Ваш ключовий співробітник звільняється. Без паніки!

7

Причини звільнення цінних співробітників і способи їх утримати

Одна з найбільш неприємних управлінських процедур — звільнення. Добре, якщо ви самі вирішуєте розлучитися з недбайливим працівником: готуєтеся, підбираєте слова і підстави. Але трапляється, що цінний співробітник пише заяву за власним бажанням. Для керівника цей момент зазвичай настає несподівано. Що робити — намагатися утримати або відпустити з миром? Про цю дилему піде мова в статті.

Чому цінний співробітник може захотіти піти?

Перш за все, коли у вас на столі з’являється заяву за власним, потрібно розібратися, чому було прийнято таке рішення. Різні джерела називають практично однакові причини:

Але ми-то з вами знаємо, що справжню причину нам відкриють далеко не завжди. Керівникові доводиться стати трішки психологом, щоб докопатися до істини.

Рекомендуємо прочитати статтю Андрія Зінкевича про причини звільнення кращих співробітників.

Заяву про звільнення, як форма протесту

Одного разу до директора компанії «А» надійшла заява про звільнення відразу від цілої бригади монтажників (5 осіб).З урахуванням того, що штат фірми складається з 30 осіб, така втрата кваліфікованих працівників була б вельми відчутною. Стався відверту розмову з кожним із тих, хто звільняється. Причиною масового результату став стиль управління нового начальника, якого рік тому поставили в надії, що він налагодить дисципліну і систему ефективної роботи.

Директор поговорив з начальником і задав йому просте питання: «Якою ти бачиш вихід із ситуації?». Начальник у всьому звинувачував монтажників, секретаря, самого директора, загалом, всіх, крім себе. Директор прийняв рішення звільнити начальника, бригада залишилася працювати.Через деякий час призначили іншого керівника, який знайшов підхід до монтажникам, і робота пішла ефективніше.

Заяву про звільнення, як маніпуляція

Ще один приклад: ключовий співробітник приходить із заявою про звільнення і оголошує, що конкуренти пропонують йому більш високу зарплату. Що будемо робити? Співробітник дійсно цінний і приносить прибуток компанії, давайте піднімемо йому зарплату! Відмінно, але де гарантія, що через півроку його апетити знову не виростуть? Як зрозуміти, це шантаж або йому дійсно потрібні гроші, а все інше в нашій фірмі його влаштовує?

Фахівці з управління рекомендують запропонувати підвищення рівня зарплати, але при цьому додати відповідальності, функцій, підлеглих і т. д. Якщо працівник погоджується взяти на себе додаткове навантаження, зітхнемо з полегшенням і продовжимо співпрацю. Якщо ж почнуться «торги» або капризи, відпускайте його з миром, нічим хорошим спроби утримання «зірки» зазвичай не закінчуються.

Особисті причини звільнення

Буває, що звільнитися спонукають і особисті причини, що стосуються сім’ї співробітника: хвороба близького родича, переїзд в інше місто, народження онука та ін. Тут зупинити звільнення допоможе особисту розмову і, можливо, спільно вам вдасться знайти варіант залишити працівника і допомогти йому у вирішенні сімейних проблем.

Ми, звичайно, за людяність, але business first. Головна мета — зберегти співробітника і налагоджені бізнес-процеси, які з ним пов’язані. Прийнятними рішеннями можуть стати вільний графік або скорочений робочий день, додаткова навантаження, щоб мати можливість найняти доглядальницю, або призначення помічника — варіантів досить багато.

Утримати працівника або відпустити? Вирішувати вам!

Ситуація зі звільненням ключового співробітника завжди делікатна, і роботодавець повинен зважити всі плюси і мінуси, розглянути ситуацію та її наслідки з усіх боків.

Ось така табличка вам в допомогу. Ви можете доповнити її аргументами зі свого керівного досвіду.

Кожну ситуацію звільнення необхідно аналізувати і приймати рішення, враховуючи всі нюанси. Так, непросто, але хто це зробить, якщо не керівник!?

Як убезпечити бізнес від звільнення ключового співробітника?

До цих ризиків справжній керівник повинен бути, як піонер, завжди готовий. Не приймати звільнення ключової фігури на свій рахунок, як зрада чи ніж у спину. Бути трошки Буддою або Соломоном, який завжди знав, що «і це все пройде».

Щоб мінімізувати ризики і убезпечити себе, необхідно налагодити систему, прописати всі бізнес-процеси, щоб новий людина максимально швидко зміг вникнути і почати ефективно працювати. І, що найголовніше, придивлятися до ключовим співробітникам, знати, чим вони дихають, у кого які проблеми, які цілі, інтереси і страхи.

Ну а верх професіоналізму керівника — передбачати можливі причини звільнення і усувати їх ще до того, як у співробітника назріє бажання звільнитися. Пам’ятаєте, у Сунь Цзи: «Перебуваючи в порядку, чекають безладу; перебуваючи в спокої, чекають заворушень; це і є управління серцем».

Що можна зробити?

  • подбати про своєчасне просуванні по кар’єрі, зростання зарплати та навчанні ключових фігур,
  • ставити цікаві і складні завдання,
  • виховувати кадровий резерв, завжди мати «запасних гравців» , які можуть оперативно зайняти місце, що звільнилося, і не допустити провалу,
  • давати заробляти на основі системи зрозумілих KPI,
  • запобігати конфлікти в колективі з-за стилю керівництва менеджерів,
  • хвалити і визнавати заслуги і успіхи.

А що рекомендують фахівці з підбору персоналу?

Як експерти вирішують дилему «звільнити не можна залишити»? Ми запитали, чи варто утримувати співробітників, і якщо так, то якими методами, і ось що дізналися…Ольга Игамратова

керівник ТОВ «Баланс Плюс» (Сочі)

Займаємося підбором персоналу понад 12 років. Плюс я сама — керівник консалтингової компанії. Я прихильник звільняти без церемоній. Досвід показав, що ніякі вмовляння, KPI не допомагають. Якщо працівник почав дивитися «наліво», результат визначений. Питання часу.

Наведу три приклади.

1. Внутрішній аудитор. В його обов’язки входила перевірка правильності ведення бухгалтерського обліку рядовими бухгалтерами замовникам, які звернулися за бухгалтерськими послугами. Вона була божественна в роботі. Жодного нарікання.

В один день приходить і кладе заяву про звільнення на стіл. Питаю, що сталося? Їй просто набридла бухгалтерія. У вільний час ходила на курси фотографів. У підсумку вона повністю змінила професію. Пропрацювала вільним художником 5 років і зараз знову повернулася до роботи внутрішнього аудитора в бухгалтерську фірму.

Причиною звільнення стала зміна професії.

2. Провідний спеціаліст по веденню бухгалтерського обліку. Вела один з об’єктів в якості бухгалтера-аутсорсера. Ми її сповістили, щоб вона була готова до перевірки нашого внутрішнього аудитора. На другий-третій день кладе заяву про звільнення. Запитуємо, в чому справа, відповідає, що чоловік не дозволяє працювати. Це типова відмовка. Мама, тато, чоловік. Ми їй нагадали, що призначена перевірка якості її роботи. Проведемо аудит, через 2 тижні відпрацювання звільняйся, будь ласка.

Треба зазначити, що із замовником у договорі був обумовлений пункт, що ми не маємо право міняти бухгалтера — виконавця контракту протягом року (терміну дії контракту), інакше — припинення договору.

Після нашого нагадування дівчина взагалі перестала виходити на зв’язок і роботу.
Передала через кур’єрів, що цілих три дні вагітна і їй показано лежати. Ми їй сказали, ок, працюй лежачи. Привеземо тобі документи і ноутбук. Нічого не допомогло.

З цією дівчиною ми судилися. Суд, як роботодавці програли, з клієнтом контракт втратили. Були суцільні збитки і осад досі.

Тут причиною стало некомпетентність спеціаліста і відсутність тотального контролю. Аудит було вирішено провести через шість місяців з початку її роботи. А треба було раз на місяць.

3. Випадок з практики клієнта, який ми спостерігали. Починаючому бухгалтеру з досвіду, головному з посади призначили такий обсяг роботи, який вона не в силах була виконати. 8-ми годин робочого часу було дуже мало.

Перший раз вмовили не звільнятися, зробивши ротацію. Другий раз казали, пояснивши який карколомний кар’єрний успіх її очікує. Третій раз умовили, натиснувши на почуття відповідальності. Четвертого разу не було. Мовчки написала заяву про звільнення, швидко у всіх підписала обхідний лист і пішла. Без відпрацювання. За 15 хвилин.

Причина — багатозадачність.Вікторія Сироватська

керівник проектів рекрутингового агентства «Золота Персона» (Москва)

Якщо працівник вирішив звільнитись, рано чи пізно це станеться. Не варто утримувати ключового співробітника, який вирішив піти. Ви можете дати йому шанс повернутися, після поспішного рішення про звільнення. Не женіть його, а дайте час все оцінити і обдумати. Адже що б ви не говорили, він вже прийняв рішення, і ваші доводи він все одно не почує. Навіть якщо його втримати на якийсь час, він все-таки піде.

В іншій компанії він оцінить і порівняє атмосферу і вже остаточно прийме рішення, де йому краще працювати. Якщо рішення на користь вашої компанії, тоді дійте і пропонуйте реальні умови, які будуть комфортні двом сторонам, як партнерам. Тільки таким чином, потрібний вам співробітник залишиться в компанії.

Але якщо ви розумієте, що рішення на користь іншої компанії, краще залишитися в хороших відносинах з ним. У разі чого, завжди можна до нього звернутися. Якщо він попросить про рекомендаційному листі, не відмовляйте, а порекомендуйте з кращого боку. Він це оцінить.

Не варто засмучуватися, що пішов ключовий співробітник, навіть, якщо він працює з клієнтами. Залучіть нового співробітника, а своїх клієнтів до цього підготуйте. Буває, що співробітник намагається відвести вашого клієнта, перехопити цю ініціативу, і запропонуйте клієнтам кращі умови роботи з вашою компанією. Надійні клієнти оцінять це по достоїнству.

А щоб від вас не йшли потрібні вам співробітники, моніторте персонал, заохочуйте, ставте нові завдання, влаштовуйте свята.Світлана Пустовалова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: