Вліт на 4 мільйони або як не потрапити на гроші при наймі it-розробників

5

Одного разу до нас прийшов клієнт. Це був звичайний день і нічого не віщувало біди.

На обговоренні все було просто і зрозуміло: стояло завдання створити маркетплейс, де будуть зустрічатися постачальники, з особистим кабінетом та іншими функціями. Ми порахували вартість робіт на 3 роки, і почався діалог:

— Повноцінна робота команди буде коштувати 12 000 000 рублів.

— Відразу немає. Це занадто дорого.

Торги тривали:

— Давайте 8 мільйонів рублів.

Я подивився на ситуацію, як добувач для своєї компанії. В принципі, 8 000 000 рублів — теж хороші гроші. Тут прижмемся, там напружені, і зробимо продукт в рамках бюджету.

Я відповів:

— Добре, хай буде 8 мільйонів рублів.

Через деякий час отримую лист, викликає саркастичну посмішку:

— Знаєте, Петре, це аж 8 мільйонів рублів! Ми не згодні, це дорого. А давайте ми зробимо вас партнерами по прибутку, щоб була додаткова мотивація. Максимальний бюджет, який можемо виділити на проект — 4 000 000 рублів.

Не буду відтворювати слова, які крутилися в голові. Але я подумав, що, в принципі, і в рамках цієї суми можна створити “урізану” версію продукту: трохи скоротити команду, прибрати ряд неключових функцій, розтягнути виконання робіт.

У підсумку, ми погодилися зробити проект за 4 000 000 рублів. Склали детальний ТЗ, погодили його з замовником та приступили до роботи. Через місяць у клієнта з’явилися побажання: потрібно зробити ще ряд речей, не прописаних в ТЗ.

Це природний процес для розробки: завжди з’являються доповнення й коригування, які неможливо передбачити заздалегідь.

З іншого боку, якщо сума обмежена, то доводиться щось вибирати: або строго слідувати ТЗ, або збільшити бюджет і впровадити нові “фішки”. Проблема в тому, що часто без побажань і коригувань сама розробка по ТЗ може втратити сенс.

Виходить палиця про два кінці: є фіксований бюджет і, в той же час, обов’язково потрібно впровадити коригування.
Ми запропонували замовнику збільшити бюджет, на що, природно, отримали відмову: “Вибачте, ми ж домовилися на 4 000 000 рублів”.

В підсумку, розробка тривала в рамках встановленого бюджету та ми створили “урізану” версію продукту.

Підсумок співпраці:

 • замовник незадоволений, тому що на виході вийшов не зовсім той продукт, на який він розраховував;
 • ми незадоволені як виконавці, тому що нічого не заробили, а орати довелося на набагато більшу суму. Дещо як вийшли в нуль, а причиною перевитрати стало те, що довелося впроваджувати безліч додаткових функцій. Відмовити могли, але існувала потенційна небезпека великого конфлікту з клієнтом, в результаті чого бізнес-ідея втратила б свою актуальність.

Всі “влетіли” на 4 мільйони рублів: ми не заробили, а замовник розчарувався в результаті.

Ця реальна історія, розказана генеральним директором реінжиніринг студії Петром Кондауровым, — не рідкість для вітчизняного ринку IT-розробки та IT-рішень з обох сторін барикад.

Замовники не розуміють, чим займаються підрядники, і не знають реальної вартості робіт. IT-компанії, що працюють на вітчизняному ринку, у свою чергу, змушені тіснитися і викручуватися в рамках встановлених бюджетів.

Чи є вихід із ситуації?

Петро згадав, що після того проекту почав активно вивчати і впроваджувати роботу по SCRUM (Agile). Методологія повністю виправдала себе: “Озираючись назад, можу сміливо сказати, що і вовки залишаються ситі, і вівці цілі”.

Ми не втрималися і попросили Петра розповісти нам більше про розробках за методом SCRUM (Agile).

З сьогоднішньої статті ви дізнаєтеся:

 • Як правильно наймати IT-розробників і чим загрожує співпраця з недорогими фрілансерами.
 • Що таке SCRUM і чому замовникам вигідно наймати тих, хто працює за цією технологією.
 • Для яких сфер бізнесу підходить SCRUM.

IT-команда: хто є на ринку?

Умовно фахівців можна розділити на 4 групи:

 • Ваші власні розробники. Дорогий варіант, який окупається тільки в тому випадку, якщо є гарантований обсяг робіт на кілька років. Середній чек на осудної співробітника: на віддаленого розробника — від 80 000 рублів, якщо він знаходиться в Москві — від 100 000 до 120 000 рублів. Фахівці з фронтенду — 60 000-80 000. Додайте сюди витрати по найму/звільненню, податків, відпусток і лікарняних, тобто сміливо можна множити на 1.5-2.
 • Фрілансери з країн ближнього зарубіжжя. Ідеально підходять, коли мова йде про стандартні речі, начебто примітивного інтернет-магазину, купонатора, сайту-візитки і т. д. Цінник фрілансерів зазвичай варіюється від 20 000 рублів за сайт-візитку до 1 000 000 рублів за щось більш складне начебто клону Facebook з вбудованим пошукачем, схожим на Google з авторизацією через “Однокласники” 🙂
 • Команда аутсорсерів. Як правило, це круто і зручно, але важливо правильно підійти до вибору підрядника. Більшість студій відразу оцінюють весь проект або виставляють вартість роботи по годинах. Обидва методу ненадійні: у разі проектної оцінки великий ризик недооцінити або переоцінити роботи, створивши грунт для конфліктів та непорозумінь.
 • Найм команди, що працює за технологією Agile. Про це варіанті часто говорить Герман Греф. Про це ми докладно розповімо далі.

Переваги SCRUM Agile

IT-рішення для бізнесу більше схожі на індивідуальне пошиття костюма, ніж на його вибір в магазині.

Класичне сприйняття більшості людей часто асоціюється у мене з походом в магазин: є якась кількість грошей, я прийшов, подивився на вітрину, побачив, оцінив, чи вистачає грошей, і купив цей товар. У цій парадигмі живе майже вся вітчизняна розробка.

Але парадокс полягає в тому, що розробка інноваційних рішень, типу маркет-плейсів, на відміну від сайту-візитки, не може бути оцінена заздалегідь за визначенням. Навіть у Кремнієвій долині, де розміри інвестицій часто досягають мільярдів доларів, ніхто не може спрогнозувати, яким точно вийде проект на виході.

У Agile є ряд переваг:

 • розробка ведеться і оплачується поетапно. Спочатку прописується загальна концепція і напрям (бачення, віжн) — є така потреба, і гіпотетично вона буде вирішуватися таким чином;
 • оплачується час роботи команди. Зазвичай ми виділяємо 3-6 чоловік. В місяць команда з 6 чоловік отримує в середньому 980 000 рублів, з 3 осіб — від 500 000 рублів;
 • далі проект опрацьовується контурно, може бути, на 1-1.5 роки, і оцінюється його приблизна вартість;
 • вся розробка ведеться спринтами — це певний часовий проміжок, від 2 тижнів до 2 місяців. Ми визначили, що оптимальний варіант для нас і замовників — 2 тижні;
 • замовник сідає разом з командою розробки кожні 2 тижні і визначає, що буде в найближчому спринті. Це швидкий цикл, коли власник бізнесу може оцінити основні моменти: ми зробили ось це, з’явився продукт, який можна передати першим користувачам (всередині компанії, знайомим) чи реальним клієнтам;
 • виділяємо команду, яка працює тільки над одним проектом. В SCRUM є об’єктивні системи контролю. Тому замовник на 100% впевнений, що люди працюють тільки над його завданнями. Це набагато ефективніше: людина з ранку до вечора занурений в один проект, тому немає транзакційних витрат на перемикання між завданнями. Справа рухається в рази швидше;
 • якщо розробку потрібно призупинити на кілька місяців, немає проблем зі звільненням, відпустками і лікарняними. При виникненні форс-мажору (хвороби або звільнення) компанія-розробник вирішує це заміною працівників за свій рахунок.

Як бачите, формат SCRUM ідеологічно і принципово вірний для нетривіальних завдань, тому що обидві сторони сфокусовані на успіх і не будують наполеонівських планів по віджиманню грошей один у одного.

Кому підходить Agile:

1. Компаніям зі стабільним доходом (оборотом від 500 мільйонів до півтора мільярдів рублів на рік). Вони надають сервісні послуги кінцевим користувачам (b2c) в офлайні і хочуть перенести свою бізнес-модель в онлайн. Для них ми опрацьовуємо бізнес-модель з урахуванням цифрових особливостей середовища і створюємо план запуску онлайн-напряму.

2. Компаніям, які вирішили запустити стартап всередині своєї діяльності (спінофф). У них є постійний дохід, розуміння бізнесу в галузі і бачення того, як це повинно працювати і заробляти.

Якщо говорити про конкретних осіб:

1. Директор або член ради директорів/засновник, який приймає рішення щодо розвитку компанії.
2. Бізнес-девелопери/директор з розвитку.
3. Директор по роботі з продуктом.
4. Людина, яка розуміє, навіщо потрібна автоматизація і які плюси вона принесе кінцевим користувачам.

БЕЗКОШТОВНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ВІД ПЕТРА КОНДАУРОВА


Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


Чому Black Star російські партизани музики?


Де ж я так нагрішила: вчимося правильно наймати співробітників


5 інструментів, щоб навести порядок у своїх продажах


Обійняти і пробачити: як знайти справжнього менеджера з продажу?


Як директор навів порядок у себе на складі?Авторизуватися для коментування: