Три типи помилок в бізнесі та шляхи їх усунення

6

Один з найбільш складних навичок в житті — зрозуміти, коли варто продовжувати спроби, а коли краще змиритися з провалом і рухатися далі.

З одного боку, наполегливість і мужність є ключем до досягнення успіху в будь-якій області. Кожен з нас періодично сумнівається у своїх силах і потрібна рішучість, щоб продовжувати йти вперед. Якщо ви хочете побудувати успішний бізнес, створити міцну сім’ю або освоїти нові навички, доведеться проявити завзятість.

З іншого боку, «ніколи не здавайся» — сумнівний рада. Успішні люди періодично залишають те чи інше починання. Розумна людина не буде впиратися, якщо щось не виходить. Він зупиниться, проаналізує причини невдач і спробує піти іншим шляхом. Тільки дурень стане повторювати одні і ті ж дії знову і знову, очікуючи отримати інший результат.

Важливо бути гнучким. Іноді варто продемонструвати непохитну впевненість в успіху і докласти ще більше зусиль. В інших випадках краще відмовитися від методів, які не працюють, і спробувати щось нове. Як вибрати оптимальний варіант в кожній конкретній ситуації? Для початку — зрозуміти, до якого з трьох типів, описаних у статті Джеймса Кліру, відноситься ваша проблема:

1. Тактичні помилки. Виникають при відсутності інструкцій і контролю результатів, що часто призводить до провалу навіть найкращого плану.

2. Стратегічні помилки. Трапляються з тими, хто слідує плану, який не здатний забезпечити бажані результати.

3. Помилки бачення. Їх допускає той, хто слідує за метою, яка не цілком задовольняє, або взагалі не розуміє, навіщо робить те, що робить.

Нижче ми розберемо кожний з цих типів і розглянемо шляхи вирішення проблеми.

Тактичні помилки

Сем Карпентер став власником бізнесу в 1984 році. Сплативши перший внесок у розмірі 5000 USD, він придбав компанію у місті Бенд (Орегон) і перейменував її в Centratel. Його фірма надавала послуги цілодобового call-центру для клінік та інших організацій, які хотіли приймати дзвінки у будь-який час, але не були готові наймати для цього окремого співробітника. Карпентер сподівався, що з часом Centratel стане кращою компанією такого профілю в США.

Все пішло не так, як хотілося. У 2012 році в одному з інтерв’ю бізнесмен так описав той час:

«Я працював 80-100 годин на тиждень протягом 15 років. Вірите ви чи ні, але я паралельно самостійно виховував двох дітей. Я відчував себе жахливо і сидів на антидепресантах. Компанія була на межі банкрутства».

Одного разу вночі Карпентера відвідало осяяння. Бізнес приходив в занепад тому, що не було системності, необхідної для досягнення оптимальної продуктивності. Пізніше він скаже:

«Всі наші проблеми виникали тому, що кожен виконував завдання так, як вважав за потрібне».

Карпентер зрозумів, що систематизація допоможе його підлеглим працювати ефективно, а не постійно вирішувати проблеми, що виникли в авральному режимі. Він вирішив описати всі наявні в компанії бізнес-процеси.

«Наприклад, зателефонувавши на стійку реєстрації, клієнт повинен був відповісти на дев’ять питань. Щоб уникнути різночитань, ми один раз записали текст на автовідповідач. Ніяких помилок, і співробітники більше не витрачали на це час».

За два роки Карпентер задокументував кожен процес в компанії. В результаті довгої і копіткої праці було створено керівництво, де будь-який співробітник міг знайти опис необхідної процедури і покрокову інструкцію для її виконання.

В результаті власник бізнесу став працювати менше 10 годин на тиждень замість 100. Причина проста — працівники більше не потребували його постійному контролі. При виникненні тієї чи іншої ситуації вони брали в руки інструкцію і виконували її. Кількість збоїв скоротилося, ціни на послуги Centratel збільшилися і прибуток компанії виріс на 40%.

Centratel 30 років на ринку, кількість співробітників наблизилося до 60. Карпентер працює близько двох годин на тиждень.

Робота над помилками

У випадку з Centratel було і ясне бачення бажаного результату («стати провідною компанією такого профілю на ринку США»), і правильний вибір ніші (багато бізнесменів потребували послуг call-центру), але керівник і його співробітники не уявляли, як прийти до поставленої мети.

Три основні кроки, які допоможуть виправити ситуацію:

 • опишіть всі процеси. У mcdonald’s 35000 ресторанів по всьому світу, і тільки наявність інструкцій дозволяє дотримуватися незмінно високу якість продукту при наймі співробітників і відкритті нових закладів;
 • вимірюйте результати. Якщо ви — підприємець, підрахуйте, скільки продають дзвінків робите щодня. Якщо ви — копірайтер, проаналізуйте, як часто ви публікуєте нові статті. Не контролюючи результати, складно зрозуміти, яка з випробуваних тактик найкраще працює;
 • переглядайте і коректуйте тактику. З часом те, що не спрацював раніше, може принести чудові плоди, а те, що ви успішно застосовували, застаріє.

Стратегічні помилки

У березні 1999 року Джефф Безос, засновник Amazon, оголосив про запуск сервісу Amazon Auctions. Ідея була в тому, щоб скласти конкуренцію eBay і допомогти людям продавати онлайн що завгодно. Грег Лінден, який у той час працював над створенням програмного забезпечення для Amazon, згадує: «В цей проект було вкладено стільки сил! Співробітники компанії навперебій вносили свої пропозиції. Аукціон був створений з нуля всього за три місяці».

Завантажити книгу >>

Ідею чекав грандіозний провал. Через півроку після запуску керівництво зрозуміло це, і у вересні 1999 року світ побачив проект Amazon zShops, дозволяв усім бажаючим створювати свої онлайн-магазини для торгівлі на Amazon. І знову провал. Обидва сервісу сьогодні не працюють.

Але Amazon не здавався і ще раз спробував створити платформу для сторонніх продавців. У листопаді 2000 року був запущений Amazon Marketplace, де поряд з новинками від Amazon продавалися товари б/у. Це спрацювало. Marketplace мав приголомшливий успіх. У 2015 році на цьому майданчику відбулося 50% угод Amazon.com, принесли компанії 107 мільйонів доларів.

Робота над помилками

У 1999 році у компанії Amazon було чітке бачення місії («стати клієнтоорієнтованою компанією світу»). Рівень майстерності її співробітників був такий високий, що дозволив всього за 3 місяці розробити складну систему Amazon Auctions. «Навіщо» і «як» були зрозумілі, а от «що» робити — було незрозуміло.

Три основні кроки, які допоможуть виправити ситуацію:

 • запускайте швидко. Ви не дізнаєтеся, яка з ідей виявиться вдалою, поки не спробуєте. Планування, дослідження, дизайн — не головне. Пол Грехем каже: «Ви не почали працювати над своїм проектом, доти, поки не запустили його». Чим швидше ви протестуєте нову ідею, тим швидше зрозумієте, чи варто з нею возитися. Згадайте Amazon – три глобальних проекту всього за 20 місяців;
 • вкладайте в запуск проекту мінімум сил і грошей. Звичайно, не потрібно робити халтуру. Але і прагнути до досконалості на етапі тестування – зайве. До того ж, чим менше витрат, тим слабкіше ви прив’язані до тієї чи іншої ідеї. У вас не буде спокуси віддати перевагу стратегії, яка краще працює, ту, яка дорожче обійшлася;
 • постійно переглядайте стратегію. Ви не знайдете успішного бізнесмена, художника або винахідника, який би робив сьогодні те ж саме, що і на зорі своєї кар’єри. Компанія Starbucks, наприклад, більше десяти років поставляла іншим кавові зерна та кавомашини, перш ніж відкрила власні магазини. 37 Signals починалася, як дизайн-студія, а пізніше трансформувалася в компанію з розробки програмного забезпечення, яка коштує понад 100 мільйонів доларів. Nintendo виробляла гральні карти і пилососи, і лише потім перейшла до розробки відеоігор.

Занадто багато людей вважають, що якщо їх перша спроба провалилася, продовжувати не варто. Уявіть, що природа дала собі тільки один шанс на створення життя на землі. Але це не так – століттями триває еволюція, породжуючи все більш і більш досконалі організми. Не все виходить з першого разу. Зміна стратегії в процесі роботи – це нормально. Так влаштований світ.

Помилки бачення

Ральф Уолдо Емерсон народився в 1803 році в сім’ї пастора. За прикладом батька, він вступив до Гарварду і став священнослужителем. Кілька років потому, Ральф зрозумів, що не згоден з багатьма постулатами церкви. У 1832 році він покинув службу і провів рік, подорожуючи по Європі. Ця поїздка пробудила його уяву і принесла знайомство з видатними філософами та іншими творчими людьми. Низка подій призвела до того, що Емерсон вирішив стати письменником і створив твори, які цінують і сьогодні. Помилки бачення трапляються тому, що ви намагаєтеся досягти своєї мети або мети, що вас не задовольняє.

Робота над помилками

Три основні кроки, які допоможуть виправити ситуацію:

 • підведіть підсумки свого життя. Люди рідко знаходять час для того, щоб поміркувати про цінностях і цілях. Багато воліють плисти за течією і приймати життя такою, яка вона є. В теорії все добре, але якщо ви не визначитеся з власними цілями, то завжди будете реалізувати чужі мрії. Так, діти часто вибирають батьківську професію, а через роки усвідомлюють, що не хотіли цього. Хто я? Куди я йду? Чого я хочу досягти? Дайте відповідь на ці питання сьогодні;
 • визначтеся з тим, що не готові поступитися. Часто до таких речей помилково відносять стратегію, але краще, якщо це буде бачення. Тактика, стратегія, бізнес-модель — це деталі, і вони можуть змінюватися. А от бачення того, чого ви хочете досягти, має залишатися незмінним. В цьому випадку навряд чи ви відмовитеся від нього на догоду обставинами;
 • вчіться приймати критику. Критика з боку може служити індикатором проблем з обраною тактикою або стратегією, але рідко вказує на неправильне бачення. Якщо ви маєте намір домогтися успіху, доведеться навчитися аналізувати критичні зауваження і не втрачати при цьому впевненість в собі.

Важливе уточнення

Помилки різного типу можуть впливати один на одного. Наприклад, тактична здатна створити хаос, в якому ви можете вирішити, що у вас проблеми з баченням. Уявіть собі стан Сема Карпентера, якому доводилося працювати 100 годин в тиждень. Він міг легко повірити в те, що дарма вирішив почати бізнес, хоча насправді причиною його проблем-відсутність інструкцій для співробітників. Виберіть правильну тактику і стратегію, і бачення знову стане ясним.Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: