Василь Васильович Саушкин: бізнес не страйкує проти 54-ФЗ, як далекобійники проти «Платона», тому що це прогрес, а не обдиралово

5

З 1 липня 2017 підприємцям (окрім винятків — див. сайт закону «про онлайн-касах») доведеться перейти на використання нової контрольно-касової техніки. ККТ, підключена до інтернету, відправляє дані про кожну продажу на пошту/телефон покупця, і в податкову службу через операторів фіскальних даних (ОФД). Навколо 54-ФЗ багато чуток і хвилювань.

Щоб відкинути цю «лушпиння», ми зібрали найбільш популярні в інтернеті питання по 54-ФЗ, відповіді, статистику та думки експертів. Серед них — засновник і керівник компанії «Ролекс СД» (компанії-постачальника касової техніки) Василь Васильович Саушкин.

1. Чому бізнес говорить, що «онлайн-каси» — це новий ЄДАІС або «Платон»?

Про те, що онлайн-каси будуть так чи інакше вводитись, бізнес-співтовариство чуло ще з 2015 року, але, очевидно, за національною звичкою, чекало, поки «вдарить грім». Зрозуміло, що в кризу, наляканий труднощами запуску історії з ЄДАІС, а також підігрівається чутками і домислами, бізнес чогось не розуміє і боїться.

Нова редакція 54-ФЗ вносить в касовий облік серйозні зміни. На думку В. о. Саушкіна, багато підприємців до недавнього часу існували практично в кам’яному столітті, з ручним урахуванням в зошитах, «на коліні» — тому страх перед радикальними змінами цілком зрозумілий.

2. Кому це вигідно?

Існує думка, що на законі збагатяться виробники касового обладнання і ОФД, однак це не так. На думку В. о. Саушкіна, хто вважає, що 54-ФЗ — це «зруб бабла з бізнесу», або не розуміє складності системи, або навмисно нагнітає істерику.

«Якщо хтось прагне «злупити олимпиарды рублів з жебрака бізнесу» — то йому доведеться вкласти олимпиарды ж карбованців на побудову системи зберігання, обробки, захисту даних. У цьому складному процесі беруть участь сотні розробників, виробників, провайдерів і т. д. Власне, тому закон так довго доопрацьовувався: щоб вийти на якісно новий рівень обробки даних, потрібно сто разів продумати алгоритми і двісті разів їх перевірити!»

Стратегічно зміни вигідні всім.

Державі простіше збирати податки в прозорій системі обліку.

Покупці захищені краще, ніж раніше, — від придбання «сірого» товару, який в новій парадигмі збувати неможливо, і від відмов повернення товару з причини втрати чека (тепер всі дані «виймаються» з системи в будь-який момент).

Підприємці в новій системі автоматизують товарний облік, покращують товарний портфель і мінімізують помилки обліку. ФНС рідше виїжджає з перевірками і тепер тільки в ті торговельні точки, від яких не приходять дані або постійно «падають» помилки.

3. З довгою перспективою зрозуміло, а що з конкретною користю прямо зараз?

  • через півроку у бухгалтера — менше турбот: касова книга скасовується, вся комунікація з ФПС може вестися онлайн, не треба зберігати тонни Z-звітів;
  • вже зараз можна економити до 20% обороту на мінімізації помилок і махінацій персоналу — саме в таку суму обходяться ці «дрібниці» російським підприємцям за статистикою;
  • можна отримати зростання обороту за рахунок модернізації: оновивши існуючу касу або термінал, ви отримаєте інтеграцію ККТ з платіжними системами і РОЅ-терміналами, або відразу купити серйозну ККТ з терміналом і новими корисними «хмарними» функціями. За статистикою, можливість оплати карткою дає +15-20 % до обороту!
  • вже зараз не треба ходити в податкову — зареєструвати обладнання можна онлайн;
  • вже зараз комерсанту простіше працювати з асортиментом — по мірі накопичення даних, з’ясовувати потреби конкретного покупця буде простіше, значно швидше можна аналізувати і робити покупки маркетингові пропозиції;
  • через півроку-рік маркетологу простіше працювати з клієнтом — всі дані в потрібних для аналізу розрізах допомагають звертатися до кожного клієнта особисто-адресно;
  • швидше за все, найближчим часом законодавчо будуть затверджено податкове вирахування для малого бізнесу, який частково компенсує витрати на купівлю ККТ.

4. Навіщо потрібні ОФД? Чому не можна передавати безпосередньо дані у ФНС?

Кожен повинен займатися своєю справою: підприємець — торгувати, а ФНП — обчислювати податки.

Василь Саушкин каже:

«Уявіть, якщо всі каси будуть відправляти свої дані прямо в ФНП — валом, без буфера. Хто там буде сортувати інформацію, що надходить, і завдання це податкової?».

Для цього і є ОФД, data-центр і реальний помічник бізнесу, який зводить дані, передає їх у ФНС і перевіряє коректність отримання.

5. Скільки коштує переобладнатися?

15 — 60 тис. рублів коштує ККТ в залежності від моделі, а в список на сайті ФНС постійно вносяться нові моделі кас і доповнюється лист кас, які можна модернізувати з урахуванням нових вимог.

Модернізація постане в 4-10 тис. рублів залежно від моделі, близько 4-5 тисяч рублів у рік піде на інтернет, і від 3 до 5 тисяч рублів — на обслуговування в ОФД. До речі, обслуговування нової ККТ дешевше, ніж старих кас!

6. Що робити, якщо немає інтернету?

Є послаблення для важкодоступних регіонів з проблемним інтернетом. Взагалі, основна адаптація закону виробляється саме на регіональному рівні, наприклад, в деяких Північних і далекосхідних областях на рівні регіонів обговорюється розширення списків населених пунктів без інтернету».

7. Чому виникає дефіцит з обладнанням?

За статистикою профільних видань, до зими 2016 майже половина бізнесменів навіть не ознайомилася з законом. Схаменувшись 1 лютого, коли зміни вступили в силу (на облік стало можливо поставити тільки нову ККТ), підприємці кинулися замовляти каси. Ажіотажний попит створив дефіцит і підстьобнув істеричне міфотворчість.

Насправді виробники працюють безперебійно (випущено близько 2,5 млн кас). Щотижня розширюється список ККТ, буквально щодня виникають ІТ-рішення і сервіси по оптимізації, обліку, зворотного зв’язку або мобільному еквайрингу.

8. Що робити інтернет-магазинах? Ставити цілі «ферми кас»? Відмовлятися від онлайн-оплати?

Дійсно, 54-ФЗ зрівнює процедури офлайн та онлайн продажу. Якщо в офлайні до однієї каси звертається тільки один покупець, то в онлайні неможливо прорахувати заздалегідь, скільки людей одночасно будуть оплачувати свої покупки — а значить, незрозуміло, скільки кас одночасно повинні їх обробляти.

А за законом кожна оплата тут же повинна бути урівноважена» чеком. При тому, що люди купують онлайн частіше вночі, e-commerce потрапляє у складне становище – незрозуміло, скільки кас і операторів-касирів має працювати цілодобово.

Представники НАДТ, Мінпромторгу, ФНП прагнуть врегулювати ситуацію. В цей же час, вже є сервіси, які готові взяти на себе автоматичну розсилку онлайн-чеків (відсоток від продажу).

Деякі дрібні інтернет-магазини планують взагалі відмовитися від онлайн-оплати, по крайней мере, до тих пір, поки закон не запрацює на повну силу. У цьому немає нічого фатального для бізнесу, тому що до літа труднощі переходу так чи інакше переростуть в статистику помилок і рішень, і ситуація виправиться за сприяння і держави, і бізнесу.

9. Хтось взагалі таке робив коли-небудь?

Так, Росія тут далеко не першопроходець. З 2005 року на онлайн-касах працює Південна Корея, з 2008 року GPRS-каси працюють в Сербії та Швеції.

Україна, Грузія, Болгарія, Німеччина, Чорногорія, Австрія, Казахстан, Канада та інші вже прямо зараз вийшли або виходять в онлайн.

Схеми та умови переходу різні — наприклад, у Чехії на онлайн-каси перейшли заклади харчування, а далі – інші бізнеси.

У Росії варіанти переходу на онлайн-каси обговорювалися більше 2 років, і в результаті був обраний шлях тотального, але поетапного переходу.

10. У Росії хтось вже працює на новому обладнанні?

Сьогодні близько 10 тисяч нових кас реєструється щодня. За даними ФНС, встановлено близько 130 000 ККТ, на них вже друкуються десятки мільйонів чеків. Хоча багато хто боїться посилилися штрафів за неустановку або помилкову роботу ККТ, поки немає даних про глобальні проблеми нинішніх користувачів.


Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: