Як повернути дебіторську заборгованість 310 000 000 рублів: кейс і поради юристів

5

Понеділок часто називають «днем важким». Сьогодні я переконалася, що це виправдано. В планах не було нічого особливого, тому я дозволила собі взяти чашку смачної кави, і відкрила добірку новин, щоб подивитися, чи з’явилися нові поправки в законодавстві. Ранок в юридичній компанії Tenzor Consulting Group обіцяло бути безтурботним.

Але приємний процес перервав дзвінок від нового клієнта. Судячи з голосу, генеральний директор проектно-будівельної компанії був в шоці. Він розповів про дві проблеми: замовник незаконно (на думку мого співрозмовника) нарахував неустойку в розмірі 225 000 000 рублів, та ще й відмовився платити за виконану та прийняту роботу на суму 125 000 000 рублів. Клієнт запитав: «Ви можете щось з цим зробити?».

Дебіторська заборгованість — одна з найбільш актуальних проблем вітчизняного бізнесу. У цій статті ми поговоримо про ефективні методики її повернення і те, як не допустити виникнення.

Правова реальність дебіторської заборгованості за

За статистикою кількість несумлінних боржників, які відмовляються виконувати рішення суду, на сьогоднішній день досягає 30-40% від всіх стягнутих сум. І справа не тільки у відсутності совісті — законодавство в Росії і країнах колишнього СНД ускладнює процедуру повернення дебіторської заборгованості.

Правова база начебто є, але в реальності повернути дебіторку швидко і легко неможливо:

 • спочатку проводяться переговори з боржником на рівні керівництва;
 • потім потрібно скласти і направити боржнику претензію, але, ясна річ, він не буде поспішати з оплатою;
 • тому доведеться пройти через суд. Згадуємо, як це все проходить в Росії: перенесення судових засідань і перспектива апеляції боржником, навіть якщо ви здобули перемогу в першій інстанції;
 • далі ще цікавіше: виграти суд — це тільки половина шляху. Потім вам потрібно звернутися до судовим приставам. Після порушення виконавчого виробництва пристав-виконавець сформує і розішле цілу пачку запитів, серед адресатів яких будуть податкова, Росреестр, Пенсійний фонд. Відповіді на ці запити будуть приходити протягом 1-3 місяців;
 • якщо домовитеся з приставом про самостійну доставці документів і правильно заповніть заяву про стягнення заборгованості, зможете заощадити час. Але юридична практика показує: зазвичай процес стягнення дебіторської заборгованості тягнеться від півроку до року. І це за умови, що всі правові дії були здійснені швидко і без помилок.

Багато намагаються розібратися з ситуацією самостійно, але за статистикою юридичної практики 85% претензійних листів не тільки неефективні, але навіть не визнаються судами як претензія!

Варто тримати юриста у штаті компанії?

Це дорого — середня заробітна плата юриста в Москві починається від 100 000 рублів. Чекати появи дебіторки і тримати спеціаліста в штаті тільки для такого випадку — не вигідно. Простіше аутсорсить проблеми по мірі їх виникнення.

І вже точно не варто сподіватися на чесне слово партнера, інакше можете опинитися на місці нашого клієнта.

Як зазвичай потрапляють в павутину дебіторської заборгованості?

Є 4 поширених помилки:

1. Документи підписано не тим особою.

Звучить дивно, але таке дійсно буває. Наприклад, акти здачі-приймання можуть бути підписані за дорученням представником, який не мав на це повноважень, або строк дії документа закінчився.

2. Не підписаний акт здачі-приймання робіт.

Наведу приклад з практики. Виконавець виконав свою роботу і отримав оплату, але цей факт не був зафіксований за нормами законодавства. Рік потому, він зажадав ще раз оплатити 50% вартості виконаних робіт! В іншому випадку погрожував зверненням до суду, щоб стягнути всі 100%.

3. Нечесний контрагент.

Багато воліють працювати “на довірі”, але, якщо ви не хочете стати заручником дебіторської заборгованості, перед укладенням контракту перевірте контрагента. На що варто звернути увагу:

 • Є на поточний момент у контрагента судові справи?
 • Є серед них справи за невиплату коштів за виконані роботи або надані послуги?
 • Хто є керівником організації, який її фактичну і юридичну адресу? Це можна перевірити за допомогою сайту https://www.nalog.ru/rn77/.

4. Наявність і оформлення документів.

Тут може бути 2 класичних сценарію:

 • Договір просто не уклали. Є десятки різних причин, включаючи брак часу. Важливо вчасно визначити цю причину і усунути її у найкоротші терміни. Практика показує: якщо договір не був укладений, але в обох сторін є бажання це виправити, то можна підписати його «заднім числом». Але є нюанс — юридично це абсолютно невірно. Тому краще підписати договір на поточну дату і надати йому зворотну силу.
 • Договір втратили. На жаль, не завжди зберігання документів організовано належним чином. Зазвичай його доручають відповідальному співробітнику, найчастіше — бухгалтеру. Періодично доводиться стикатися з ситуацією, коли в актах здачі-приймання знайдена помилка, а оригіналу договору для звірки немає, бо він загублений.

Останній варіант став причиною виникнення запиту в Tenzor Consulting Group.

Нам вдалося знайти вихід з ситуації — юристи компанії надали детальний кейс, пояснює, як вони розібралися з проблемою.

Як 310 000 000 рублів повернулися до свого власника

Саме недбале ставлення клієнта до документів привело його до таких неприємних наслідків. Але фахівці Tenzor Consulting Group змогли допомогти. Ось як ми вирішили цю проблему.

Хто брав участь у справі

 • наш клієнт: проектно-будівельна компанія, яка в справі фігурує як підрядник, виконавець;
 • замовник робіт — Товариство з обмеженою відповідальністю, створене з метою будівництва та подальшої експлуатації існуючих магістральних нафтопроводів Балтійської Трубопровідної Системи.

Суть проблеми

У клієнта було 2 претензії до замовника робіт:

 • їм було незаконно нараховано та в безакцептному порядку стягнена неустойка в розмірі 225 000 000 рублів;
 • він відмовився оплачувати виконані і прийняті роботи загальною вартістю 125 000 000 рублів.

Загальна сума: 340 000 000 рублів.

Наш клієнт визнав: він справді завершив роботу не в той термін, який був встановлений договором. Але вважав, що сума неустойки завищена. Корінь проблеми був у відсутності доказової бази:

 • документи були відсутні, а адже доказова база будується саме на них;
 • ми могли б використовувати як докази інші засоби, наприклад, свідчення, ділове листування, результат робіт по фото – і відеозаписів, фіксацію приходу працівників будівельної бригади на роботу в журналі обліку. Але цих даних не було, а всі технічні працівники, які володіли інформацією щодо проекту, були звільнені. Знайти будівельну бригаду заново, в принципі, можливо, але важко, а клієнт квапив нас з вирішенням питання;
 • ми підозрювали, що оригінали зберігаються у замовника, але, як ви розумієте, він не був налаштований сприяти у вирішенні цього питання;
 • враховуючи передбанкрутний стан, потрібно було довести, що прострочення клієнта викликана простроченням з боку відповідача, а сума стягненої неустойки явно завищена. Тому важливий момент: якщо замовник не брав роботи, потрібно було скласти односторонній акт та надіслати документ поштою. Тоді наш клієнт міг би уникнути виплати неустойки. Чому так не надійшли в даному випадку, ми не знаємо, тому поговоримо про важливі деталі.

Як вирішувалася проблема:

 • Команда Tenzor Consulting Group провела правовий аналіз документів, які були в наявності у клієнта. Крім договору на виконання підрядних робіт, основним доказом є, звичайно ж, акт приймання (форма КС-2), а також довідка про вартість виконаних робіт і витрат (форма КС-3).
  При правовому аналізі документів виявили: вони були підписані працівником організації за дорученням. З першого погляду, підозр документи не викликали. Але пізніше з’ясувалося, що на момент підписання актів довіреність була прострочена, а співробітник, чий підпис на них стояла, був давно звільнений.
 • Так як з боку підрядника був поданий зустрічний позов на суму в 3 рази вище позовних вимог підрядника, довелося вникати в технічну сторону будівництва об’єкта, тому що цей позов ґрунтувався на неякісному виконанні робіт нашим клієнтом.
 • Виявилося, що є прогалини у доказовій базі. Він був закритий через подачу позову — в його рамках у справі через суд у відповідача були витребувані докази, які раніше вважалися недоступними. Такий позов здається завідомо програшним, але це був тактичний хід — ми заповнили той самий пробіл;
 • В результаті були отримані документи, яких не вистачало для активної юридичної роботи.

Окремо треба відзначити вплив різних факторів на ступінь тяжкості проведення судового процесу. На жаль, в їх числі знаходиться тиск сторін на інститут суду. Особливо, коли йдеться про регіональних судах. Тому важливо, щоб вибрані юристи мали запасом витримки і терпіння.

Після проведеної роботи за зустрічним позовом і грамотного судового представництва клієнта в арбітражному суді, ми отримали результат.

Юристи Tenzor Consulting Group в судовому порядку повернули клієнту 125 000 000 рублів за виконані роботи.

Раніше говорилося, що виконавець не вчасно здав роботи і не заперечував цей факт, за що замовник нарахував завищену неустойку в розмірі 225 000 000 рублів. Нашим юристам вдалося знизити її ще на 40 000 000 рублів . Таким чином, суд повернув нашому клієнтові ще 185 000 000 рублів, безпідставно присвоєних опонентом.

Як не опинитися на місці нашого клієнта?

У кризовий період убезпечити себе від невиплати дебіторської заборгованості не так просто. Але все ж, дотримуючись деякі правила, можна сформувати «подушку безпеки».

Навіть перевірені контрагенти в умовах економічної нестабільності можуть повести себе несподіваним чином, тому дебіторську заборгованість компанії потрібно завжди тримати на контролі.

Якщо настав день оплати, але кошти не надійшли, починайте переговори. Ймовірно, причини прострочення не пов’язані з небажанням контрагента платити за рахунками, і гроші можуть бути виплачені їм у повному обсязі трохи пізніше.

Законодавець також дає боржникові «другий шанс»: відповідно до ч. 5 ст. 4 АПК РФ, абз. 7 ст. 132 ЦПК РФ, ч. 3 ст. 4 КАС РФ з 1 червня 2016 року в арбітражному процесі став обов’язковим претензійний (досудовий порядок врегулювання спорів.

При цьому не втрачайте пильність: майте під рукою всі докази, що підтверджують факт виконаних робіт. Найкращими, звичайно ж, будуть належним чином оформлені документи, підписані замовником.

Пам’ятайте, що згідно з пунктом 4 статті 753 ГК РФ здача результату робіт підрядником і приймання його замовником оформляються актом, підписаним обома сторонами. Це важливо, так як в подальшому створює сприятливі умови для якнайшвидшого вирішення спору.

При цьому існує певний ризик: справжність підпису може бути оскаржена, якщо у особи не було повноважень на вчинення цієї дії. Тому краще підстрахуватися до підписання актів: запитайте у такої особи довіреність. Хоча в законі і немає чіткої обов’язки надання контрагентом документів і відповідальності за відмову їх надати, для вас буде краще, якщо вийде про це домовитися.

Якщо справа дійде до суду, пам’ятайте, що визнання заборгованості, її часткова оплата, дозволять надалі скоротити час на судові позови.

Ми домовилися про консультації з юристами компанії Tenzor Consulting Group для читачів Клубу Директорів.
Щоб записатися на консультацію, заповніть форму нижче.Бутенко Інна

Контент-менеджер
В
Клуб директорів

Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

  This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
ПДВ 5%. Чим ще для бізнесу Емірати краще Європи. Історія жінки-підприємця в ОАЕ


Як я відкрив своє кадрове агентство в одних трусах


Я міг торгувати силіконовими пиписьками! Історія про пошук роботи


Емоційне вигорання: 7 кроків для перезапуску власного життя


MBA в Росії — марна трата грошей чи реально потрібна річ?


Як купити прибуткову ферму на Балі за 1000$. Історія фермера Олега ЛадогиАвторизуватися для коментування: