Звички мільярдерів. Як оптимізм допоміг Уоррену Баффету примножити капітал

6

Уоррен Баффетт (Warren Buffett) — інвестор, один з найбагатших людей у світі (станом на березень 2017 року його стан оцінюється в 75.4 мільярда доларів). Він вперше спробував торгувати на біржі в 11 років, і з тих пір безперервно навчався оцінювати ринки і передбачати ризики. Але є ще одна важлива якість, що дозволило йому досягти висот, — непереможний оптимізм.

Аналізуючи листи Баффетта до акціонерів Berkshire Hathaway, Майкл Той з компанії Fintech Orchard підрахував, скільки разів зустрічаються у них негативні формулювання на кшталт «втрата», «складний», «поганий» і «ризик», і як часто згадуються слова «прибуток», «успіх» і «перевага».

Починаючи з 1977 року, оптимістичні фрази переважали, іноді їх було в кілька разів більше, ніж негативних. З цього правила було лише п’ять пояснюваних винятків: 1987 рік — раптовий крах фондового ринку; 1990 рік — війна в Іраку і вторгнення США в Кувейт, які спровокували зростання цін на нафту і викликали рецесію; 2001 і 2002 роки (крах доткомів і трагедія 11 вересня призвели до великих втрат для бізнесу); 2008 рік — світова економічна криза.

Ви можете подумати: «Звичайно, легко бути оптимістом, коли у тебе є майже 76 мільярдів доларів!». Але багато людей впевнені, що Баффет став багатим тому, що завжди залишався оптимістом, а не навпаки. Мінда Зетлин (Minda Zetlin) пояснює, за яких умов позитивний погляд на речі допомагає досягти фінансового благополуччя.

1. Формула успіху: оптимізм + дію.

«Якщо хотіти чогось досить сильно, це обов’язково станеться» — оману, зіпсувала життя мільйонам людей. Скільки б ви не розвивали в собі позитивне мислення і здатність мріяти, якщо сидіти, склавши руки, нічого не вийде.

Баффетт поєднує оптимістичний настрій з постійним навчанням і наполегливою працею. Він збирає максимум інформації про потенційного об’єкті інвестицій і втратив масу можливостей тому, що не вважає правильним вкладати гроші, не розуміючи, як це працює.

Об’єднайте оптимізм з наполегливою працею, взявши приклад з Баффета, і вас ніщо не зможе зупинити.

2. У оптиміста повинна бути активна життєва позиція.

Мелінда Гейтс вважає, що «оптимізм — це не віра в те, що все буде добре саме по собі, а впевненість у тому, що ти можеш змінити ситуацію». Вона права.

Ми не можемо вирішити всі проблеми світу (і власні), як би оптимістично не були налаштовані. Але в будь-якій ситуації здатні зробити хоч щось, навіть не будучи мільярдерами. Оптимізм — це віра в свої сили і здатність робити світ навколо трохи краще.

3. Оптимізм змінює сприйняття навколишньої дійсності.

Життя — це низка подій, і тільки нам вирішувати, як до них ставитися. Якщо думати про те, що серед людей переважають ідіоти, ви будете постійно знаходити підтвердження цього факту. Якщо ж ваша голова наповнена ідеями щодо покращення світу, то ви почнете бачити можливості для їх реалізації.

ЗАВАНТАЖИТИ КНИГУ >>

Наприклад, у щорічному відкритому листі Фонду Білла і Мелінди Гейтс йдеться про те, що з 1990 року кількість людей, що живуть за межею бідності, скоротилася вдвічі. Коли провели опитування серед жителів благополучних країн, 70% відповіли, що цей показник постійно зростає.

Причина проста — ми схильні думати, що проблеми в основному посилюються, а не вирішуються. Цьому сприяють ЗМІ, згущуючі фарби, розповідаючи про ситуацію в країнах третього світу.

4. Оптимізм допомагає бачити цілісну картину.

Успішні бізнесмени начебто Гейтса і Баффета знають, що потрібно зосередитися на недавньому минулому або найближчому майбутньому. Вони розуміють, що тенденції найкраще оцінювати, зробивши крок назад і розглянувши ситуацію протягом більш тривалого проміжку часу.

На жаль, в сучасному світі прийнято жити поточним моментом. Постійний потік інформації з соцмереж та інших джерел, розсіює нашу увагу. Це заважає більшості бізнесменів будувати плани і оцінювати результати в довгостроковій перспективі.

Доведеться докласти зусиль, щоб тримати в зоні уваги цілісну картину, але це варто того. Інакше ми уподібнимося багатьом інвесторам, які продають, коли ринок падає, і купують на піку зростання. Знаючи, що ринки завжди повертаються у вихідний стан після спаду, ви зможете стриматися, коли всі інші в паніці намагаються збути акції.

5. Оптимізм притягує людей.

Людям властиво хотіти бути щасливими. Якщо ви налаштовані оптимістично, вони будуть прагнути працювати з вами, вести з вами справи і дізнатися про вас як можна більше. Це може принести цінні плоди.

Доброзичливий і життєрадісний тон — одна з причин того, що щорічне лист Баффета до акціонерам читають тисячі людей, які не мають до Berkshire Hathaway відносини. Це, в свою чергу, підвищило впізнаваність компанії і спонукало багатьох почати купувати акції. Чим більше покупців, тим вище вартість акцій, а значить і компанії.

Зростає і особистий капітал Баффетта, що також є приводом для оптимізму. Баффетт жертвує гроші благодійним організаціям, зокрема, Фонду Мелінди і Білла Гейтс, що, в свою чергу, допомагає врятувати тисячі життів.

Баффет вважає, що світ можна змінити на краще, і зміг вселити цю впевненість в інших, що привело до зростання його капіталу. Він використовував гроші для того, щоб зробити світ кращим. Дивно, правда? Якщо ви звикли ставитися до всього скептично і вважати своє життя сірою і похмурою, саме час стати трохи більш оптимістичним!Катерина Бакланова
Копірайтер. Підбираю цікавий і корисний контент для читачів Клубу Директорів.

    This author does not have any more posts.

З цією статтею читають
Як Михайло з Владивостока продав ікру друзів за допомогою Facebook?


5 головних питань, щоб отримати ступінь MBA, якщо ви не з Москви


5 питань, щоб правильно вибрати ВНЗ для отримання MBA


Яндекс.Дзен як якір для бізнесу. Може врятувати, а може створити проблеми


Як взяти інтерв’ю у самого Сергія Бадюка?


Міф про правило 72 годин Бодо Шефера: чиї інтереси він захищає?Авторизуватися для коментування: