Провал бізнесу: шестишаговый процес відновлення

5

Хто взагалі придумав цю дурницю, що розумний вчиться на чужих помилках? Спостереження чужих дій максимум допомагає відрефлексувати свої. А так — все самі, колеги, особисті шишки. Будь провал, будучи правильно осмисленим, перетворюється у безцінний досвід. Ніл Патель з Quicksprout написав для Entrepreneur колонку про те, як приходити в себе після провалу в бізнесі. Слово Нілу.

…Програвати неприємно, тут двох думок бути не може. Це болісно, дискомфортно і принизливо. Я знаю це зі свого власного досвіду. Я терпів невдачі. Я був у безвихідних ситуаціях. Саме тому я навчився знаходити вихід.

Я бачу, що багато бізнесменів знаходяться в ситуації, схожій з провалом моєї першої інтернет-компанії. Я витратив два роки і тисячі доларів, намагаючись зробити її успішною.

Тим не менш мені довелося проковтнути гордість і визнати, що бізнесу кінець. До того моменту я був засмучений, зломлений, втомився і на 100% впевнений, що не зможу заробляти в інтернеті.

Однак дворічні спроби утримати компанію на плаву не пройшли марно. Я чогось навчився. Виніс уроки, які допомогли мені досягти успіху вже з наступним проектом. А потім я знову зазнав краху. І знову повстав з попелу. І знову впав. І піднявся.

Я запустив близько десяти інтернет-компаній, але ви чули лише про небагатьох із них. Чому? Тому що інших немає. Ідеї провалилися.

До чого я веду: ніхто не застрахований від невдач. І коли таке трапляється, вам потрібен план відновлення. Після ряду поразок, які я знаходжу в собі сміливість визнавати, я склав план реабілітації. Ось він.

1. Прийміть поразку як частину шляху до успіху.

Якщо чесно, у мене були проблеми з прийняттям першого кроку. Мій перший стартап зазнав краху тільки через два роки, але насправді все було зрозуміло вже через два тижні після його запуску. Тоді в моєму світі не було поняття, що краще одразу визнати поразку. Я заперечував, що мій проект виявився провальним, і кошмар надто затягнувся надовго.

Перший крок програми відновлення — визнати і прийняти поразку. Можливо, вам такий настрій здасться пораженческим або расхолаживающим, але я не випадково зробив цей крок першим в процесі реабілітації. Якщо ви не сприймаєте поразку як крок на шляху до успіху, ви ніколи не вийдете на новий рівень. Замість цього ви будете повторювати мої помилки — інвестувати тисячі доларів в компанію, яка вже мертва.

Вам потрібно прийняти те, що трапилося. Це неприємно, але вам потрібно прийняти і усвідомити, що ви не можете виправити вже зроблені помилки.

Є в цьому прийнятті та позитивні сторони. Поразка вже позаду вас. Ви на одне поразку ближче до успіху.

2. Відчуйте біль поразки, але постарайтеся на зациклюватися на ній.

Це може звучати нелогічно, однак немає більш деструктивного поведінки, ніж придушення емоцій і удавання. Не робіть вигляд, що все в порядку. Дайте собі час посумувати про втрати.

Я розумію, що ми зараз говоримо про бізнес. Але емоції-то з ним пов’язані реальні, ви не можете не відчувати болю, коли зазнаєте невдачі в справах. І це нормально.

Якщо ви провалилися остаточно, не відмовляйте собі в праві сумувати, сумувати і злитися. Можливо, вам на це буде потрібно цілих три місяці. Можливо, всього півгодини. У будь-якому випадку, приділіть емоцій стільки часу, скільки потрібно.

Однак, не варто надто вже надовго залишатися в стані емоційного спаду. Негативні емоції мають і позитивний побічний ефект. Вони можуть мотивувати вас зібратися і знайти в собі сили досягати нових висот.

3. Визнайте свою відповідальність у поразці.

Ви визнали, що трапилося і оплакали, в прямому чи переносному сенсі, свою втрату. Тепер настав час визнати свою відповідальність крах вашої компанії.

Вам буде неприємно це чути, але я зобов’язаний сказати. Ви — єдиний винуватець всіх невдач. Не ваш партнер, не ваші співробітники, не ваші інвестори. Тільки ви.

Чому це так важливо? Ви повинні бути готові прийняти сувору правду, тільки після цього ви зможете рухатися далі і відновитися після того, що сталося. Це підсилить ваші лідерські якості, підвищить рівень відповідальності та стресостійкості на випадок, коли знову настануть важкі часи (а вони настануть).

Ось ще одна причина, чому прийняття повної відповідальності так важливо. Коли ви визнаєте вину, то даєте собі дозвіл виносити уроки з досвіду. Заперечувати причетність до невдачі — значить, відмовлятися вчитися на своїх помилках.

Коли ви на 100% берете на себе відповідальність за своє майбутнє, ви готові робити дії, необхідні для реабілітації.

4. Складіть список помилок.

Запишіть все, що в той чи інший момент пішло не так. Почуття. Розмови. Проблеми з грошима. Проблеми з персоналом. Конфлікти в колективі. Помилки маркетингу. Всі.

Може бути, ви почали справу з неправильним партнером. Можливо, ви були уважними до юридичної складової справи. Може бути, ви приділили недостатньо часу оволодіння майстерністю маркетингу.

Я сам робив всі ці помилки. І ще безліч інших помилок. Я визнаю їх зараз, тому що довго думав про причини краху компаній, складав списки помилок і крок за кроком викорінював їх на шляху до успіху. Створення списку бізнес-промахів може бути досить принизливим справою. Але немає нічого більш корисного, ніж розбір польотів.

5. Складіть план дій для старту нової компанії.

П’ятий і останній крок в процесі реабілітації після поразки і повернення на шлях до успіху — зібрати воєдино все, чого вас навчили ваші помилки, і скласти простий план дій.

З одного боку, це легко, тому що ви знаєте, що пішло не так і що вам тепер потрібно робити в таких ситуаціях. Саме для цього ви пройшли чотири попередні кроки. Однак складання плану може становити певну складність, так як вимагає серйозних розумових зусиль і часових ресурсів.

У вас вже є величезна перевага — ви знаєте, що може перешкодити розвитку компанії. І ви знаєте, як уникнути тих чи інших труднощів. Збережіть ці знання і використовувати їх при створенні нової компанії.

6. Дійте.

Отже, що далі? Все гранично просто: запустіть нову компанію.

Поразки як ніщо інше може вас протверезити і змусити діяти. Ви будете прагнути ніколи більше не відчувати такого приниження. Єдиний спосіб цього добитися — пристрасна, безупинна, бурхлива і всеосяжна діяльність.

Як тільки ви знову повернетеся в справу, ви будете з посмішкою згадувати минулі невдачі, ви будете вдячні за уроки, які вам піднесла життя.

Ви стали трішки старше. Трішки мудрішими. І трішки ближче до успіху.

Висновок

Стів Джобс, Білл Гейтс, Дж.До. Роулінг — всі ці люди терпіли невдачі. Але вони змогли повстати з попелу і стати ще сильніше, ніж були раніше.

Ви теж зможете. Голову вище, рухайтеся вперед. Невдачі викладають нам суворі, але безцінні уроки. Ви впораєтеся, це вам під силу.


Саша Іванова
Пишу і перекладаю тексти про бізнес.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: