Стабільність для підприємців: відкриття бізнесу в Німеччині, купівля нерухомості та інші нюанси

5

Статті про способи вкладення коштів та можливості ведення бізнесу за кордоном користуються в Клубі Директорів популярністю, збираючи тисячі прочитань і сотні репостов. Продовжуємо цикл матеріалом для тих, хто хоче відкрити бізнес у Німеччині, купити там нерухомість або емігрувати з сім’єю.

Ми постаралися відповісти на найактуальніші питання, які час від часу лунають в коментарях:

Дає покупка нерухомості право жити в країні?
Як відкрити бізнес у Німеччині самостійно?
Як вибрати місто і нішу для відкриття бізнесу в Німеччині?
Скільки коштує утримання фірми (послуги бухгалтера, юриста тощо)?
Чи може іноземець взяти кредит на розвиток бізнесу?
Як власнику компанії та членам його сім’ї отримати дозвіл на проживання в Німеччині?
Яке місто краще для життя і до яких витрат готуватися?

Дає покупка нерухомості право жити в країні

Власник не отримує посвідку на проживання автоматично, але наявність власного житла — вагомий аргумент при розгляді чиновниками заяви в майбутньому. Зате можна на законних підставах оформити довгострокову візу, яка дозволяє перебувати в Німеччині 180 днів у році (до 90 днів на півріччя).

Якщо переїжджати ви поки не плануєте, куплене житло можна вигідно здати в оренду, доручивши рішення всіх організаційних питань місцевого керуючому. Рентабельність такого вкладення коштів: 4-5%.

Як відкрити бізнес у Німеччині самостійно

Існує кілька форм власності, серед яких іноземні підприємці зазвичай вибирають GmbH — аналог вітчизняного ТОВ, засновником і директором якого може бути одна людина.

Ось перелік основних етапів, що відокремлюють ідею від її практичного втілення:

1. Вибір видів діяльності, які в подальшому будуть вказані в установчих документах компанії, і форми власності.

Врахуйте, що від форми власності залежать багато важливих для бізнесу моменти, наприклад, відповідальність власників у випадку банкрутства компанії і сума податків, які доведеться платити.

2. Вибір назви. Потрібно переконатися в тому, що ніхто не використовував його раніше, самостійно перевіривши варіант по базах даних федерального патентного відомства Німеччини і федерального торгового реєстру або звернувшись до фахівця.

Якщо не потурбуватися цим питанням заздалегідь, нотаріус, відшукавши збіги, відмовить у реєстрації фірми.

3. Реєстрація компанії у нотаріуса. Особиста присутність обов’язкова, але є два нюанси:

 • якщо засновників декілька, достатньо присутності одного, а від решти потрібні будуть належним чином оформлені довіреності;
 • якщо засновник перебуває у шлюбі, прибути до нотаріуса повинен буде також чоловік/дружина.

Вибираєте нотаріуса, призначаєте дату і час візиту по телефону або електронною поштою (любов німців до «термінам» відома далеко за межами країни), берете з собою перекладача і з заздалегідь підготовленим пакетом документів (статут, юридична адреса, дані всіх засновників тощо) відправляєтеся на зустріч.

Як правило, реєстрація займає не більше години, і вже на наступний день нотаріально завірена копія свідоцтва про реєстрацію компанії готова.

Якщо ви не володієте німецькою, рекомендуємо знайти перекладача, який розбирається в бізнесі і знає необхідні терміни на обох мовах. В противному випадку спілкування з нотаріусом буде нагадувати діалог сліпого з глухонімим, а спотворення інформації може призвести до неприємних наслідків.

Витрати: нотаріальне мито — близько €600.

4. Відкриття рахунку в німецькому банку. Вибираєте банк, приносьте у відділення нотаріально завірену копію документа про реєстрацію компанії і вносите на рахунок €12500 — половину мінімальної суми статутного капіталу.

Рахунок (Firmenkonto) відкривається з позначкою про те, що компанія перебуває в процесі реєстрації (in Gründung). Квитанцію потрібно буде передати нотаріуса, щоб він міг перейти до наступного етапу.

Деякі банки вимагають наявності у власника компанії прописки в Німеччині, в іншому випадку відкривати рахунок не беруться.

5. Нотаріус подає документи в Торговий реєстр для завершення реєстрації. За це ви заплатите близько €200, дані вносяться протягом 2-5 тижнів з моменту звернення. Як тільки ви отримаєте виписку з реєстру, процес відкриття фірми в Німеччині успішно завершиться.

Також потрібно буде зареєструватися в Торгово-промисловій палаті, фінансовому відомстві і відомстві з питань підприємницької діяльності того міста, де компанія буде працювати.

У перші місяці багато новоспечені бізнесмени отримують листи, які виглядають цілком офіційно, з пропозицією внести інформацію про компанії в різні бази, платно, звичайно ж.

Це не обов’язково, і, відправивши назад заповнену анкету, ви будете розлучатися з певною сумою щомісяця. Уникнути зайвих витрат допоможе юрист, вивчає такі послання і дає власнику рекомендації.

Як вибрати місто і нішу для старту бізнесу в Німеччині

Відкривати бізнес «навмання», особливо в чужій країні, — відмінний шанс прогоріти і влізти в борги. Перш, ніж починати процес реєстрації, проаналізуйте ринок та оцініть перспективи: раптом у вибраному місті вже 9 магазинів з «російськими» продуктами і десятого мало шансів на успіх?

Якщо вивчити профільні форуми і співтовариства, можна виділити такі популярні теми:

 • заклади громадського харчування: фаст-фуди, кафе, ресторани;
 • продуктові магазини;
 • автосервіс;
 • здача в оренду житлової та комерційної нерухомості;
 • створення сайтів і їх просування, інтернет-реклама;
 • прибирання офісів і квартир;
 • пральні;
 • готелі, хостели;
 • дитячі сади і послуги нянь;
 • консалтингові послуги;
 • догляд за літніми людьми;
 • коворкинги, каршеринговые сервіси та інші послуги такого плану.

Борис Бронштейн з компанії Kaiser Estate поділився кількома цікавими фактами з власної практики:

1. У перші роки іноземці рідко ведуть на території Німеччини «реальний» бізнес, орієнтований на німецький ринок. Більшість починає з інвестицій у нерухомість, щоб забезпечити собі надійне джерело пасивного доходу.

2. Ті, хто реєструє в Німеччині фірму, найчастіше переслідують такі цілі:

 • вийти на закордонних партнерів, які не співпрацюють з російськими компаніями;
 • отримати можливість закуповувати в Європі товари за більш низькою ціною і продавати їх в Росії;
 • продовжити роботу на російському ринку, але вже під маркою “Made in Germany”, що свідчить про надійність та якість.

Важливий момент — якщо ваш бізнес «фізичний», прив’язаний до місця, варто спочатку вибрати місто і дізнатися, що дозволить успішно тут заробляти. Або, якщо сфера однозначно визначена, вибирати те місце, де це буде затребувано.

Наприклад, у Мюнхені спостерігається гостра нестача квартир, які здаються в оренду. Так склалося, що людей сюди з кожним роком приїжджає все більше, а можливості для будівництва обмежені (в рік здається приблизно 8500 квартир при поточної потреби близько 12000), тому на ринку оренди спостерігається дефіцит пропозицій.

Якщо дозволяють фінанси, найочевиднішим рішенням буде купити квартиру або кілька, щоб потім здавати. В кінцевому підсумку це ще й відмінне вкладення коштів, оскільки за офіційною статистикою за останні 30 років квартири в Мюнхені подорожчали в 3 рази.

Ось такі студентські апартаменти площею 22 м2 зараз можна придбати за €139000. Здача в оренду на тривалий термін принесе вам €583 в місяць або €6990 в рік. Рентабельність — 5,03%.

Або ось бізнес-апартаменти площею 36 м2 — купуєте за €379000, здаєте в оренду за €1245 в місяць, разом виходить €14940 в рік. Рентабельність — 3,94%.

Іноземець може отримати іпотечний кредит під 0.9–1.8% річних на термін від 5 до 35 років. Початковий внесок — 25-45%, залежно від об’єкта.

Витрати на ведення бізнесу в Німеччині

Приємна новина — про «подяки» в конверті можна забути, бізнес у Німеччині ведеться виключно у правовому полі. Платіть вчасно податки і ніякі неприємності вам не загрожують. Податки для GmbH наступні:

 • ПДВ -19% від обороту (знижена ставка — 7%);
 • корпоративний податок -15% від прибутку;
 • податок у місцевий бюджет — мінімум 7% від прибутку, встановлюється адміністрацією Землі, на території якої компанія зареєстрована.

Тим, у кого є співробітники, доведеться також сплачувати 20% від їх «грубої» заробітної плати: це компенсація медичної страховки та інші соціальні відрахування.

Щоб уникнути штрафів і інших неприємностей, рекомендуємо відразу заручитися підтримкою надійного бухгалтера (найчастіше представники малого і середнього бізнесу віддають це на аутсорс і платять близько €100 на місяць).

В цілому на адміністративні послуги (бухгалтерія, юрист, віртуальний офіс тощо) буде йти від €150 до 600 щомісячно, в залежності від їх набору.

Чи можна отримати кредит на розвиток бізнесу

Так, є програми підтримки підприємців: як урядові, так і на рівні окремого регіону або міста. Деякі банки пропонують кредити за мінімальною ставкою.

Щоб отримати гроші, потрібно буде довести спроможність і перспективність своєї ідеї з допомогою грамотно складеного бізнес-плану.

Який статус отримує власник компанії

У законі немає вимог до обов’язкового проживання генерального директора компанії на території Німеччини, тому можна керувати бізнесом віддалено. Але, якщо ви вирішите отримати вид на проживання, який дозволяє всій родині безкоштовно лікуватися, а дітям відкриває доступ до безкоштовної освіти, це можна зробити двома способами:

 • як директор компанії. Отримуєте в’їзну візу, а потім і дозвіл на проживання, на підставі робочого контракту з власною фірмою, в яку влаштовано на посаду генерального директора. Це самий простий, швидкий і недорогий спосіб переїхати разом з родиною до Німеччини й вести там бізнес. Якщо вид на проживання видали раз, потім його, найімовірніше, будуть продовжувати без питань (якщо ви не порушуєте закони і платіть податки);
 • як власник компанії (в народі такий варіант називають бізнес-еміграцією). Доведеться довести спроможність ідеї, підготувавши бізнес-план, який будуть ретельно вивчати представники місцевої торгово-промислової палати. На практиці це означає, що підприємцю потрібно витратити час на складання бізнес-плану з урахуванням всіх вимог (або час і гроші в разі звернення до сторонніх консультантів), а потім досить довго чекати його розгляду (були випадки, коли процес затягувався на рік і більше). При подальшому продовженні дозволу на перебування («виду на проживання») також можуть виникнути труднощі, якщо чиновники вирішать, що бізнесмен не виконав ту чи іншу вимогу законодавства.

Життя в Німеччині: інформація для тих, хто планує переїхати

За даними Всеросійського центру вивчення громадської думки переважна більшість (13%) тих, хто заявив про бажання емігрувати, обирають Німеччину. Співвітчизники знають толк в рейтингах кращих міст для життя і роботи представники цієї країни стабільно займають перші рядки.

Наприклад, у ТОП-10 найбільш комфортних міст світу, складений консалтинговою компанією Mercer, увійшли Мюнхен (четверте місце), Дюссельдорф (шосте місце) і Франкфурта (сьоме місце). У «двадцятці» є також Берлін (тринадцята позиція) і Гамбург (дев’ятнадцята позиція).

У ТОП-5 Західної Європи ці ж міста фігурують під номерами 3, 4 і 5, поступившись перші позиції Відні і Цюріху.

У ТОП-10 за рівнем інфраструктури (транспортна мережа, якість питної води і т. п.) представлені 4 німецьких міста: Франкфурт і Мюнхен (розділили друге місце), Дюссельдорф (п’яте місце) і Гамбург (дев’яте місце).

Deutsche Welle найкомфортнішим містом Німеччини називає Мюнхен, а замикає п’ятірку лідерів за версією видання Штутгарт.

Яке місто вибрати, залежить від ваших уподобань, всюди є плюси і мінуси.

Мюнхен, наприклад, визнаний найбезпечнішим містом Німеччини. Тут добре жити з дітьми: спокійно, зелено, чисто, поруч гори. Загалом, тиша, гладь і благодать, одна біда — дорого. Ціни на нерухомість тут вище, ніж у Берліні.

Берлін, завдяки відносно низьким цінам на оренду і можливості знайти «недорогих співробітників», — місто мрії для стартаперів з різних країн, він лідирує і за розвиненості індустрії розваг. Якщо ваш бізнес орієнтований на таку аудиторію, краще місця в Німеччині не знайти. Якщо ви завзятий тусовщик, любитель хипстерских кав’ярень, нічних клубів і гучних вечірок, столиця буде ідеальним вибором. Бонус — в інтернаціональному Берліні широко поширена англійська, що полегшує життя іммігрантів.

До яких витрат готуватися? Давайте розглянемо на прикладі Мюнхена, як одного з самих популярних міст Німеччини серед наших співвітчизників.Ціни середні, при складанні таблиці використані матеріали сайтів www.muenchen.de і www.expatistan.com.

Подарунки для учасників Клубу Директорів!

Для наших читачів, які планують відкрити бізнес або купити нерухомість у Німеччині, керуючий партнер компанії Kaiser Estate Борис Бронштейн підготував бонус:

 • Безкоштовний юридична адреса в Німеччині на рік кожному, хто підпише договір на відкриття фірми. Ви економите 1800 євро!
 • Щоб отримати бонус, введіть свій е-мейл та номер телефону (за бажанням) у форму.
  Катерина Бакланова
  Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

   This author does not have any more posts.

  З цією статтею читають
  Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


  Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


  Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


  Як перестати працювати на своїх підлеглих?


  Як стати «вільним босом» при надійному директора?


  Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?  Авторизуватися для коментування: