Впевнені, що вмієте правильно слухати інших?

6

Швидше за все, ви відносите себе до добрих слухачам. Більшість людей вважає, що в розмові потрібно вести себе так:

  • Не перебивати співрозмовника.
  • Періодично демонструвати інтерес з допомогою міміки, жестів і звуків («ммм», «хм» і інших).
  • Бути готовим повторити все сказане практично дослівно.

У багатьох книгах можна зустріти аналогічні поради: мовчати і кивати, а потім сказати щось на кшталт: «Дозвольте переконатися, що я зрозумів вас вірно. Ви стверджуєте, що…». Але дослідники Джек Зенгер і Джозеф Фолкман у своїй статті для журналу «Harvard Business Review» стверджують, що найкращі слухачі ведуть себе інакше.

Поспостерігавши за 3492 учасниками програми з підготовки тренерів, і проаналізувавши враження, яке вони справили на опитаних, вчені прийшли до цікавих висновків:

Вміти слухати — не значить мовчати, коли інші говорять. Виявилося, що люди більш схильні до тим, хто задає питання. Це показує залученість в обговорення — опонент не тільки почув спікера, але і достатньо вивчив тему, щоб захотіти отримати додаткову інформацію.

Вміти слухати — означає прагнути до співпраці. Якщо слухач пасивна чи налаштований критично, конструктивного діалогу, описаного в першому пункті, не вийде. Він або проігнорує спікера, або буде шукати можливість вказати йому на помилку. Створивши доброзичливу атмосферу і налаштувавшись на діалог, будь-які розбіжності можна обговорювати відкрито.

Вміти слухати — означає не боятися вносити раціональні пропозиції. Якщо попередні умови виконані, це сприймається, як щось природне. А ось той, хто сидів мовчки, а потім кинувся давати поради, довіри зазвичай не викликає.

Поширена думка, що слухач — це губка, вбирає інформацію. Зенгер і Фолкман схильні вважати його трампліном, що дає спікеру додаткову енергію.

Продуктивне слухання. Покрокова інструкція

Крок 1. Створіть безпечну середу, в якій можуть обговорюватися складні, комплексні і емоційні проблеми.

Крок 2. Виключіть відволікаючі фактори (мобільні телефони, ноутбуки тощо), сфокусуйте увагу на співрозмовника і встановіть з ним зоровий контакт. Це благотворно впливає не тільки на спікера, але і на слухача, оскільки змінюється його внутрішнє відчуття і з’являється розуміння важливості процесу.

Крок 3. Вникніть в суть питання. Уточніть все, що не до кінця зрозуміло.

Крок 4. Зосередьтеся на невербальні сигнали, які подає опонент (жести, поза, частота дихання, вираз обличчя). За статистикою, таким шляхом ми отримуємо 80% інформації в процесі спілкування з іншими людьми.

Крок 5. Зрозумійте та прийміть почуття і емоції, які відчуває співрозмовник. Важливо дозволити собі співпереживати іншому і не допускати засудження.

Крок 6. Ще раз задайте питання, щоб уточнити, чи все ви зрозуміли вірно. Висловіть свої ідеї та припущення, які можуть бути корисні співрозмовнику.

Всі кроки пов’язані і базуються один на одного. Якщо на якомусь етапі ви відчуваєте напруження, ймовірно, на попередніх не були виконані всі умови (наприклад, усунення відволікаючих факторів або співпереживання). Потрібно зробити крок назад і виправити це.

Вдосконалюйте свої навички правильного слухання — це дозволить допомогти іншим (колегам, співробітникам, рідним) домагатися поставлених цілей.Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: