту, які можливі форс-мажори і як студія планує діяти в цих випадках, можуть виникнути статті витрат, яких не було у кошторисі.

5. Якщо у вас немає часу на те, щоб вникати в процес і комунікувати з розробниками, виділіть відповідального за це співробітника, переконайтеся, що йому зрозуміла завдання, і делегуйте повноваження. Без активної участі замовника якісно виконати проект неможливо.

Спеціальна пропозиція для читачів Клубу Директорів!

Підготувала олена корисну пам’ятку «5 кроків до вибору правильної веб-студії та 10 питань, які потрібно задати до початку співпраці». Залиште свій е-мейл і отримайте безкоштовно!
Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: