Вчимося делегувати. 7 головних правил для керівника

5

Делегування спрощує життя і допомагає виділити час на дійсно важливі проекти. Але, виявляється, воно позитивно впливає і на тих, хто отримує в своє розпорядження нову ділянку роботи.

Кейт Мацудайра (Kate Matsudaira), досвідчений тимлид, розповідає про те, яких правил варто дотримуватися при делегуванні завдань, щоб воно пішло на користь.

Почавши свою кар’єру в якості молодшого інженера, я не могла дочекатися підвищення. Регулярно перечитувала внутрішню документацію, що регламентує просування по кар’єрних сходах, і оцінювала свої досягнення у відповідності з нею. Тоді я ще не розуміла, що значить бути старшим спеціалістом.

Старший інженер повинен бути підкований в технічному плані, вміти спілкуватися з людьми, швидко приймати рішення в неоднозначних ситуаціях, прагнути до зростання і нести відповідальність за інших людей. Можна сказати простіше — він повинен бути лідером.

Я працювала з багатьма талановитими інженерами і помітила, що вони надають можливості для розвитку усім, хто поруч. Якщо такі люди приходять в команду, оточуючі стають більш продуктивними і мотивованими.

Навіщо делегувати?

Різниця між інженером та старшим інженером — в умінні навчати і розвивати своїх колег. Важлива складова навчання — делегування.

Якщо навчитися правильно делегувати, відбувається ось що:

 • раптово з’являється час для роботи над новим проектом. Вам більше не потрібно витрачати його на рутинні дії, контролювати кожен крок і виправляти чужі помилки;
 • ви спостерігаєте за тим, як колеги ростуть і вчаться, беручи на себе все більшу відповідальність і «прокачувати» свої вміння;
 • ви помічаєте, що люди навколо стають більш продуктивними і працьовитими, маючи можливість вчитися на своїх помилках і приймати нові виклики.

Чому деякі керівники бояться делегувати?

 • коли ви — єдиний, хто розбирається в тонкощах роботи системи, всі знають про вас і звертаються за допомогою. Усвідомлювати свою незамінність приємно;
 • всім нам подобається працювати над тим, чим ми є експертами;
 • ви переживаєте про те, що ті, кому буде передано проект, зведуть нанівець всю виконану раніше роботу;
 • на те, щоб пояснити іншому, як працює система, потрібно більше часу, ніж на самостійне виконання завдання. А хто не любить бути ефективним?

7 правил успішного делегування

Навіть якщо ви усвідомлюєте всі плюси, делегування залишається складним завданням. Доведеться не тільки навчитися довіряти іншим, але і правильно оцінити обсяг необхідної їм для розвитку інформації. Спираючись на особистий досвід, я склала список з семи основних правил успішного делегування:

1. Змініть своє мислення.

Ви, думаю, чули фразу:

«Дайте людині рибу, і він буде ситий один день. Навчи людину ловити рибу-і він буде ситий все життя».

Її можна застосувати і до роботи.

Якщо вам шкода часу, який доведеться витратити на пояснення, то ви ніколи не зможете навчити чогось іншого. Звичайно, швидше зробити самому. Але ви повинні зосередитися на перспективах, а не на поточної ефективності.

2. Передавайте справи поступово.

Почніть із легких завдань — наприклад, з виправлення простих помилок, написання тестів або розробки документації. Це дозволить людині розібратися в процесі і не отримати шок від раптово звалилося на нього обсягу робіт. Важливо також, щоб ці завдання не були терміновими.

Завантажити книгу >>

3. Дозвольте людям знаходити рішення самостійно.

Почувши питання, ми завжди прагнемо відразу на нього відповісти. Це зрозуміла, але не сама вірна реакція. Наступного разу постарайтеся стриматися і замість готового рішення запропонувати колезі відповісти на такі питання:

 • які способи вирішення проблеми ти вже випробував?
 • ти кажеш, що намагався. Що саме ти робив?
 • які матеріали ти вивчив? Не зміг розібратися?
 • ти шукав ___________________________? (Замість пробілу підставте те, що ви використовуєте в аналогічній ситуації, щоб знайти відповідь).

Потрібно продемонструвати, як ви зазвичай вирішуєте завдання такого типу, а не пропонувати варіанти.

4. Допоможіть скласти план.

Не дозволяйте людині діяти на свій розсуд — попросіть написати план і показати його вам. Обов’язково дайте зворотний зв’язок (в ідеалі — задаючи навідні запитання, а не пропонуючи готові рішення). Така спільна робота допоможе вам відчувати себе впевненіше, а колеги — використовувати ваші знання і досвід.

5. Виберіть спосіб контролю.

Це необхідно робити кожен раз, коли хтось у вашій команді отримує нові обов’язки та відповідальність. Подумайте, яка інформація і як часто вам потрібна, щоб розуміти, як просувається робота, та узгодити графік зустрічей з певною регулярністю. Важливо зробити так, щоб отримати необхідні дані можна було, не відволікаючи людей і не прискіпуючись до деталей.

6. Не прагніть до досконалості.

Людина, яка освоює нову для себе область, навряд чи зрозуміє все правильно з першого разу. До того ж, у кожного з нас є свій підхід до вирішення завдань. Будьте готові до цих відмінностей і змиріться з тим, що інші люди роблять не так, як ви. Якщо турбуєтеся про чином, на старті не забудьте розповісти виконавцю про свої критерії оцінки якості виконання завдання.

7. Створіть команду лідерів.

Нещодавно я прочитала книгу Девіда Маркету (David L. Marquet) «Turn Around the Ship!: A True Story of Turning Followers into Leaders» і закохалася в неї. Один з головних уроків, який я винесла, полягає в наступному: бути хорошим лідером, значить, дозволити людям навколо стати експертами в своїх областях.

Коли хтось із членів команди звертається з питанням, я питаю: «Як ти думаєш, що я скажу?». В більшості випадків відповідь збігається з моїми думками.

Якщо цього не відбувається, я розумію, що виконавцю не вистачає якоїсь важливої інформації, якої я знехтувала при постановці завдання. Такий підхід змінив моїх колег — вони перестали задавати мені питання і замість цього почали давати рекомендації і просити підтвердження.

Навчати інших і делегувати — складні завдання, але, навчившись цьому, ви станете ще більш цінним для своєї команди. З цього моменту ви з експерта перетворитеся в людини, здатної допомогти іншим стати краще. Що може бути цікавіше, ніж працювати з таким фахівцем пліч-о-пліч?Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: