Як ми впроваджували 5С на виробництві електронних апаратів

6

На черговій нараді з оптимізації наш Генеральний директор поставив завдання — привести в порядок ділянку електронних апаратів в найкоротші терміни. На цій ділянці нам з колегою Олександром необхідно було протягом 3 міс. провести 5С акцію, скоротити займану площу, знизити відсоток браку і підвищити продуктивність.

Група з 11 працівників дільниці на чолі зі старшим майстром неохоче взяла ініціативу.

Ще одні оптимізатори завітали. Знову будуть робити вигляд, що працюють, — бурчали робітники.

Ми з колегою провели першу зустріч з колективом ділянки. Розповіли про цілях, про те, що і як будемо робити. А головне, навіщо!

Ми попросили працівників про допомогу. Нам гостро потрібні були їх знання, поради та досвід. Всі поліпшення призначалися тільки для них. А ще ми сказали про те, що нікого з-за цієї оптимізації не звільнять.

Після цього ставлення робітників до нас і проекту почало поліпшуватися. Працівники відчули, що їх цінують і бережуть їх думкою. Через 4 дні після навчання ми провели акцію 5С.

Розділили ділянку на 10 зон відповідальності — по числу робочих (11-й робітник перебував у відпустці).
В кожній зоні проводилася сортування предметів на потрібні постійно, потрібні періодично і непотрібні/несправні. Нами була виділена зона для предметів незрозумілого призначення. Їх мітили червоними мітками.

Домовилися так — якщо до предмета не звертаються протягом 1 міс., він вважається непотрібним і видаляється.

Предмети, потрібні постійно, ми розмістили на відстані 1-2 кроків.

Інші, потрібні 2-3 рази в тиждень — на відстані 3-5 метрів від робочого місця.
Для кожного предмету було визначено і підписано місце його постійного розташування. Сам предмет теж був промаркований.

Відразу стало видно, що і де має лежати.

Домовилися, що кожне робоче місце буде очищатися від сміття і приводитися в порядок тим, хто працював на нього в цей день.

Один з результатів 5С акції

За підсумками сортування та впорядкування були складені стандарти організації робочих місць за системою 5С. У кожному було зазначено, як має виглядати це місце після прибирання в кінці робочого дня, де і що на ньому розташовується, коли, чому і як очищається. Всього 3 сторінки з фотографіями.

Такий стандарт був розміщений біля кожного робочого місця.

Завдяки цьому на декількох робочих місцях скоротилося переміщення працівників в середньому на 25%.

Робітники були задоволені результатом і задоволені тим, що вони причетні до поліпшення. Вони самі поліпшили свої робочі місця і затвердили цей порядок в стандартах.

Тепер ясно, що і де лежить, що і як має бути і хто за це відповідає. І нікого цьому не треба вчити. Всі наочно прописано.

Додатковими підсумками нашої 5С акції було визволення 7% робочого простору (13 кв. м), підвищення продуктивності на 8%, вивезення 3225 кг. металобрухту.

Його потім продали на 25,5 тис. руб. і з цієї суми виплатили по 1,5 тис. руб. премії кожному працівнику. На решту 10 тис. руб. на ділянку придбали потрібний ручний інструмент (пасатижі, викрутки тощо). Для нього теж визначили свої місця і внесли зміни в стандарти.

Найдосвідченіший працівник, складальник електронних блоків Сергій Платонович запропонував ввести картки для кожного робітника.

Дмитро, давай картки зробимо кожному роботязі з його іменем і прізвищем. Узяв він, приміром, шуруповерт з його місця і картку свою поклав. Відразу видно, що взято і ким. І ввечері видно, хто і що не повернув на місце. Хлопці в бригаді не проти.

Так ми і зробили. Зручно, просто, наочно.

Через місяць він похвалився мені, що премію 500 руб. за це отримав пропозицію. На них він зводив свою доньку в цирк.

Скільки радості було у дитини! І це завдяки його участі в акції 5С. І його цінної ідеї.

А робітники зрозуміли, що їх думка важливо і цінно для керівництва. Можна поліпшити своє робоче місце, а на ідеях можна ще й трохи заробити.

Тепер на цю ділянку керівництво заводу екскурсії водить, як на еталонний.

Ми ще картування потоку проведемо і ще більше продуктивність піднімемо, — сказав Сергій Платонович. Тепер ми дружимо з кайдзеном.

Так ми і зробили. Про те, як це відбувалося і який ефект дало — в наступній статті.

Що я рекомендую почитати про 5С на робочих місцях:

  • «5С для робітників. Як покращити своє робоче місце» під редакцією В’ячеслава Болтрукевича
  • книжку Володимира Растимешина і Тетяни Купріянової «Упорядкування. Шлях до створення якісного робочого місця.»

На жаль, зараз книг у продажу на Озоні немає. Хочу сподіватися, що ситуація покращиться. Читайте нашу розсилку, в ній я теж висвітлюю тему 5С та інші теми оптимізації, даю приклади з російської практики.Дмитро Соловйов

Керівник проекту Кайдзен
В
Клуб директорів

| [email protected]

7 років досвіду впровадження Кайдзен-проектів. Сертифікований експерт в області бережливого виробництва від німецького інституту Lean Management Institut. Працював з ТОВ “ПК НЭВЗ”, ТОВ “Крафт Фудс Рус”, ТОВ “Свеза-Лес”, ТОВ “ТБМ-Південь”. Я надаю консультації по впровадженню Кайдзен.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
13 уроків менеджменту від Procter and Gamble, дають 100% якості та безпеки


15 забійних фішок правильної організації робочих місць


Як кайдзен позбавив фірму від касового розриву


15 безкоштовних фішок експерта, швидко поліпшують ваші процеси


Ваш бізнес скоро помре! Ці 4 речі його врятують!


Як підняти ефективність обладнання до рівня Ford. Перший крокАвторизуватися для коментування: