Як я почала бізнес з одним доларом у кишені

5

Красива дівчина з чудовим ім’ям Неділю опублікувала в Форбс історію свого бізнесу. За кадром залишилося питання, чому їй довелося продавати старі книги по долару на вулиці. Схоже, ця історія почалася з відчаю, а перетворилася у пристрасть і справа життя. Ось вже воістину — щоб злетіти високо, треба спочатку досягти дна. Слово Сандей Штейнкирчнер.

…На цьому тижні буде десять років, як я і мій чоловік продали на вулиці стару копію «Аліси в країні чудес» за 1 $. Саме так з’явилися два підприємця і компанія з продажу рідкісних книг. Звичайно, все було не так вже просто, було багато злетів і падінь, але в загальному і цілому ми шукали можливість відкрити свою справу і знайшли її в Нью-Йорку, в серпні 2003 року.

У цьому місяці ми відзначаємо десятирічний ювілей нашої компанії (з шампанським і конфетті!), і я все думаю про те шляху, який ми пройшли, про наші перемоги і труднощі, які ми подолали, і про те, чому ми робимо те, що робимо.

Наша перша велика угода,

або Як з 10 $ зробити 4000

На початку нашої кар’єри ми купували книги на ярмарках і розпродажах. У нас не було стартового капіталу, ми не платили більше долара за книгу, тому крупно прогоріти просто не могли. Наш гараж досі під стелю набитий книжками, які і правда коштують не більше долара, так ми вчилися на помилках і крок за кроком розбиралися в темі.

Нас сильно надихнула перша велика знахідка — і подальший продаж. Ми пізніше звичайного прийшли на розпродаж майна в Квінсі (хотіли бути там в 5 ранку, але проспали). Стоячи в 7 ранку в черзі, ми ледь не зневірилися, бачачи, як десятки перекупників радісно виносили ящики, повні книг. Припускаючи, що ми вже втратили все вартісне, ми все одно стояли в черзі, і як раз перед входом в будинок натрапили на тонку книжку в блакитній обкладинці. Це був перший роман Джеймса Джойса «Портрет художника в юності». Перше американське видання, ми подумали, що було випущено вже після британського. Ми вирішили його купити. За інші вибрані книги продавець дійсно взяв з нас по долару, а за цю зажадав аж десять. Ми здивовано запитали, чому. «Вона того варта», — пояснив він.

Ми завмерли в нерішучості, адже 10 $ тоді завдали б нашому бюджету відчутної шкоди. Однак було вирішено ризикнути. Коли ми прийшли додому і почали шукати інформацію про це видання, то виявили, що у нас в руках виявилося справжнє перше видання, так як книга вперше була опублікована саме в Америці — і коштувала вона 4000 $! Ми негайно продали її першому охочому і вклали гроші в покупку пристойних (і дорожчих) книг.

Як за 30 років змінився ринок

Перетворюємо 10 $ 8000 або 250 $ — 250 000

Наша романтична історія з «Портретом» продовжилася. Через 5 років після того, як ми продали те видання, вартість багатьох видань Джойса зросла в два рази. І хоча це нетипово, таке трапляється, і зараз в нашій колекції є примірник «Портретом» вартістю 8000 $.

Друг розповідав мені, що недавно розмовляв з букіністом на пенсії. Він запитав, чи бачив коли-небудь досвідчений торговець «Великого Гетсбі» в оригінальній суперобкладинці. «Зрозуміло, — відповів він, — у сімдесятих мені траплялася така, я майже впевнений, що вона була в суперобкладинці». Та сама суперобкладинка «Гетсбі»? «Так, я купив її за 250 $, продав за 500, а той, хто у мене її купив, а потім продав її приблизно за 1000 $». Друг запитав букініста, чи знає він, скільки зараз оцінюється перше видання «Великого Гетсбі» в суперобкладинці. Він поняття не мав. Практично у 250 000 $! (В залежності від стану, зрозуміло.)

Знову ж таки, це нетипово для книг, але ціна на сучасні перші видання (книги XX століття в суперобложках) на початку дев’яностих злетіла до небес. Такі автори, як Хемінгуей, Фітцджеральд і Джойс колись вважалися занадто сучасними, щоб видання їхніх книжок коштували багато. Але попит зростав, а разом з ним зростала ціна. Ця тенденція на книжковому ринку як і раніше актуальна, адже нове покоління колекціонерів відкриває для себе рідкісні видання та їх інвестиційний потенціал. Підписані книги, особливо підписані автором для важливих для нього людей, а також оригінальні рукописи завжди в ціні? і попит на них великий.

Як ми самі змінилися за останні 10 років

Від підприємців за сумісництвом — до повноцінних професіоналів

Ми починали, продовжуючи працювати за наймом і продаючи книги прямо у своїй квартирі. Потім відкрили домашній офіс, а потім і галереї на Манхеттені (це сталося лише в минулому березні). Спочатку в компанії працювали тільки я і мій чоловік, потім нас стало четверо — додалися асистент і упорядник каталогів (добре, п’ять, якщо вважати собаку, яка живе в нашому магазині). Через 5 років після запуску бізнесу я могла сподіватися, що у нас буде якийсь офіс, але якби на самому початку ви сказали мені, що продаж книг стане основним родом моєї діяльності, я б розсміялася вам в обличчя.

Ми почали займатися цим від відчаю (хотіли виплатити оренду, борги за кредитними картками і кредит на навчання), але книги стали нашою пристрастю і справою всього життя. На своєму шляху ми зустріли безліч неймовірних людей, покупців і колег, яких ми щасливі називати друзями. Ми багато подорожуємо і є членами ABAA, професійної асоціації книготорговців. І, що найважливіше, ми можемо самі вирішувати, коли нам працювати, а коли відпочивати.

Стартовий капітал безумовно може надати вам поштовх в самому початку пригоди під назвою «бізнес», але ваші ідеї та амбіції — це найважливіші активи. Після 10 років ми як і раніше впевнені, що будь-яка успішна компанія, в тому числі і наша, тримається саме на цих двигунах.

Колеги, вам сподобалася історія? У вас є такі? Надішліть їх нам в Клуб Директорів.


Саша Іванова




Пишу і перекладаю тексти про бізнес.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
ПДВ 5%. Чим ще для бізнесу Емірати краще Європи. Історія жінки-підприємця в ОАЕ


Як я відкрив своє кадрове агентство в одних трусах


Я міг торгувати силіконовими пиписьками! Історія про пошук роботи


Емоційне вигорання: 7 кроків для перезапуску власного життя


MBA в Росії — марна трата грошей чи реально потрібна річ?


Як купити прибуткову ферму на Балі за 1000$. Історія фермера Олега Ладоги



Авторизуватися для коментування: