Вільна економічна зона в Криму. 5 порад для потенційних учасників

7

16 березня 2014 року Крим офіційно увійшов до складу Російської Федерації. Пропонуємо залишити диванні дискусії на політичні теми і обговорити, що ця подія дає російським підприємцям.

Однією з можливостей стала Вільна економічна зона, про яку так часто говорять.

Але читати закони і бачити реальні перспективи — не одне і те ж. Тому ми підготували статтю, в якій розглянемо такі питання:

  • чому СЕЗ в Криму виглядає так привабливо для інвесторів;
  • які є формати участі у СЕЗ;
  • можна підвищити шанси стати учасником Вільної економічної зони;
  • яку головну помилку допускають потенційні інвестори;
  • як вступити в СЕЗ, витративши мінімум часу.

Реальні переваги ВЕЗ

Крим є одним з найбільш дотаційних регіонів, тому розвивається в 2-3 рази швидше, ніж більшість регіонів РФ. До того ж, для учасників СЕЗ передбачені суттєві пільги.

Наприклад, до кінця 2017 року діють пільги по зарплатних податків і відрахувань у фонди. Можна зменшити виплати практично в три рази і при цьому платити повністю білу зарплату.


Olivier Le Moal / Shutterstock.com

Як це працює? Давайте розглянемо простий приклад.

Уявімо, що фонд заробітної плати компанії Х — це 10 чоловік в штаті * 50 000 рублів/зарплата спеціаліста 1 = 500 000 рублів.

У Росії відрахування в різні фонди складають 30%: 150 000 рублів.

Для учасників СЕЗ діє ставка 7.6%, що складає 38 000 рублів.

Погодьтеся, різниця вражає, особливо якщо брати більш масштабні проекти. Привертає увагу і можливість організувати вільну митну зону, що дозволить імпортувати виробниче обладнання без сплати ввізного ПДВ та мита.

Таким чином, запуск виробництва в Республіці Крим обійдеться дешевше на 20-30%.

Щоб ввести читачів Клубу Директорів курс деяких цікавих аспектів, ми поспілкувалися з генеральним директором Центру Підготовки Документів
Андрієм Барковым.

Його команда допомогла вступити до ВЕЗ більш ніж сорока компаніям з різних сфер, починаючи від виробництва макаронних виробів та металевої сітки, закінчуючи комплексом з виробництва та переробки газового конденсату.

Перші кроки для вступу на територію Вільної економічної зони

Більшість підприємців, з якими ми спілкуємося, вважають так: достатньо прочитати закон і приїхати в Крим з грішми.

Але насправді все трохи складніше, і вступ в СЕЗ можливо двома способами:

якщо ви хочете просто вступити в СЕЗ і отримати статус учасника, готується Інвестиційна декларація, при цьому обсяг капітальних інвестицій повинен бути не менше трьох мільйонів рублів;

якщо ж ви хочете отримати в користування земельну ділянку або майновий комплекс без проведення процедури торгів, необхідно підготувати Техніко-економічне обґрунтування. Це більш складний документ, що вимагає ретельного опрацювання, по-перше, тому що ТЕО має включати в себе всі необхідні проекти (екологічні, будівельні та інші), по-друге, довести доцільність реалізації вашого інвестиційного проекту доведеться на засіданні інвестиційного комітету. ТЕО — це ємний працю і не всі можуть і готові його потягнути, враховуючи, що обсяг капітальних інвестицій в цьому разі починається від тридцяти мільйонів рублів.

На перший погляд здається, що все просто і зрозуміло. Але коли ви ознайомитеся з п’ятьма основними рекомендаціями, то, сподіваюсь, зрозумієте, що потрібно бути вкрай уважними при складанні інвестиційної Декларації та готуватися до вступу у Вільну економічну зону більш ретельно.

Порада №1. У вас повинна бути відправна точка

На перший погляд здається, що все просто і зрозуміло. Але коли ви ознайомитеся з п’ятьма основними рекомендаціями, то, сподіваюсь, зрозумієте, що потрібно бути вкрай уважними при складанні інвестиційної Декларації та готуватися до вступу у Вільну економічну зону більш ретельно.

Ваша діяльність обмежена рамками інвестиційного проекту, незалежно від обраного напрямку. Тому потрібна відправна точка, тобто має бути визначено основний напрям інвестицій.


Alfa Photo / Shutterstock.com

Так, є мінімальні вкладення: згідно з чинним законодавством, — три мільйони рублів. Але у що конкретно їх вкласти? Для різних сегментів бізнесу напрям капітальних інвестицій визначається індивідуально.

Наприклад, у ВЕЗ можна прийти з торгівлею, але є нюанс: під поняття капітальних інвестицій не потрапляють товар, сировина, заробітна плата, так як все це відноситься до витрат.

Враховуються тільки витрати на обладнання для забезпечення робочого процесу, купівлю нерухомості або її капітальну реконструкцію, а також витрати на обладнання робочих місць. Це важливо враховувати до того, як ви станете учасником СЕЗ.

Порада №2. Розпишіть план по людських ресурсах

Ви повинні чітко розуміти, скільки людей необхідно залучити для реалізації інвестиційного проекту. Тому що розмір заробітної плати — один із найважливіших факторів при розгляді вашої декларації.

Давайте говорити відкрито: в Росії звикли вказувати мінімальну заробітну плату. Але в СЕЗ інша історія: у Міністерства є директиви, і свідоме заниження заробітної плати може бути розцінено, як приховування інформації.


LightField Studios / Shutterstock.com

До чого це призведе? Вам можуть відмовити у поданій декларації. Тому в розробленому плані мінімальна заробітна плата повинна відповідати тарифній сітці по регіону і обраними спеціальностями.

Порада №3. Розпишіть усі етапи інвестування

Практично у всіх підприємців, які до нас звертаються, немає конкретного плану. Є гроші і очікування, але вони не уявляють, як все буде відбуватися за етапами: як реєструватися, що купити, на що конкретно вкладаються гроші і так далі.

Щоб допомогти визначитися з етапами, наш економіст розробив фірмовий анкету. Він визначив ряд питань, які ми зібрали в одну форму. Але навіть таку анкету зазвичай доводиться заповнювати разом з клієнтом — мало хто розуміє, в якій послідовності будуть відбуватися всі процеси.

Чому важливо створювати докладний план?

Як тільки була організована Вільна економічна зона, багато почали отримувати статус учасників, а потім займатися пошуком інвестора.

У підсумку учасників багато, а реалізованих декларацій мінімум. Міністерство було змушене посилити вимоги до нових членів СЕЗ, тому зараз увагу звертають абсолютно на всі дрібниці, включаючи детально розписаний план інвестування за етапами.


Jacob Lund/ Shutterstock.com

Порада №4. Врахуйте юридичну практику

Зазвичай на консультації ми стикаємося з такою ситуацією: клієнт прочитав закони і вважає, що може вести будь-який вид підприємницької діяльності на пільгових умовах.

Наведу простий приклад. Є законодавчі акти, на підставі яких діють податкові преференції при імпорті. Логічно, що потенційний інвестор приходить до думки, що можна ввезти товар чи сировина для виробництва в рамках СЕЗ мінімум на 20-30% дешевше, ніж він це робить на даний момент.

Але юридична реальність така: пільги не стосуються витрат на сировину.

exclamation

Податкове послаблення можна отримати тільки щодо обладнання необхідного для забезпечення виробничого процесу.

Інший важливий момент. Вище я розповів, що у СЕЗ є преференція щодо зарплатних податків і відрахувань у фонди. Потенційні інвестори вважають, що у цього послаблення безстрокове дію.

В реальності ж закон говорить:

exclamation

Преференції діють лише для учасників, які подали свій інвестиційний проект до кінця 2017 року.

Тому ті, хто хоче отримати цю пільгу, повинні зробити все швидко і правильно вже зараз, щоб встигнути підготувати і здати свій проект в строк.

Порада №5. Максимально опрацьовувати Інвестиційну декларацію

В цьому документі декілька частин, де є технічна документація і економічна складова. По суті, це бізнес-план, в якому розраховуються економічні показники: податкова база, наростаючий підсумок, річний оборот, строк окупності і так далі.

Міністерство скрупульозно вивчає Декларації, і навіть невелике невідповідність може стати причиною відмови. Тому розрахуйте всі показники грамотно і продумано — це значно підвищить шанс вступити в СЕЗ.


Nuk2013 / Shutterstock.come

Але на практиці це складно. До нас звертаються підприємці, у яких є цілі економічні праці. Тоді працювати набагато простіше. Але це одиниці.

Зазвичай доводиться витягати з клієнтів всі подробиці, які вони найчастіше самі не уявляють. Ми допомагаємо сформувати повноцінну концепцію, звужуємо бачення до детально описаного проекту.

Коли до нас звертаються підприємці, у них є визначеність з сегментом. Наші економісти роблять огляд ринку, оцінюють його ефективність, плюси реалізації тут і зараз, а потім формують схему інвестування (суми, напрями, періодичність і так далі).

Найпопулярніша помилка потенційних учасників СЕЗ

Майже всі інвестори допускають одну помилку: некоректно сприймають закони і правила, що діють у Вільній економічній зоні в Криму, роблять спроби впровадити власну схему дій і в підсумку стикаються зі штрафами, санкціями і навіть позбавленням статусу.

Наприклад, до нас звернулася компанія-виробник меблів. На консультації з’ясувалося, що у них продумана схема роботи відкритися в Криму, перевезти всіх співробітників з материка, платити ПДФО за місцем, але працювати в рамках законодавства СЕЗ, щоб отримати всі можливі блага.

Вони мають статус учасника і на даний момент працюють.

Але є юридичний нюанс: коли схема буде розкрита, на компанію будуть накладені санкції за невідповідність законодавству.


NakoPhotography / Shutterstock.com

Інший приклад з нашої практики. Ми отримали запит на першу консультацію від керівника торгової компанії. Як потенційного інвестора, його залучили привілеї та пільги, які отримують учасники СЕЗ в Криму. У нього є товар і він готовий працювати.

Консультація складалася з декількох блоків:

близько години ми обговорювали законодавство — потрібно було визначитися з правильним трактуванням законів, щоб потенційний інвестор коректно розумів юридичну реальність;

далі ми навели приклади і факти з аналогічним проектам, щоб він заздалегідь знав, на підставі яких аспектів комісія приймає рішення про відмову у видачі членства у Вільній економічній зоні;

наші економісти зробили комплекс розрахунків за його проектом — так він побачив, до якого результату прийде, якщо стане учасником СЕЗ.

В результаті стало зрозуміло, що такий формат інвестування буде для нього збитковим, і йому вигідніше працювати в рідному регіоні.

Як стати учасником Вільної економічної зони і дійсно отримати фінансову вигоду

Як видно з прикладів, які я описав вище, важливо не лише знайти зручний закон, але і володіти практичною інформацією. Ви можете отримати статус учасника, але коефіцієнт корисної дії буде непередбачуваним.

Якщо не враховувати практичний досвід і нові корективи законодавства, інвестиції можуть не принести тих дивідендів, на які ви розраховуєте.

Тому ми стежимо за змінами в законодавстві і регулярно отримуємо офіційні роз’яснення з уповноважених органів, щоб клієнти володіли всією необхідною інформацією.

Спеціальна пропозиція для читачів Клубу Директорів:

зверніться в Центр Підготовки Документів зараз і отримайте першу консультацію безкоштовно. Ми визначимо, наскільки вигідним буде участь у СЕЗ і які перспективи чекають на вас в Криму;

якщо ви переконаєтеся, що статус учасника СЕЗ принесе вам вигоду, і вирішите працювати з нами, ми безкоштовно підготуємо папери для оформлення юридичної особи.

Пропозиція діє до 31 жовтня 2017 року, тому залиште свою заявку зараз! Вкажіть дані у формі, і ми зв’яжемося з вами, щоб розібратися, чи підходить вам формат інвестування в СЕЗ.


Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як дізнатися, що потрібно змінити у вашому бізнесі в 2019 році?


Тренди визначають розвиток бізнесу в 2019 році


Як зберегти і зміцнити позиції власника компанії?


Як перестати працювати на своїх підлеглих?


Як стати «вільним босом» при надійному директора?


Які помилки керівника можуть виявитися фатальними в кризу?Авторизуватися для коментування: