Як боротися з митним свавіллям, уникати хабарів і імпортувати товар по-чесному

5

Одна дівчина поверталася з Таїланду додому, прихопивши для знайомих і рідних кілька скляних фігурок-русалочек. Як їй пояснив продавець, це один з кращих сувенірів.

Але на митниці виникла проблема — тайці не пропускали її, стверджуючи, що «розмитнення зображення людей за місцевими законами коштує на 20% дорожче, ніж сувенірів».

Дівчина вирішила не піддаватися на ці провокації і через 2 години суперечок все-таки наполягла на тому, що фігурки русалочек підходять під класифікацію рептилій з-за хвоста.

У цій реальній історії є частка іронії і гумору, але ще вона показує, що на митниці будь-хто може зіткнутися зі свавіллям.

ФМС Росії намагається вирішити цю проблему і серйозно займається питанням протидії корупції на митниці. За статистикою відомства, частка кримінальних справ, пов’язаних з митницею, у 2016 році зайняла 96,4% з числа всіх корупційних справ. У них фігурують не тільки перевізники, але й клієнти, які вирішили ризикнути і спробувати обійти держава, щоб швидше й простіше отримати свої вантажі.

Як уникнути кримінальної відповідальності і при цьому продовжувати вести бізнес?

Чи можна робити це чесно і працювати за так званою «білою» схемою?

І як спростити процес взаємодії з митницею?

Про це і не тільки поговоримо в сьогоднішній статті.

Біле проти сірого: яка схема імпорту дійсно вигідна?

Давайте подивимося на процес імпорту очима обох сторін.

Офіційна завдання митниці: отримати податки і мита від імпортера і по максимуму залучити фінансові кошти в скарбницю держави.

Завдання імпортера: звести витрати на імпорт до мінімуму, включаючи митні платежі. Тим самим імпортер здешевлює собівартість продукту і збільшує власну маржу або намагається вписатися в конкурентні рамки, вважаючи, що якщо конкуренти возять за «сірою» схемою, значить і для нього це вигідно.

Всі знають, що якщо в «Евросети» певна модель телефону коштує 50 000 рублів, то в сусідньому інтернет-магазині така ж модель буде коштувати 40 000 рублів. Не тому, що власник занадто добрий, — просто телефони по-різному ввезені в країну. Хто не сплатив податки і може продати дешевше.

Що таке «біла» схема: виробник продає товар покупцю за реальною ціною з повним пакетом необхідних для імпорту документів. При такій схемі імпортер сплачує всі ввізні мита.

Що таке «сіра» схема: варіанти бувають різні, але найчастіше виробник домовляється з покупцем про зниження ціни за документами. Вважається, що це дозволяє зменшити платежі на митниці. Але якщо 5-10 років тому бізнесменові було дійсно вигідно працювати за «сірою» схемою, зараз такі дії призводять до зайвих проблем:

 • введений електронний ПДВ та ланцюжок посередників видно податкової, яка у відповідний момент це використовує. Як тільки помічені великі обороти, ВБЕЗ може прибути в компанію в будь-який час з перевіркою і навіть вилучити комп’ютери;
 • митниця має право протягом 3 років скоригувати вартість. Існує відділ, який аналізує імпортні вантажі. Коли вони помічають, що заявлена вартість на певні товари була дуже низька, можуть в односторонньому порядку підняти її і списати гроші з рахунку імпортера. Повернути їх можна тільки через суд, якщо ви зможете довести свою правоту;
 • якщо працювати за «сірою» схемою, в деклараціях вказується більш низька вартість вантажу. Але як перевести залишок грошей продавцю? Природно, він не буде продавати товар за вказаною заниженою ціною. Тому вдаються до допомоги посередників. І якщо 4-5 років потрібно було платити 1-2% від суми, то зараз комісія зросла до 10%;
 • компанії-посередники тепер вимагають свою мито — зазвичай вона складає до 12% від вартості вантажу;
 • є високий ризик, що конфіскують товар на митниці і ніхто цього не відшкодує;
 • якщо в схемі беруть участь компанія-покупець і компанія-імпортер, як останнім продати це замовлення кінцевому покупцеві? Вони купили за невеликою ціною, продадуть за реальною — за документами у них виходить велика прибуток, що гарантовано приверне увагу податкової;
 • потрібно плюсувати витрати на фірми-одноденки.

Якщо раніше різниця у вартості доставки вантажу між «сірої» і «білою» схемою становила 15-30%, тому дійсно було вигідно привозити «втемну». Зараз «біла» схема може бути дорожче не більше, ніж на 10%. Можна вважати, що цю суму підприємець платить за свій спокійний сон і гарантію, що вантаж прибуде і буде отриманий без проблем.

Як правильно вибрати схему і уникнути зіткнень з митницею?

Вважати весь цикл. Зазвичай роблять розрахунок на сегмент, тобто заощаджують на митних платежах. Але потрібно враховувати, що це тягне за собою додаткові витрати в інших сегментах.

Звертайте увагу на 4 складових:

 • Компетентний декларант. На вас має працювати людина з аналітичним складом розуму. Це як з бухгалтером: людина може знати 2-3 кроки в професії, і з-за нього фірма втрачає більше, тому що платить податки, які можна було б платити, якби людина правильно розібрався в законодавстві. Декларант вивчає товар, який планується ввозити/вивозити, виходячи з цього, він розуміє, які очікуються витрати, на підставі чого пропонує варіант дій. Якщо він помилиться з кодом, це призведе до складання протоколу або зайвої зберігання на складі.
 • Розуміння типу товарів. Держава завжди захищає свої інтереси, тому якщо ваш товар входить у категорію подвійного або військового призначення, як часто визначають електроніку, засоби зв’язку або компоненти, потрібна нотифікація або інші документи, що відносяться до заходів нетарифного регулювання. Якщо цього немає, вантаж можуть затримати або будуть накладені санкції з боку митниці або інших контролюючих державних органів. Цим питанням має займатися декларант.
 • Перевірка сертифікації. Більшість товарів мають бути ввезені з наявністю дозвільних документів. Якщо цього немає — протокол або затримка вантажу до тих пір, поки не будуть підготовлені документи. В залежності від типу товарів, що це може тривати 2-3 дні або 2-3 місяці. Тому важливо отримати документи заздалегідь, поки вантаж не прибув на митницю.
 • Надійний брокер. Раніше вважалося нормальним взяти з клієнта більше грошей за послуги, щоб нібито дати хабар на митниці. Але зараз брокерів занадто багато, тому така практика закінчується на 2-3 вантаж — люди починають моніторити, запитувати і дізнаються, що насправді можна було спокійно і без цих витрат ввезти вантаж.
 • Тому якщо ваш брокер натякає, що треба доплатити і випрошує гроші на хабар на митниці, треба розуміти: коли вантаж «білий», навіщо давати хабар? Для прискорення процесу — це вже не варіант. Зазвичай так роблять фірми-одноденки, початківці, кому дуже хочеться заробити більше, або ті, у кого зовсім безвихідне становище.

  Але іноді цих складових недостатньо — митниця сама провокує роботу за «сірою» схемою і заохочує дачу хабара.

  Як вибратися з пастки митного інспектора

  Реальний випадок з практики читача Клубу Директорів. Митниця на рівному місці на 3 дні затримала вантаж на кордоні.

  Ввозилася туалетний папір, з документами все гаразд, але співробітник починає чіплятися і явно шукає привід, щоб отримати хабар. Вантаж ставиться на огляд на 3 дні, змушує вивантажувати весь товар, зважує його, порівнює вагу з даними, зазначеними в CMR. Коли все збігається, співробітник каже, що митниця надсилає зразки паперу в лабораторію, щоб отримати підтвердження, що папір дійсно з целюлози, як це зазначено у сертифікатах.

  У разі отримувача це простий машини, додаткові витрати митниці за ліцензійний склад і штрафи від клієнтів за недопоставку.

  Серед наших читачів є Константинов Валентин Михайлович, генеральний директор транспортно-експедиторської компанії ТОВ «ФК «Груп» (FC Group). Ми попросили його прокоментувати цю ситуацію.

  Цитуємо його відповідь: «Потрібно розуміти: виставлення вантажу на огляд — це не примха інспектора, а спрацьовування певного ризику. Але це завжди можна передбачити і заздалегідь узгодити з постом. Або пояснити ситуацію клієнта та передбачити це як додатковий витрата.

  На жаль, деякі інспектори митниці часто навмисно створюють ситуацію, коли вибір стоїть лише так: або платити хабар, або терпіти збитки у вигляді простою і витрат на огляд.

  FC Group працює на тих постах, де нас вже знають, тому інспектора прямо кажуть: будуть вживатися якісь дії щодо вантажу чи ні.

  Також ми намагаємося підтримувати зв’язок з керівництвом посту, щоб завжди своєчасно отримувати оцінку дій інспектора.

  Якщо все-таки відбувається подібна ситуація і ми бачимо необґрунтоване затягування термінів оформлення, ми беремо ці додаткові витрати на себе, або підключаємо юридичний відділ, якщо є вагомі підстави для судових розглядів з перспективою виграти справу.

  Тому тлумачний брокер повинен заздалегідь передбачити ризик та попередити про можливості клієнта, у крайньому випадку — самостійно вирішити це питання. Це означає, що справжній професіонал завжди запитує документи у клієнта і перевіряє їх до того, як вантаж відправляється до пункту призначення. Це дозволяє уникнути затримок на митниці, а не вирішувати паперові проблеми з уже сформованої ситуації».

  Як вигідно ввозити електроніку з «білою» схемою

  Реальний кейс

  Валентин поділився прикладом з практики FC Group, який наочно демонструє, що підприємцям варто частіше звертати увагу на можливості «білої» схеми.

  Клієнт FC Group ввозив в країну електронні компоненти за «сірою» схемою. Він перекладав гроші через посередників, переплачуючи 10%, ввозив товар без декларацій — і за це теж переплачував до 10% від вартості.

  В FC Group з’ясували, що частина товару обкладалася 18% ПДВ — це означає, що мита на такий товар немає. Інша частина теж входила в категорію безмитних вантажів. Тому насправді він давно міг ввозити товари з «білою» схемою, не переплачуючи посередникам і не ламаючи голову, як же обійти закон. Зараз він переплачує максимум 2-3%.

  Розглянемо більш детальні розрахунки.

  Тип товару: мікросхеми

  Вартість: 45 000 $

  Вага: 3 кг

  Табличний приклад наведено в спрощеному вигляді, деякі статті узагальнено для простоти сприйняття.

  З першого погляду здається, що розрахунки наочно демонструють вигідність «сірої» схеми. Подивіться на ситуацію з іншого боку — ви платите 870 $ за:

  • гарантію, що вантаж випустять з митниці, а не затримають на кілька місяців або відправлять назад. Ви отримаєте його і зможете вчасно реалізувати товар, щоб запустити наступний цикл продажів;
  • гарантію, що оформлення пройде без проблем і накладок. Наприклад, ми ввозимо продукти харчування, які повинні бути промарковані російською мовою та етикетки повинні відповідати певним вимогам. Якщо таких етикеток ні, вантаж розгорнутий і відправлять назад, тому що він не відповідає вимогам. Все це буде через не наклеєних етикеток. Уявіть, через який кошмар проходить підприємець, коли приїжджає цілий контейнер вантажу. Скільки йому коштуватиме відправити його назад, перемаркувати і привезти знову? Це буде, м’яко кажучи, не вигідно, плюс позначиться на її репутації;
  • гарантію, що товар буде отриманий, а не зникне, як це часто буває при роботі за «сірою» схемою;
  • захист від кримінального переслідування;
  • зняття питання про наявність декларацій і зайвих витрат за фальшиві документи;
  • зняття витрат за послуги фірм-одноденок, які допомагають нелегально ввозити товар в країну.

  При виникненні гарантійного випадку виникне питання: як відправити неякісний товар назад виробникові і отримувати заміну товару в РФ? Якщо при «білою» схемою все просто і зрозуміло, то при роботі за «сірою» схемою це практично неможливо або надто дорого.

  Як бачите, робота з «білою» схемою — дійсно актуальний формат роботи, особливо, коли на вас працює хороший брокер. Тепер ви знаєте, як його вибрати, — досить, щоб він відповідав кільком критеріям:

  • заздалегідь перевіряв документи,
  • мав потрібні зв’язки в митниці та інших державних органах,
  • при виникненні форс-мажорів вмів оперативно з ними працювати,
  • оплачував витрати, що виникають з вини брокера,
  • пропонував вам вигідний варіант «білої» схеми.

  FC Group пропонує спеціальні умови для Клубу Директорів —
  запитайте тариф для свого вантажу.

  Бутенко Інна

  Контент-менеджер
  В
  Клуб директорів

  Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

   This author does not have any more posts.

  З цією статтею читають
  Як приймати рішення у бізнесі на основі цифр в 2019


  Як заощадити 8 годин на добу за допомогою нового сервісу Делегатор


  17 висновків з планерки підприємця з обігом 300 мільйонів в рік


  6 помилок при виборі забудовника


  З лузерів в лідери: чому нас вчить історія British Airways


  3 історії про каву: клієнтоорієнтованість, як запорука успіху бізнесу  Авторизуватися для коментування: