Системний адміністратор: шкідник або двигун прогресу у бізнесі?

5

«Нам треба 30 000 руб на це залізо», похмуро пролунало з порога кабінету. Олексій, директор будівельної компанії, спочатку не зрозумів, звідки йде звук і про яке залозі мова. Він підняв голову і побачив, що в дверях стоїть новий системний адміністратор, якого кілька днів тому привів HR.

«Проходь, сідай і розповідай», він запросив молодого хлопця. Той трохи зам’явся, підійшов до крісла і сів на самий край. «Нам треба 30 000 рублів на це залізо», повторив він, дивлячись у підлогу.

«Про який залозі ти говориш і чому воно нам треба?» відкинувшись у своєму кріслі, поставив логічне запитання Олексій. І пошкодував. У цей момент на нього обрушилися аргументи, що нагадують сигнали від прибульців з космосу: купа термінів, цифр і понять, про яких він ніколи не чув.

Перед очима було відкритий лист з бухгалтерії — у податковій втратили звіт, але збираються штрафувати їх, нібито за порушення термінів здачі звітності. В іншому вікні були розрахунки кредитної компанії — можна було отримати гроші на розвиток бізнесу на непоганих умовах.

«Так ми купуємо це залізо чи ні?», питання від сисадміна повернув Олексія на землю.

«Ні, ми його не купуємо. Немає бюджету», відповів він. Молодий хлопець так само похмуро підвівся і вийшов з кабінету, залишивши Олексія з ще більшою кількістю запитань.

IT в бізнесі: зрозуміти і пробачити?

Ця ситуація знайома керівникам більшості російських компаній: з боку it-відділу регулярно надходять дивні запити з незрозумілою аргументацією, що нагадують кота в мішку.

Ми попросили прокоментувати цю спірну ситуацію Віталія Горохова, генерального директора Центру IT-підтримки бізнесу:

«Відносини «сисадмін — директор» — це завжди сума, яка складається з двох доданків. Настає момент, коли сисадмін розуміє: треба купити певну «залізо». Але воно коштує досить дорого. Наприклад, 30 000 рублів.

Для малого і середнього бізнесу це багато, половина зарплати якого-небудь менеджера. Тому потрібно зрозуміло пояснити керівництву, чому покупка необхідна.

Зазвичай все відбувається так: сисадмін не може або не хоче цього робити (він молодий, недосвідчений або йому просто лінь). Він приходить і починає говорити своєю «пташиною мовою», але це нормально — він вузький фахівець і просто не знає іншого.

Проблема в тому, що мова генерального директора лежить дуже далеко від мови системного адміністратора. Він мислить іншими категоріями: зарплати, штраф від податкової, борги, косяки по кредитах і необхідність перевірки роботи бухгалтера…

Коли він чує про те, що якісь пакети куди не входять, а продуктивність падає, то нічого не розуміє. До того ж він дізнається, що це коштує аж 30 000 рублів. Тому відразу говорить «ні», і всі розходяться по своїх кабінетах.

Але якщо підійти і пояснити мовою прибутку, збитків, ефективності, то відбудеться зовсім інша розмова. Правда, на це здатен не кожен системний адміністратор. А той, хто здатний, коштує дорого, тому що професіонал дешевим не буває.

Чому це важливо?

При побудові будь-якого бізнесу техніка повинна мати певний запас надійності і стабільності. Тоді вона не буде «падати» і зупинятися в середині робочого процесу. Системний адміністратор не відстояв «залізяку» у свій час — через навантаження «залізо» падає, бізнес збоїть і терпить збитки. І все лише тому, що не вдалося донести до генерального директора вигоди від її придбання.

Саме такі логічні ланцюжки я спостерігаю у взаємодії з клієнтами».

Виникає резонне питання: чому в компаніях абсолютно інша ситуація? Чому, незважаючи на всі інвестиції в обладнання і програмне забезпечення, ефективність побудованої системи не підвищується, а вимагає додаткових грошових вливань?

Робота з латкам чи дійсно системне адміністрування?

Віталій ділиться своєю думкою:

«Сисадмін — це не просто людина, яка стежить за якістю роботи серверів і техніки. Якщо на вас працює така людина — це просто адміністратор.

Я вважаю, що у цього системного адміністратора системний підхід теж. І він вимагає розуміння того, що відбувається в бізнесі клієнта. Якщо цього розуміння немає, то будуть великі і непотрібні витрати.

Але що робить підприємець, коли шукає адміністратора?

У 90% випадків він хоче професіонала за невеликі гроші. Але в системному адмініструванні є підступ: щоб професійно виконувати завдання, потрібен великий досвід розуміння того, які завдання з’являться через рік і більше.

Хороший сисадмін не мислить в рамках найближчого місяця. Якщо він оцінює фронт робіт, то робить це через призму півріч або навіть кількох років.

Чому так?

Кожен рік він буде додавати й покращувати створену систему. Якщо на ранньому етапі він зробить щось не те, то надалі доведеться міняти: додавати щось нове або, що гірше, переробляти існуюче. Для бізнесу це завжди означає падіння продуктивності, а значить, збитки.

Другий варіант дій такого “системного адміністратора — придумати латку.

Я особисто стикався з таким: виймаєш щось одне і руйнується вся ланцюжок. І взагалі складно зрозуміти, про що людина думав, коли це робив, тому що там латка на заплатке. Начебто функція виконується, але алгоритм роботи не настільки прозорий, що доводиться робити з нуля.

Найголовніше в цій ситуації — бізнес не отримує того сервісу, який буде рухати його вперед. Тому дешевий сисадмін в перспективі приносить більше збитків, ніж вигоди: бізнес платить зарплату + податки та офіційні платежі. При цьому із-за низької продуктивності побудованої IT-системи не може працювати так, як було заплановано».

Як повинен працювати IT відділ

Ми попросили Віталія розповісти про те, як грамотно побудована робота IT може вплинути на бізнес.

«У моїй практиці був один цікавий випадок, який наочно демонструє, як насправді повинен працювати ІТ в бізнесі. Це компанія, що працює в медичному секторі — достатньо технологічному і конкурентному.

Одного разу ми сиділи з шефом і я вимовив фразу: «Закрийте очі. Уявіть собі, яким хочете бачити свій бізнес. Плюньте на те, що щось неможливо. Просто уявіть ідеальний бізнес, яким вам хочеться керувати».

Через півроку була завантаження роботою по ковтку: почали активно впроваджуватися клієнтські сервіси. Їх необхідно було автоматизувати і пропускати через всю логіку існуючої IT-інфраструктури. А це інтеграція декількох інформаційних систем, робота з керівниками і працівниками з підбору та впровадження нових інструментів взаємодії. Плюс в рамках цього проекту написали функціонал корпоративного контакт-листа для скайпу, чого не було і немає досі.

Ми бачили: у шефа просто спустилися гальма, і він почав дійсно творити бізнес. В кінці співпраці він сказав: «Ви вивели мій бізнес на новий рівень!».

Отже, що було: склад, партнерські відносини з заводом і робота в основному по Москві і Московській області.

Стало: 2 заводи в Китаї, він розширив мережу та став повноцінним регіональним представником ряду заводів-виробників медичного обладнання. Криза 2014 року був для них важким, але вони його пережили. Я досі бачу на вулицях машини з логотипами компанії.

По інвестиціям: більше мільйона було вкладено в обладнання. Справа в тому, що бізнес вийшов на режим 24/7/365. Потрібна безостановочность. Тому було закуплено високонадійне продуктивне обладнання, з гарячою заміною, ключові вузли інфраструктури також резервувалися.

Розповім детальніше про те, що ми робили і як все це відбувалося.

У чому полягала робота системного адміністратора

Спочатку ознайомили зі стратегією, розповіли, що хотілося б запровадити і як все повинно працювати. Потрібно було назвати терміни, коли це може бути зроблено, і зрозуміти, чи можна це зробити так, як заплановано, або треба щось змінити. Ми розуміли: не все буде так, як хотілося б, тому все планувалося і обговорювалося заздалегідь. Природно, було активну участь при обговоренні вартості рішення.

Іноді доводилося брати таймаут, щоб досліджувати напрямок і можливості. Найчастіше йшло на тестування різних варіантів інтеграції між собою сервісів, які в принципі не передбачали жодної інтеграції.

Так було в разі, коли потрібен корпоративний чат з можливістю відеозв’язку. Потрібно було все зробити так, щоб не збільшувати кількість на клієнтському комп’ютері, які не відрізнялися продуктивністю. Тому за основу був узятий вже застосовувався для роботи з клієнтами Skype.

Це дозволяло підключати співробітників до чату або зв’язку у форматі відеоконференції. До нього був розроблений механізм підтримки і обслуговування корпоративного контакт листа. При цьому вдалося обійтися без втручання в програмний код Skype або яких-небудь альтернативних хакерських доважок.

Було велике дослідження по системах миттєвого знищення інформації, довелося поспілкуватися практично із усіма виробниками таких систем, оцінити адекватність їх тестів і постаратися знайти тести на відновлення. Вже за результатами приймалися рішення.

По суті, було 3 класи завдань:

 • Познайомитися з новим і оцінити придатність до бізнесу.
 • Інтегрувати нове з існуючим.
 • Додати відсутній функціонал до існуючого.
 • Всі вони вимагали стадій дослідження і тестування. Без системного підходу, пріоритизації та управління підрядними організаціями реалізувати це в рамках невпинного бізнесу неможливо.

  Пам’ятаєте, я розповідав про латки?

  Коли сисадмін працює в такому форматі, заплаточность за короткий час призводить до лавиообразному наростання необхідних маніпуляцій з інфраструктурою і краху, коли бізнес вимагає, а IT не може дати потрібні сервіси або інфраструктуру. У випадку з моїм клієнтом бізнес працював без зупинок, поки ми робили все для його розвитку.

  Як проходила аргументація витрат

  Можна сказати, було 2 етапи:

  1. Іноді доводилося обгрунтовувати витрати. Ставка завжди робилася на надійність і масштабованість, охоплення зазвичай становив від року до трьох років. Було прораховано основні вартісні показники простою відділів і витрати на обладнання порівнювалися з розрахунковими цифрами.

  2. Другий період настав, коли вдалося скласти спрощену модель загроз для бізнесу з боку IT. Бізнес був класифікований на рядки-складові та стовпці-загрози, в перетинах були оцінки небезпеки для бізнесу. Після презентації та захисту даної моделі загроз, потреба обґрунтування відпала сама собою, так як дозволило створити стратегічний план розвитку приблизно на 5 років, а все інше автоматично шикувалося в напрямку цієї мети. До цього часу бізнес почав набирати обертів, з’явилися можливості для додаткового фінансування, зріс рівень довіри.

  Які зміни прийшли в бізнес:

  ● почала розширюватися регіональна мережа;

  ● зросли навантаження на склад і логістику. Тому ввели нормативи навантаження-розвантаження і цей графік повинен був дотримуватися;
  була розгорнута 24 годинна система відеоспостереження за складом і прилеглою до нього територією;

  ● додатково ввели систему біометричної ідентифікації та відповідний облік робочого часу. Як ви розумієте, все це повинно було бути інтегровано між собою;

  ● ще був розроблений проект стаціонарних рекламних моніторів з централізованою системою управління та доставки рекламних матеріалів для філіальної мережі. Це був HDMI-телевізор, пізніше монітор, плюс невеликий комп’ютер підключений до мережі інтернет і забирає завдання;

  ● розглядалася розгортка системи захисту від витоків інформації, зокрема, велися переговори з компанією Infowatch;

  ● обговорювалася ідея впровадження VoIP-телефонії і перспективні інтеграції з вже існуючими інформаційними системами.

  Пріоритети по всіх завдань диктувалися черговістю введення сервісів і загальною логікою розвитку бізнесу. Так або інакше з генеральним або топ-менеджментом доводилося спілкуватися щодня.

  Як дізнатися, чи працює IT на ваш бізнес?

  З допомогою команди Віталія ви можете дізнатися, що не так в IT-системі вашого бізнесу, і зрозуміти, як поліпшити ситуацію.

  Спеціально для читачів Клубу Директорів Віталій і його команда підготували тест «Наскільки добре працює ваш IT-відділ».

  Пройдіть його і отримаєте розгорнуті результати на мейл.
  Катерина Бакланова
  Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

   This author does not have any more posts.

  З цією статтею читають
  Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


  Чому Black Star російські партизани музики?


  Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


  5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


  Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


  Як директор навів порядок у себе на складі?  Авторизуватися для коментування: