Цікаве ЅЕОведение: усе, чого ви не знали про просування сайтів

6

Привіт! Мене звуть Олексій Алексєєв, і це історія для Клубу Директорів про нашої компанії по просуванню сайтів. У статті я розглянув «гарячі» теми, які найчастіше хвилюють клієнтів:

• Як вибрати SEO компанію?
• Чи можна замовляти рекламу у агентства, сайт якого не знаходиться в ТОП-10 видачі?
• Які бувають гарантії в SEO?
• Чи можна вірити відгукам?

Готовий відповісти на будь-які питання в коментарях.

Як утворилася компанія «Розкрутка»

З одного боку був Микола, який, попрацювавши в пошуковій компанії Meta якийсь час, вирішив зайнятися просуванням сайтів на фрілансі. У той час це було досить просто. Досить коректно прописати ключові запити, купити посилання з допомогою сервісів на зразок сапи або сеопульта, і все — сайт через якийсь час опинявся в Топі.

З іншого боку був я, втомлений від офісної роботи у великій компанії. Думаю, ідея створити свій бізнес відвідує багатьох, а я ще й досяг стелі зростання, далі був тільки генеральний директор, тому я звільнився, щоб створити інтернет магазин з продажу автомобільних відеореєстраторів.

Справи йшли кепсько, дзвінків і продажів було дуже мало, поки наші з Миколою шляхи не перетнулися (ми вже були знайомі, спільно працювали над сайтом SFW, який я створив на початку двотисячних).

Він запропонував нам послугу оптимізації, по-моєму, за 250 доларів на місяць. Цією сумою ми мали, вона була не зайвою, але вже стало зрозуміло, що без реклами продовжувати працювати безглуздо. Заплатили.

Приблизно через пару місяців сталося диво. Наш сайт злетів на перші позиції, телефон просто розривався від дзвінків, ми за кілька днів продали все, що хотіли продати за місяць, і кинулися судорожно шукати товар по всій Україні для перепродажу, так як з Китаю він йшов дуже довго.

Мене вразила ця ситуація. Як можна за такий короткий термін і з невеликими вкладеннями підняти бізнес двом хлопцям, які до цього нічого не знали і не вміли? Нам довелося всьому вчитися на льоту, тому що ми не були готові до такого зростання. Що робити з гарантійними випадками, як обробляти замовлення, як вибудувати логістику…

Я усвідомив велику силу реклами і став активно цікавитися цим питанням. І тут Микола запропонував мені зайнятися розвитком продажів і клієнтської частини по SEO напрямку, а сам він взяв на себе технічну частину проекту — з’їм позицій, закупівлю посилань, оптимізацію сторінок і так далі. Мені це було цікавіше, ніж продаж відеореєстраторів, і так почалася історія нашої компанії «Розкрутка».

Таких випадків, як з магазином відеореєстраторів, було ще багато. Ми пишаємося тим, що всім цим компаніям допомогли вирости з нуля. Деякі зараз вже в статусі міжнародних, з офісами в інших країнах.

Ось така історія. Нам добре відомо, чого бояться власники молодих сайтів, які вирішили звернутися за послугами по просуванню. А раптом не вийде, а грошей немає (на старті їх майже ні в кого немає, є лише ентузіазм і готовність орати цілодобово).

Іноді ці побоювання справджуються, так як SEO — важлива частина, але далеко не весь процес продажу. Для того щоб бізнес успішно працював, повинен бути і хороший товар, та його постійна наявність, і налагоджена система гарантій та роботи з рекламаціями, ну і, звичайно, доброзичливий менеджер з продажу.

Не можна розраховувати тільки на рекламу, якщо ви не приділяєте уваги іншим пунктам, або ваша пропозиція не витримує конкуренції.

Чи складно працювати на ринку SEO?

У багатьох компаніях робочий процес зав’язаний на технарях, які все знають і вміють. Але варто їм зловити зірку або просто поринути в рутину, виходить якийсь новий алгоритм і все, поїзд поїхав без вас.

При цьому дуже часто такі специ не вміють розмовляти з клієнтами, продавати, йти на поступки і так далі. Думаю, Ви багато разів стикалися з ситуацією, коли або лікар, механік або сервисник — профі, але при цьому грубіян і неприємний у спілкуванні людина. Є фахівці, які люблять верстати, кнопки і комп’ютери, але не люблять людей — ось між ними і клієнтами треба вставляти продавців.

І при цьому доводиться постійно моніторити ринок, відстежувати зміни і нові технології, щоб швидко підлаштовуватися під ситуацію. Якщо людей мало і ви займаєтеся тільки однієї нішею, вихід такого оновлення, як Penguin, може вбити всіх клієнтів і бізнес в цілому (і вбивав свого часу).

Ми займаємося не тільки SEO. Ми давно і успішно налаштовуємо контекстну рекламу, створюємо сайти, беремося за замовлення, пов’язані з репутаційним менеджментом і SMM, тому не повністю залежимо від однієї людини або одного клієнта.

Ще одна велика складність (причому як для клієнтів, так і для агенцій) — відсутність однозначного бачення результату.

Клієнт зазвичай не ставить завдання у форматі « я хочу вийти на рівень 50 продажу продукту А в регіоні Z за період в три місяці», тому що не вміє формулювати цілі.

Вміла б — було б простіше: аналізуються конкуренти з схожими параметрами, джерела трафіку, показники відмов і так далі, після чого можна прогнозувати результат.

Стає зрозуміло: чи потрібна така сума на контекст, така сума на посилання і тексти, така сума на заходи у вигляді розсилок та реклами в соцмережах.

Але зазвичай приходить заявка «розкрутіть сайт». Причому клієнт вважає, що розкрутка полягає у виведенні якогось ключового слова, яке він сам придумав, на першу сторінку в Google.

Звідси ж, до речі, ростуть ноги у скептичного ставлення до агентств, що пропонують послуги просування — гроші заплачені, а результату немає. А він, виявляється, є, але не той, якого чекав клієнт.

Чи можна давати гарантії в SEO?

Реклама — це послуга, і її результат неможливо точно передбачити і, тим більше, гарантувати.

Ми програвали безліч угод і договорів лише на підставі того факту, що інші компанії пообіцяли гарантії, а ми їх не даємо.

Чому гарантії не мають сенсу і реально шкідливі і для клієнта, і для агентств?

По-перше, давайте розглянемо юридичну сторону питання. Як прописати в договорі, що саме гарантується і як результат вимірюється? Як довести факт гарантії? Google і Yandex є третьою стороною, тому неможливо гарантувати їх роботу. І, якщо справа дійде до суду, апелювати до прописаних у договорі гарантіям буде неможливо.

По-друге, це лукавство. Ніхто не може прямо впливати на позиції сайту в пошукових системах. Навіть якщо б у агентства були «свої люди» в Google, це було б неможливо.

По-третє, це негативно позначається на результаті. Щоб дотримати гарантії і не повертати гроші, агентство буде забивати в договір сміттєві запити, за якими сайт можна легко вивести в ТОП, але користі від них немає ніякої. Деякі пишуть так: «Ми будемо безкоштовно просувати ваш сайт, поки не досягнемо обумовлених позицій». Звучить солідно, але за фактом ніхто нічого не буде робити.

Є й відверте шахрайство. Наприклад, трафік накручується ботами, і сайт отримує приріст у 10 000%.

Чи варто вірити відгукам про компанії?

У сфері послуг в цілому і в SEO зокрема прийнято поливати брудом конкурентів. Згадайте — коли ви міняєте лікаря, новий завжди критикує попередні призначення (виписував ліки не ті, лікування потрібно було зовсім інше і так далі).

SEO — складна тема, як і будь-яка айтишная, рівень знання у клієнтів знаходиться на недостатньому рівні, і вони переживають, щоб з них не здирали гроші просто так. Але зазвичай вони не намагаються вникнути в тему самостійно, щоб оцінити роботу, а замовляють аудит в інших SEO компаній.

Результат у 99% випадків однаковий: «У вас все погано, сайт не оптимізований, посилання неякісні, вас зафильтрует ось прям завтра, але ви йдіть до нас, тільки ми знаємо, як треба».

Спочатку ми гостро реагували на це. Навіть собі шкодили — знаючи про дуже низький рівень «аудитора» говорили клієнтам: « Ну, йдіть, спробуйте, потім зрозумієте різницю!». Клієнт йшов, реально встрявав, втрачав всі позиції, трафік і інше, але, зрозуміло, до нас вже не повертався. Ніхто не хоче визнавати, що він зглупив. Тому зараз ми терпляче й докладно відповідаємо на кожну претензію або зауваження, навіть якщо вони реально абсурдні.

Адже коли є докладний і грунтовний відповідь на кожне питання, з’являється спокій через свій сайт. Зрештою, це сайт клієнта, його гроші, і він має право хвилюватися і перевіряти виконавця.

Головне, щоб не було, як в анекдоті:
— Ви експерти. Нічого в цьому не розумію, хочу, щоб ви сказали, як треба робити!
— Гаразд, треба робити ось так!
— Ні, я не згоден!

Ну і з вищенаведених причин, намагайтеся перевіряти реальні відгуки в інтернеті. Якщо відгук написано без подробиць, в загальних рисах, швидше за все, він замовний.

У свою чергу, можу сказати, що ми ігноруємо питання про конкурентів. Не говоримо ні хорошого, ні поганого. Тому у нас не можна отримати відповідь на запитання: « А що ви скажете про компанію N?».

Дуже часто задають таке питання: «Як можна замовляти просування або рекламу у агентства, сайт якого не знаходиться в ТОП-10?».

Давайте розберемося, як вибрати SEO агентство.

Питання здається логічним — яким чином сеошники просунуть мій сайт, якщо вони не можуть просунути? «Чоботар без чобіт»?Є кілька важливих моментів.

По-перше, якщо ви дізналися про компанії, на її сайті і вивчаєте інформацію про послуги, то чи є різниця, на якій позиції в пошуку він знаходиться?

По-друге, Ви не знаєте цілей і завдань сайту агентства, не бачите картину цілком. Наприклад, один з клієнтів запитав: «А чому Ви не на першому місці за запитом «розкрутка сайту Полтава»?». Для нас це регіональний запит, а ми просуваємо себе по високочастотним запитам, без прив’язки до регіону, тобто просто «розкрутка сайту» або «просування сайту».

По-третє, алгоритми постійно змінюються. Щороку виходять сотні оновлень алгоритму Google. І список ТОП-10 теж змінюється. Коли-то на профільному форумі searchengines кияни хвалилися тим, що вони на першому місці, і говорили, що ніхто і ніколи їх звідти не зрушить. А коли вийшов Пінгвін, їх прибанило, і вони три рази міняли домен. Треба зазначити, що вони досі працюють, хоч і розділилися, і знову в Топі, хоч і не на першому місці.

Крім алгоритмів, є така штука, як «бонус новачка». Google деяким новим сайтам дає короткостроково перші місця, щоб про них дізналися в мережі. Нечастное явище, але буває. В такий момент, зрозуміло, видача змінюється.

Є і «чорні» методи швидкого виходу в ТОП. Правда, ненадовго, але шахраям цього достатньо. Створюються сайти, вони накручуються спамнимі методами, збираються заявки, після чого агентство благополучно зникає. Якщо на сайті, який знаходиться в Топі, немає нічого, крім телефону, зачекайте пару тижнів. За два тижні нічого не станеться, а потім вже залишайте заявку.

По-четверте, дивіться на позиції не веб-сайту агенції, а сайтів його клієнтів. Настільки важливо, як вони просувають себе самі, якщо вони будуть просувати вас? Ми, наприклад свій сайт оновлюємо рідко, так як багато клієнтів приходить за рекомендацією. Є великі агентства з клієнтами рівня Coca-Cola, у яких немає ні позицій, ні трафіку.

Дивіться на історію компанії. SEO-просування — це дуже відповідальний крок, союз на тривалий період часу. Не будьте легковажними, перевіряйте всі дані, які ви можете знайти. Приміром, чи є вони насправді Google Partner? Подивіться попередню версію сайту — деякі пишуть «ми на ринку 8 років», а якщо відкрити сайт archive.org виявляється, що 8 місяців. І так далі.

Чому варто вибирати нас?

Є такий термін в маркетингу — Elevator pitch. Думаю, багато хто знає, що це таке. Хочу розповісти про те, як усвідомив важливість навички швидкої самопрезентації.

Досить давно, від найбільших конкурентів, до нас прийшов потенційний клієнт. З величезною сумою договору, це був цілий завод. Ось значить йдуть переговори, йому все подобається, і звучить таке питання:

— «Готовий почати з вами працювати, якщо назвете три причини, що вигідно відрізняють вас від *******?».

Я почервонів, почав щось бекати, не пам’ятаю навіть, що наговорив в той момент, але ми уклали договір.

Після того випадку ми детально розібрали свої сильні сторони і завчили їх все, дуже рекомендую зробити це й вам:

Перша причина — це, звичайно, досвід. Ми вже зробили більшість помилок, які молодим компаніям ще належить зробити. Деякі здаються такими банальними, що зараз про них навіть смішно говорити. Але коли вони відбуваються, то не до веселощів.

Наприклад, клієнт забув продовжити домен, поїхав у відпустку до Єгипту і відключив всі телефони. Так як домен відключився, гугл викинув сайт з індексу, всі позиції звалилися, бізнес зупинився. Могло б бути ще гірше, домен могли перехопити конкуренти, тобто, втратити його можна було назавжди.

Тепер дані по терміну оплати домену є у кожного менеджера проектів в чеклісті на обов’язковій перевірці, і ми за три місяці починаємо нагадувати клієнту, що пора продовжувати сайт.

І таких дрібниць, які насправді не дрібниці, велика кількість, їх список постійно росте. Наприклад, багато хто не знають, що встановлення ssl-сертифіката може обрушити позиції, і категорично не можна його ставити перед початком сезону у клієнта.

Друга причина не менш вагома, а може навіть і більше. У свій час ми шукали сторонній сервіс для відстеження позицій. Всі вони були з якимись недоліками: довго збирали позиції, дорого коштували і так далі. Вирішили створити цей продукт самі, всередині, з урахуванням своїх потреб.

І він вийшов суперовими. Успішно продається під окремим брендом за кордон, що не дивно, так як це зроблено сеошниками для сеошників.

А у нас вийшла своя власна (inhouse) система для сеомониторинга. Це професійна, дуже складна система для контролю і аналізу сайтів. Позиції, конверсії, помилки, ті ж домени і так далі, все це відстежується і дуже спрощує, прискорює і здешевлює роботу.

Третя — це наша команда. Я пишаюся всіма працівниками і тим фактом, що мені випала честь з ними працювати. Вимоги до них просто неймовірні. Щоденне навчання: кожен квартал нова тематика, яку ми окремо розучуємо і здаємо іспити. Недоторканних немає, яку б посаду людина не займав, він повинен вивчити і здати тему.

З персоналом складності, напевно, схожі по ринку, так як нашої послуги не вчать у вузах. Тому для нас важливо, щоб був добрий чоловік, а проводимо навчання всередині компанії. Винятком є лише веб-майстра і програмісти, але навіть програмісти у нас навчаються величезної кількості речей заново. Після обов’язкової сертифікації Google Analytics вони починають розуміти призначення кожної кнопки і суть процесів, що відбуваються на сайті.

Такий підхід з одного боку дуже сильно гальмує зростання — ми не можемо за один день додати 3-5 чоловік на напрям і не робимо агресивної реклами, тому що просто не впораємося з потоком заявок.

З іншого боку, у нас немає плинності. І багато клієнтів, які повертаються до нас, спробувавши інших на ринку, часто дивуються, коли дізнаються, що з ними будуть працювати ті ж люди, що і два чи три роки тому. Це дозволяє нам тривалий час залишатися в статусі невеликої сімейної компанії, без зарегульованих до гвинтиків посадових інструкцій і відміток часу приходу на роботу.

Яка місія компанії «Розкрутка»?

Місії у нас як такої немає, вважаємо це даниною моді. У нас є принципи:

• Висока ділова репутація на ринку.

Ніколи не торгувати репутацією. У кожного бувають в житті моменти, коли виникає спокуса зробити це.

Клієнт помилково двічі оплатив рахунок — повідомити або забути про це, а раптом не помітить?

Підтасувати звіти, намалювати гарні результати, щоб вирвати ще пару оплат перед тим, як це розкриється?

Брати в роботу сайт з повіями, торгівлею наркотиками або з фінансовими пірамідами?

Розкрити новому клієнту дані старого за статистикою та аналітикою, якщо старий вже пішов?

Відповідь одна — ні!

Ми, звичайно, не святі. Були помилки, на яких ми вчимося, але це наш перший принцип. І найважливіший.

• Кожен співробітник компанії повинен мати умови для зростання у відповідності зі своєю кваліфікацією.

Тут, думаю, все зрозуміло без додаткових коментарів. Це стосується як оплати праці, умов, так і підвищень і всього іншого.

• Бізнес повинен приносити хороший прибуток.

Зрозуміло, ми не альтруїсти. Наша робота повинна оплачуватися. Ми хочемо, щоб Ви платили нам гроші, постійно і багато. І у вас для цього повинна бути єдина причина — ми повинні приносити вам більше, ніж ви платите нам. Набагато більше!

І ми це робимо з 2010 року.

Вдалих продажів!
Високих конверсій!Олексій Алексєєв

Співзасновник
В
Розкрутка

Оперативне і стратегічне управління.
Спеціалізуємося на розвиток малого і середнього бізнесу.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
ПДВ 5%. Чим ще для бізнесу Емірати краще Європи. Історія жінки-підприємця в ОАЕ


Як я відкрив своє кадрове агентство в одних трусах


Я міг торгувати силіконовими пиписьками! Історія про пошук роботи


Емоційне вигорання: 7 кроків для перезапуску власного життя


MBA в Росії — марна трата грошей чи реально потрібна річ?


Як купити прибуткову ферму на Балі за 1000$. Історія фермера Олега ЛадогиАвторизуватися для коментування: