Розбір 7 франшиз з рейтингу РБК від франчайзі практика

5

Так як ринок франчайзингу у нас чорний, то в списку немає компаній, які продають свою пропозицію по бізнесу без реєстрації в Роспатенті. А їх дуже багато (Близько 1470 продавців франшиз). Тому цей рейтинг – умовне і не відображає реальний стан справ.

Однак у списку франшиз РБК бізнеси, багато з яких грають «у довгу», реєструють бренди (які часто нічого не дають-про це далі), оформляють все за правилами і не перший рік ведуть свою діяльність.

Сам рейтинг можна переглянути за посиланням «Рейтинг РБК: ТОП-50 найбільш популярних франшиз в 2017 році»

Оцінка і критика 7 популярних франшиз

 • Безсумнівний лідер списку і найуспішніша в цьому сенсі компанія в РФ — компанія 1С.
  Більше 8 000 проданих франшиз. Це одночасно і добре, і погано. Добре що система перевірена і показала свою працездатність. Погано що ви конкуруєте між собою з діючими франчайзі на одному ринку. Шанс розбагатіти за такої внутрішньої конкуренції не дуже високий.
 • ДоДо піца.
  З великою повагою ставлюся до Федора Овчинникову, відмінно знаю високі успіхи франчайзі в моєму місті – Самара. В цілому в цьому бізнесі хороший продукт поєднується з яскравим маркетингом, ноу-хау та інноваційним підходом. Тому сам би став франчайзі, якщо б мій місто був вільний. А так – радію в стороні 🙂
 • Гемотест, Інвітро, Хелікс і т. д.
  Конкуренція на ринку лабораторних аналізів посилюється. Лояльність клієнтів низька. Окупність поточних умовах від 24 місяців, а вкладення від 1.5 млн. Особисто у мене інтересу не викликає ніякого.
 • Бегемот, Бебі Клуб.
  Дитяча тематика залишається в тренді. Як магазин (з великими інвестиціями і довгої окупністю), так і дитячий клуб (з аналогічними характеристиками) мають вже більше двох сотень відкритих точок. Конкуренція в сегменті початкового і дод. освіти для дітей також посилюється, з’являється все більше пропозицій. Відповідно рентабельність падає.
  Для мене дані франшизи і тематика в цілому інтересу не представляє, проте цілком підходить жіночої статі (більшість франчайзі саме жінки).
 • ВилГуд.
  У статті про цю франшизу автосервісів вказується що добре організований автосервіс може працювати з рентабельністю до 15%. Враховуючи що більшість приватних автосервісів триматися на конкретних майстрів і закриваються коли ці майстри йдуть – тут явно присутній інший підхід. В цілому бізнес цікавий, «вічний», засновники відкриті, показники реалістичні. Одночасно з цим з мінусів можна відзначити високі вкладення, довга окупність, 10% відрахування за дод. послуги і 3.5% роялті від виручки – з обороту, а також платне надання численних послуг від головної компанії. Проте моє спілкування з ними закінчилося на питанні: «А як Ви будете допомагати мені шукати та перевіряти майстрів на кваліфікованість, адже всі роботи в автосервісі виконує людина, а не робот і це діяльність вимагає високої компетентності майстра ?». Відповіді я не отримав і, по суті, ніяк не допомагають. І це один з головних мінусів цієї франшизи.
 • Суші Шоп, Баскін Робінс, 33 пінгвіна, Піца Шоп, Subway, Синнабон.
  Франшизи сфери громадського харчування, які не мають майже ніяких конкурентних переваг перед аналогічними пропозиціями, які здатні відкритися поруч і працювати під іншою вивіскою. (За задумом суть бренду в тому, що під його маркою продукт продається набагато краще, ніж під який-небудь інший. Н-р бургери з Макдональдс купують набагато частіше, ніж з інших «бургерных»). У цих франчайзингових пропозиції я не бачу якогось сильного переваги перед аналогічними. Це ж підтверджує 17% закритих точок від загальної кількості в «Суші Шоп». (17%, Карл!).
 • Точка краси, 4hands, Пальчики.
  На красу дівчини точно не перестануть витрачатися, особливо в Росії, тому є всі шанси успішно розвивати бізнес у цій сфері, залишилося тільки визначитися з форматом.
 • Однак, як і в інших вищенаведених прикладах мало у кого є якісь яскраві, відмінні риси та бренд. Тому при жорсткій конкуренції і приблизно однаковий продукт рентабельність прагне до позначки нижче 10%.

  Коли я вивчав одну з пропозицій (хотів відкрити манікюрний салон), то, по-перше відчував себе набагато більш жіночними :)), а по друге після спілкування з десятком франчайзі стало зрозуміло що ніхто з них не вибирається за межі 80 000 рублів прибутку. З урахуванням того, що витрати були не менш 500 000 рублів.

  Відповідно особисто для мене інтерес не представляють.

  Зазначу, що виходячи з мого досвіду роботи по десятку франшиз я вкрай вибірково ставлюся до вибору нових напрямів. І в моєму уявленні дійсно стоїть франшиза повинна відповідати декільком критеріям.

  4 критерію стоїть франшизи

 • Мати масовий продукт\послугу з маржинального бізнесу від 20%.
 • Мати яскравий, самобутній бренд і маркетинг.
 • Мати можливість необмеженого масштабування, при одночасному стримуванні франчаезером канібалізму серед франчайзі.
 • Мати на чолі етичного, компетентного і далекоглядного засновника.
 • В даному рейтингу франшиза під ці критерії тільки одна – це «ДоДо піца». Решта по одному або декільком критеріям не підходять, отже й інтересу для мене не представляють.

  Також важливим чинником цього рейтингу є те, що він сильно оновлюється кожен рік і тому занадто серйозно сприймати його не варто. Тобто всього лише кілька компаній утримують динаміку зростання одночасно з низьким рівнем закриття старих франчайзі. А це дорогого коштує. Адже, по суті, відкрити бізнес просто – складно не дати йому закритися (як каже давня мудрість).

  Якщо є досвід роботи по франшизі чи хотіли б відкрити свою справу з даної моделі, то підписуйтесь на Telegram-канал


  Віталій Тарасенко

  Ведучий телеграм-каналу
  В
  Бізнес по франшизі

  Я занадто розумний, щоб працювати на когось і занадто тупий, щоб зробити щось своє. Розповідаю про свій досвід роботи по франчайзингу, розбираю франшизи.

   This author does not have any more posts.

  З цією статтею читають
  Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


  Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


  Нам не цікаві заявки — нам потрібні продажу


  Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


  Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


  Як перестати працювати на своїх підлеглих?  Авторизуватися для коментування: